AvtoVAZ ma nowego szefa. Został min były minister transportu Maxim Sokolov. Sokolov został prezesem producenta Łady po wycofaniu się ze spółki francuskiego Renault.

  • AwtoWAZ ma nowego prezesa – został nim były minister transportu – Maxim Sokolov
  • Renault zdecydowało o opuszczeniu rynku rosyjskiego
  • Renault posiadało 67,69 proc. udziałów w AwtoWAZ

AwtoWAZ ma nowego szefa

Agencja Reuters podaje, że Maxim Sokolov, który zastąpi miejsce dotychczasowego prezesa – Nicolasa Maure – w latach 2012 -2018 był ministrem transportu Rosji. Na fotel prezesa AwtoWAZu został on powołany w poniedziałek. Nicolas Maure pełnił swoją funkcję zaledwie rok (od maja 2021 roku).

Produkcja w zakładach AwtoWAZ
zdjęcie: AwtoWAZ

Renault wycofało się z Rosji

Decyzja o zmianie kierownictwa, jest podyktowana wycofaniem się Renault z rynku rosyjskiego. Rada Administrująca Grupy Renault zatwierdziła jednogłośnie w ub. tygodniu podpisanie umowy o zbyciu 100 proc. udziałów w spółce Renault Russia, na rzecz miasta Moskwa oraz 67,69 proc. udziałów w AwtoWAZ na rzecz NAMI – Centralnego Instytuty Badawczo-Rozwojowego Pojazdów i Silników.

Renault w komunikację podkreśliło, że przeprowadzenie transakcji nie jest obwarowane żadnymi warunkami – wszystkie niezbędne zezwolenia zostały uzyskane. 

Umowa przewiduje opcję odkupienia przez Grupę Renault udziałów w AwtoWAZ w ciągu najbliższych sześciu lat. Opcja będzie mogła być wykonana w określonych terminach.

Fabryka Łady w Iżewsku
Fabryka Łady w Iżewsku zdjęcie: Łada

Problemy Łady

Sama Łada przezywa problemy. Sprzedaż samochodów spadła w kwietniu o 78 proc., a produkcja mierzy się z przestojem do 27 maja w związku z brakiem części i niskim popytem. Łada była największą marką na rosyjskim rynku. W 2021 roku jej udział w rynku wynosił 21 proc., a samochody takie jak Łada Vesta i Łada Granta zajmowały pierwsze i drugie miejsce, jeśli chodzi o sprzedaż samochodów w Rosji.

Fabryka Łady w Iżewsku
Fabryka Łady w Iżewsku zdjęcie: Łada

Sprzedaż, czy nacjonalizacja?

Wokół sprzedaży rosyjskiego biznesu przez Renault krąży wiele niedomówień. Reuters powołując się na swoje dwa źródła podaje, że Renault Russia i AwtoWAZ zostały sprzedane za „symbolicznego rubla”. Już wcześniej rosyjscy politycy ostrzegali przed znacjonalizowaniem aktywów firm, które wstrzymują swoją działalność w Rosji z powodu agresji na Ukrainę.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię