Rosyjski AwtoWAZ zwiększył w sierpniu sprzedaż Łady o 75,2 proc. w porównaniu do lipca 2022 roku. Łącznie sprzedano 18 087 samochodów. Modele Niva i Granta wróciły rzekomo do poziomu sprzed wojny.

  • Sprzedaż Łady wzrosła o 75 proc. w sierpniu w stosunku do lipca 2022 roku
  • AwtoWAZ podkreśla, że sprzedaż modeli Niva i Granta wróciła do czasów sprzed wojny
  • Sprzedaż samochodów jest w Rosji dotowana przez rząd

Sprzedaż Łady rośnie

AwtoWAZ podał w piątek, że sprzedaż samochodów w sierpniu gwałtownie wzrosła. W stosunku do lipca odnotowano wzrost na poziomie 75,2 proc. i w tym czasie sprzedano 18 087 samochodów marki Łada. Prezes firmy podał, że sprzedaż modeli Niva i Granta wróciła do poziomu sprzed kryzysu. Sierpień był najlepszym miesiącem dla Łady od czasu rozpoczęcia wojny.

Jak pisze Reuters, wzrost sprzedaży był generowany w dużej mierze dzięki rządowemu programowi dopłat do zakupu nowych samochodów. AwtoWAZ zatrudnia w Rosji ok. 42 000 osób.

Zwolnienia w Ładzie

W maju rosyjska produkcja samochodów spadła o 97 proc. W sierpniu zwolnienia objęły pracowników fabryki w Iżewsku.

Pracownikom obiecano dalszą pomoc w zatrudnieniu w innych przedsiębiorstwach w Iżewsku. AwtoWAZ był również gotów opłacić przekwalifikowanie się swoim pracownikom, którzy zgodzili się na dobrowolne odejście. Tym, którzy zrezygnowali, zaoferowano jednorazową wypłatę o wartości pięcio lub siedmiokrotności średniej miesięcznej pensji, lub dwunastokrotności płacy minimalnej.

Rosyjskiemu AwtoWAZowi udało się w czerwcu uruchomić część produkcji w Togliatti. Fabryka wcześniej musiała wstrzymać produkcję z powodu braku części.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię