Chińska firma Evergrande przeżywa obecnie spore trudności finansowa. Na rynku pojawiały się doniesienia o sprzedaży części biznesu, który zajmuje się samochodami elektrycznymi – NEV – New Energy Vehicle. Informacje te, wydają się jednak już nieaktualne.

  • Evergrande chce stawiać na rozwój samochodów elektrycznych
  • Evergrande wskazuje, że to elektromobilność stanie się podstawową działalnością spółki, a nie rynek nieruchomości
  • NEV – spółka zależna Evergrande – nie sprzedała dotychczas żadnego samochodu elektrycznego
  • Evergrande stoi na progu upadłości

Problemy Evergrande – NEV jednak nie na sprzedaż?

Niedawno pojawiły się spekulacje na temat sprzedaży NEV. Transakcja była postrzegana, jako atrakcyjny sposób na stosunkowo szybkie zebranie pieniędzy z rynku przez Evergrande. Na liście chętnych na producenta samochodów elektrycznych znalazły się chińskie startupy, takie jak: Nio i Xpeng, ale także firma technologiczna Xiaomi, która również chce wejść w biznes samochodów elektrycznych.

Samochody elektryczne sposobem na problemy Evergrande

Agencja Reutersa pisze, że samo Evergrande ma jednak inne plany dotyczące wydzielenia biznesu związanego z samochodami elektrycznymi. Według dyrektora generalnego Evergrande Hui Ka Yana, spółka New Energy Vehicle zamiast stać się szybkim zastrzykiem gotówki poprzez sprzedaż, będzie stanowić trzon przyszłości całej grupy. Firma uważa, że w ciągu dziesięciu lat pojazdy elektryczne staną się głównym przedmiotem działalności firmy, a nie jak dotychczas nieruchomość.

Jak donosi Reuters, akcje Evergrande wzrosły po tych informacjach nawet o sześć procent, a akcje Evergrande New Energy Vehicle rosły o 17 procent. Później notowania obu firm spadły.

Problemy finansowe Evergrande

Evergrande ma ponad 300 miliardów dolarów zadłużenia. W zeszłym tygodniu udało się spółce uniknąć niewypłacalności. Spółka spłaciła w ostatniej chwili środki z tytułu zaciągniętych obligacji. Tuż przed upływem terminu zapłaty odsetek od obligacji w dolarach amerykańskich, Evergande przelał 83,5 miliona dolarów na konto powiernicze Citibanku – poinformowała Agencję Reuters osoba, która była zaznajomiona ze sprawą.

W tym tygodniu upływa jednak również kolejny termin płatności zadłużenia. Według Reutersa kolejne spłaty, w wysokości prawie 338 milionów dolarów mają nastąpić w listopadzie i grudniu. Hui spodziewa się, że sprzedaż nieruchomości w okresie dziesięciu lat, spadnie do około 200 miliardów juanów (31,31 miliardów dolarów), w porównaniu do ponad 700 miliardów juanów spadku, w zeszłym roku – podał w piątek chiński magazyn Securities Times.

NEV, Evergrande i samochody elektryczne

Firma Evergrande New Energy Vehicle zapowiedziała pierwszych sześć modeli samochodu Hengchi latem 2020 roku. Miały być one oferowane w różnych wersjach nadwozia: od sedanów, poprzez SUV-y, aż po siedmioosobowy van. Wskazywano wówczas, że pierwszy model wejdzie do produkcji seryjnej w 2021 roku. Dziś produkcja Hengchi 5, planowana jest na początek 2022 roku. Biznes założony w 2019 roku, nie sprzedał jeszcze ani jednego pojazdu. W zeszłym miesiącu firma ostrzegła, że ​​nadal poszukuje nowych inwestorów i sprzedaży aktywów, a bez nich może mieć trudności z wypłatą wynagrodzeń i pokryciem innych wydatków.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię