Lidzbark Warmiński ponownie wybrał elektryczne autobusy Yutong. Kolejne „elektryki” zasilą bezpłatną komunikację miejską w uzdrowisku. Nieco ponad rok temu Lidzbark Warmiński po raz pierwszy w swojej historii uruchomił komunikację miejską. Od początku jest ona bezpłatna dla pasażerów oraz obsługiwana przez dwa elektryczne autobusy Yutong.

  • Lidzbark Warmiński dokupił dwa nowe autobusy Yutong E9
  • Yutong E9 na jednym ładowaniu może przejechać 350 km
  • Energię pochodzącą z OZE do ładowania autobusów dostarczy Veolia

Lidzbark Warmiński kupił kolejne autobusy elektryczne Yutong

Dawna stolica Warmii, ubiega się o status uzdrowiska. W te działania wpisuje się bezpłatna dla mieszkańców i turystów komunikacja miejska, obsługiwana przez zeroemisyjne autobusy. Inwestując w pierwsze „elektryki”, samorząd zawarł umowę z firmą Veolia na dostawę energii do ich ładowania pochodzącej z OZE.

— Lidzbark Warmiński konsekwentnie buduje pozycję lokalnego lidera w zakresie zielonego transportu. Na Warmii i Mazurach, gdzie kolejne samorządy stawiają na elektromobilność, takie działania są szczególnie widoczne. Cztery autobusy elektryczne Yutong utworzą w pełni zeroemisyjną komunikację publiczną. Bezpłatnie skorzystają z niej mieszkańcy oraz turyści odwiedzający uzdrowisko, którym już niebawem oficjalnie stanie się Lidzbark Warmiński — podsumował Marcin Kucharski, prezes Busnex Poland. 

Lidzbark Warmiński dokupił nowe autobusy elektryczne Yutong

Komunikację miejską w Lidzbarku Warmińskim zasilą dwa elektryczne autobusy Yutong E9. Ten model to niemal 9-metrowy pojazd o niskopodłogowej konstrukcji. Na jednym ładowaniu może osiągnąć ponad 350 kilometrów. Rozwój mobilności i transportu publicznego, w tym zakup „elektryków”, został dofinansowany kwotą niemal 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Lidzbark Warmiński chce być jeszcze bardziej „smart” i „eko”

Samorząd idzie również w kierunku smart-city, planując supernowoczesne przystanki autobusowe. Poza funkcją komunikacyjną, mogą być one także: punktem dostaw i odbiorów, bankomatem, foodomatem, punktem informacji turystycznej, miejscem ładowania pojazdów elektrycznych i lokalnym darmowym hotspotem.

— W Lidzbarku Warmińskim stawiamy na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Dwa pierwsze autobusy zdały egzamin, a mieszkańcy ciepło je przyjęli. Nie emitują spalin, ładowane są dzięki energii słonecznej, więc nie zanieczyszczają środowiska. To ważne w naszym mieście, w którym w przyszłości w uzdrowisku leczone będą między innymi choroby płuc. Podpisaliśmy umowę na dostarczenie kolejnych dwóch autobusów i wtedy komunikacja w naszym mieście będzie oparta już w 100% na „elektrykach” — mówił burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski. 

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach. 

– W dobie zmian klimatu istotnym zadaniem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, w którym wzrost ekonomiczny nie będzie negatywnie oddziaływał na środowisko naturalne. Chcemy się rozwijać gospodarczo, ale w naszym regionie troska o środowisko naturalne zawsze była priorytetem. Staramy się zachować równowagę pomiędzy postępem przemysłowym a zachowaniem walorów przyrodniczych. Cieszę się, że z takich rozwiązań korzystają także samorządy lokalne, w tym Lidzbark Warmiński, które także umiejętnie i skutecznie korzystają z funduszy unijnych – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Lidzbark Warmiński dokupił nowe autobusy elektryczne Yutong

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył blisko 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.

Zobacz też: Porsche Taycan Turbo S bije rekord na torze Nürburgring

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię