Toyota bZ4X – pierwsze na tak szeroką skalę wprowadzane auto elektryczne bateryjne Toyoty, debiutuje w Europie. Jest to pierwsze auto z nowej linii bZ, które zostało zaprojektowane na platformie eTNGA. Elektryczny SUV bZ4X trafi do sprzedaży w Europie w 2022 roku.

  • Toyota bZ4X zadebiutowała w Europie
  • Media donoszą, że cena może sięgnąć 189 tys. zł
  • Toyota bZ4X to pierwsze auto elektryczne na baterie od Toyoty

Elektryczna Toyota bZ4X w Europie – jaka cena?

Toyota bZ4X to pierwszy samochód na baterie zbudowany przez Toyotę, który nie jest dostępny z silnikiem benzynowym lub napędem hybrydowym. Jest to elektryczny SUV opracowany we współpracy z Subaru. W salonach pojawi się w 2022 roku. Premiera nowego modelu bZ4X to kamień milowy w rozwoju technologii zelektryfikowanych pojazdów Toyoty. Toyota zapowiada, że wraz z nowym bZ4X wprowadzi do swojej oferty nowy program leasingowy, który ma pomóc załatwić wszystkie sprawy związane z zakupem i posiadaniem auta w jednym miejscu. Jego celem jest, aby większość sprzedaży Toyoty w Europie odbywała się za pośrednictwem nowej, kompleksowej umowy leasingowej, obejmującej finansowanie pojazdu, konserwację i serwis, dostarczanie ładowarek ściennych i dostęp do usług internetowych, w tym do jednej z największych sieci ładowarek w Europie. Na życzenie klienta oferta leasingu będzie mogła zostać poszerzona o ubezpieczenie samochodu, pomoc drogową oraz finansowanie akcesoriów do samochodu.

Toyota nie podaje oficjalnie ceny nowego auta. Portal carwow.co.uk pisze, że należy się spodziewać ceny zbliżonej do 35 000 funtów, czyli ok. 188 650 zł.

Elektryczna Toyota bZ4X zadebiutowała w Europie.  zdjęcie: Toyota
Toyota bZ4X – pierwsze na tak szeroką skale wprowadzane auto elektryczne bateryjne Toyoty. zdjęcie: Toyota

Elektryczna Toyota bZ4X

Toyota bZ4X to SUV z nowym napędem na cztery koła. Napęd AWD jest realizowany przez dwa silniki elektryczne, po jednym przy każdej osi. Jest to pierwszy model opracowany przez Toyotę od początku jako samochód elektryczny na baterię (BEV), a także pierwszy, w którym zastosowano nową platformę zaprojektowaną specjalnie dla pojazdów BEV. W platformie eTNGA (Toyota New Global Architecture) baterie są umieszczone pod podłogą pojazdu i stanowią integralną część podwozia. Daje to wiele korzyści, w tym nisko położony środek ciężkości, doskonałe wyważenie przód/tył oraz wysoką sztywność nadwozia, które mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo, komfort jazdy i prowadzenie.

Wnętrze i osiągi elektrycznej Toyoty bZ4X

Duży rozstaw osi elektrycznego bZ4X pozwolił opracować przestronną, pięciomiejscową kabinę. Wszyscy pasażerowie mają do dyspozycji sporą przestrzeń na nogi – odległość między punktami biodrowymi przednich i tylnych siedzeń wynosi metr. Bagażnik ma pojemność do 452 l przy rozłożonych tylnych siedzeniach.

Toyota bZ4X z napędem na przednie koła jest napędzana dynamicznym silnikiem elektrycznym o mocy 204 KM (150 kW) i momencie obrotowym 265 Nm. Auto z tym napędem przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,4 sekundy i osiąga maksymalną prędkość 160 km/h. Model z napędem na wszystkie koła ma maksymalną moc 217 KM i moment obrotowy 336 Nm. Prędkość maksymalna tej wersji pozostaje bez zmian, a przyspieszenie do 100 km/h wynosi 7,7 sekundy (wstępne dane sprzed homologacji).

Napęd samochodu oferuje tryb jazdy „przy pomocy jednego pedału”, w którym wzmocnione zostało odzyskiwanie energii z hamowania, co pozwala kierowcy przyspieszać i zwalniać głównie przez operowanie pedałem gazu.

Elektryczna Toyota bZ4X zadebiutowała w Europie.  zdjęcie: Toyota
Elektryczna Toyota bZ4X zadebiutowała w Europie. zdjęcie: Toyota

Bateria w bZ4X

Toyota chwali się, że bateria w bZ4X osiągnęła trwałość na poziomie 90 proc. pojemności po 10 latach lub 240 000 km przebiegu.

Wydajność i żywotność baterii to efekt zastosowania systemu stałego monitorowania napięcia, natężenia i temperatury baterii na poziomie poszczególnych ogniw. Jeśli czujniki wykryją nieprawidłowy poziom generowanego ciepła, zostaną automatycznie uruchomione odpowiednie sterowniki. Wprowadzono także rozwiązania, które ograniczają degradację materiałów, a w procesie produkcyjnym uwzględniono zabezpieczenia zapobiegające przedostaniu się ciał obcych do akumulatora. To pierwsza bateria Toyoty chłodzona cieczą.

Model bZ4X otrzymał pompę ciepła, która wykorzystuje ciepło z powietrza na zewnątrz do ogrzewania wnętrza. Rozwiązanie to jest bardziej wydajne i pobiera mniej energii niż standardowy system klimatyzacji i ogrzewania.

Dodatkowo temperaturę we wnętrzu reguluje ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym skierowane na kierowcę i pasażera na przednim fotelu, które pozwala rozgrzać się w około minutę, znacznie szybciej niż tradycyjne systemy. Źródło promieniowania IR jest umocowane pod kolumną kierownicy i tablicą rozdzielczą, skąd ogrzewa nogi i stopy. Rozwiązanie to jest dostępne jako opcja, razem z ogrzewaniem siedzeń.

Zasięg bZ4R

Elektryczna Toyota została wyposażona w baterię litowo-jonową o wysokiej gęstości mocy. Bateria ma 71,4 kWh pojemności, co oznacza spodziewany zasięg ponad 450 km (zgodnie z normą WLTP). Szczegółowe parametry będą zależały od wersji auta i w tej chwili pozostają przybliżone ze względu na trwający proces homologacji.

Bateria może zostać szybko naładowana bez narażania na utratę jej żywotności: naładowanie do poziomu 80 procent można osiągnąć w 30 minut przy użyciu szybkiej ładowarki o mocy 150 kW (CCS2). Od czwartego kwartału 2022 roku dostępna będzie trójfazowa ładowarka pokładowa o mocy 11 kW, która jeszcze bardziej poprawi wydajność tego procesu.

W konstrukcji samochodu Toyota szeroko wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu. Ponadto marka uruchomi program regeneracji, ponownego użycia i recyklingu akumulatorów. Celem firmy jest maksymalizacja cyklu życia komponentów i materiałów użytych w samochodzie.

Zasięg bZ4X na jednym ładowaniu można zwiększyć za pomocą opcjonalnego dachu z panelem fotowoltaicznym, który przetwarza energię słoneczną w elektryczną, doładowując baterię zarówno podczas jazdy, jak i na postoju. Toyota szacuje, że panel jest w stanie zgromadzić w ciągu roku energię pozwalającą przejechać dodatkowe 1800 km.

Systemy bezpieczeństwa czynnego nowej generacji Toyota T-Mate

Model bZ4X został wyposażony w Toyota T-Mate – zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego i wsparcia kierowcy nowej generacji.

Trzecia generacja zestawu Toyota Safety Sense wprowadza nowe systemy oraz udoskonalone funkcje. System współpracuje z kierowcą na zasadach partnerskich, by osiągnąć ostateczny cel zarówno producentów samochodów, jak i kierowców – zero ofiar i rannych w wypadkach drogowych.

Dzięki udoskonalonemu modułowi kamery i radaru z przodu oraz skierowanym do przodu radarom po bokach, pakiet Toyota Safety Sense 3.0 zyskał większy zasięg oraz większą skuteczność, a jednocześnie nowe możliwości wykrywania niebezpieczeństwa i przeszkód na drodze w większej liczbie różnych sytuacji na drodze.

  • Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) zyskał nowe funkcje wykrywania samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka oraz motocykli.
  • Układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach (ITA, Intersection Turn Assist) może teraz identyfikować pojazdy zbliżające się na dwóch sąsiednich pasach zamiast tylko na jednym, a także wykrywać ruch zbliżający się z boku na skrzyżowaniu.
  • Układ wspomagania kierownicy w razie ryzyka zderzenia (ESA, Emergency Steering Assist) uruchamia automatyczne delikatne hamowanie, które ułatwia utrzymanie samochodu w granicach pasa ruchu podczas wymijania przeszkody takiej jak pieszy, rowerzysta czy zaparkowany samochód.
  • System ostrzegania o ruchu poprzecznym z przodu pojazdu (FCTA, Front Cross Traffic Alert) sygnalizuje ryzyko zderzenia z samochodem nadjeżdżającym z prawej lub lewej strony na skrzyżowaniu.
  • Nowy asystent bezpiecznego wysiadania (SEA, Safe Exit Assist) pomaga uniknąć uderzenia w uchylone drzwi lub wysiadających pasażerów przez pojazdy lub rowerzystów nadjeżdżających z tyłu.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię