Chiński BYD zdaniem informacji branżowych rozpoczęło dostawy ogniw do Tesli. Z chińskich dostaw korzysta przede wszystkim niemiecki zakład Tesli w Grünheide w Niemczech. Electrive.com pisze, że pierwsza partia Tesli Model Y wyposażonych w akumulatory „Blade” firmy BYD ma zjechać z linii montażowej w Giga Berlin najwcześniej za miesiąc.

  • Tesla będzie korzystać z akumulatorów chińskiej firmy BYD
  • Chińskie akumulatory mają być wykorzystywane w produkcji Modelu Y
  • Tesla chce zwiększyć produkcję samochodów w Niemczech do 5 tys. samochodów tygodniowo

Akumulatory w Tesli — dostarczy je chińskie BYD

W swoich chińskich fabrykach Tesla nie będzie wykorzystywać chińskich akumulatorów. W Szanghaju firma będzie wykorzystywać dostawy od firm CATL i LG Energy Solutions. 70 procent ogniw baterii zainstalowanych w Giga Shanghai pochodzi od CATL, a 30 procent od LGES.

Informacje na temat dostaw od BYD pojawiły się już w 2021 roku. Wówczas to przedstawiciel BYD podał, że takie dostawy będą miały miejsce, ale miały być one realizowane w stosunku do fabryki Tesli w Szanghaju. 

Electrive.com podaje, że Tesla będzie budować w Grünheide Model Y na podzespołach chińskich

Akumulator chińskiego BYD

Bateria Blade firmy BYD to ogniwa z fosforanu żelaza litowego. Wolne od materiałów takich jak nikiel i kobalt. Dzięki formie przypominającej „miecz” i jednocześnie zastrzeżonej przez BYD chemii ogniw akumulator Blade pretenduje do wyższej gęstości energii niż ogniwa LFP w bardziej konwencjonalnej formie. Firma BYD wielokrotnie podkreślała wysokie bezpieczeństwo tej konstrukcji baterii.

Dużą zaletą akumulatorów LFP – poza tym, że niektóre krytyczne materiały są zbędne – jest przede wszystkim cena. Wadami tej technologii jest mniejsza gęstość energii, a także moc wyjściowa i zużycie prądu; moc ładowania jest zwykle niższa niż w przypadku akumulatorów z ogniwami NCM.

Do końca pierwszego kwartału 2023 roku Tesla zamierza zwiększyć produkcję w Giga Berlin do 5 tys. samochodów elektrycznych tygodniowo. By zoptymalizować procesy, Tesla przerwała w lipcu produkcję w Grünheide na okres dwóch tygodniu. 

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię