Francuski producent samochodów Renault poinformował, że zrewidował w dół swoje prognozy dotyczące redukcji miejsc pracy we Francji w latach 2022-2024. Pracę straci łącznie do 1700 osób. Wcześniej planowano, że liczba ta sięgnie 2000 miejsc pracy.

  • Renault podaje, że do 2024 roku pracę straci do 1700 osób – podaje Agencja Reuters
  • Renault podaje, że będzie zatrudniał nowych pracowników w dziale elektromobilności
  • Renault chce zbudować we Francji dziewięć nowych modeli samochodów

Zwolnienia w Renault

Renault, który w 15 proc. należy do francuskiego rządu, zapowiedział we wrześniu, że rozpocznie rozmowy ze związkami zawodowymi w sprawie planów zmniejszenia zatrudnienia do 2000 miejsc pracy. Miało ono dotyczyć działów inżynierii i wsparcia, ale tylko we Francji. Redukcja ma związek z przechodzeniem firmy na pojazdy elektryczne i zatrudnianiem nowych osób na różnych stanowiskach, właśnie na tym polu.

Biorąc pod uwagę wzrost liczby osób odchodzących z firmy na zasadzie dobrowolności… nastąpiła korekta celów planu na lata 2022-2024 – powiedział Reuters rzecznik Renault, potwierdzając liczbę 1700 pracowników – podaje dziennik Les Echos.

Redukcja zatrudnienia w Renault

Cięcia obejmują łącznie 4600 stanowisk. Renault poinformowało o redukcji w połowie 2020 r. Cięcia miały pomóc w redukcji kosztów, wobec notowanych w ubiegłym roku strat. Francuski producent podał w ostatnich miesiącach, że jest bliski osiągnięcia celu obniżenia kosztów stałych o 2 miliardy euro do końca 2021 roku, czyli rok przed planowanym wcześniej terminem. Ostatecznym celem, jaki postawiło przed sobą Renault, jest osiągnięcie łącznie 3 miliardów euro redukcji kosztów do 2025 roku.

Pozostałe zwolnienia będą dotyczyć innych miejsc w firmie. Łącznie Renault wówczas zapowiedziało, że na całym świecie zmniejszy zatrudnienie o 15 000 osób.

Przedstawiciel jednego ze związków zawodowych powiedział Reuterowi, że nowe dane dotyczące cięć miejsc pracy przedstawione przez kierownictwo Renault zawarte w planie na lata 2022-2024, zostaną przedłożone przez związki zawodowe swoim członkom, w ciągu dwóch tygodni.

Renault chce zwalniać, ale i zatrudniać

Podobnie jak rywale, Renault próbuje zwiększyć swoją ofertę samochodów elektrycznych i zapowiada, że nowi pracownicy będą pracować w takich obszarach, jak analityka danych lub, jako specjaliści ds. chemicznych, ponieważ koncern chce budować swoje know-how w zakresie akumulatorów.

Rzecznik Renault powiedział, że plan na lata 2022-2024 nadal ma na celu zatrudnienie 2500 nowych osób, ale już na innych stanowiskach. Renault zapowiedziało, że zamierza zbudować we Francji dziewięć nowych modeli samochodów.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię