Shell i IONITY rozbudowują swoją sieć szybkich stacji ładowania. Firmy miesiąc po uruchomieniu pierwszych w Polsce szybkich ładowarek, zbudowały dwie kolejne. Sieć Shell i IONITY poszerzyły swoją sieć o punkty w Świecku i Kaszewach Kościelnych.

  • Shell i IONITY budują dwie kolejne stacje ładowania
  • W październiku Shell i IONITY poinformowały o dwóch pierwszych stacjach ładowania
  • Dwa nowe punkty powstaną w Świecku i Kaszewach Kościelnych

Ładowarki Shell i IONITY – kolejne stacje ładowania

Do istniejących już od października punktów ładowania w MOP Olsze Wschód oraz Olsze Zachód dołączyła stacja Shell w Świecku przy drodze krajowej nr 29/autostradzie A2 oraz stacja Shell w Kaszewach Kościelnych przy drodze krajowej 92/autostradzie A1. Każda z nowych stacji będzie posiadała ok. 2 punktów ładowania. Shell i IONITY wskazują, że będą one mogły być rozbudowane o kolejne. Łącznie w Polsce funkcjonuje obecnie 8 szybkich ładowarek Shell-IONITY na 4 stacjach. Docelowo będzie ich co najmniej 10. 

Cieszymy się, że w szybkim tempie możemy realizować pionierski projekt, zainaugurowany w październiku we współpracy z IONITY i naszymi partnerami. Dalszy rozwój infrastruktury punktów ładowania jest naszym celem i priorytetem. Każda kolejna szybka ładowarka jest powodem do radości dla nas i kierowców samochodów elektrycznych, których w Polsce jest coraz więcej. To działanie wpisuje się w naszą strategię niskoemisyjności. Zgodnie z jej założeniami do 2050 roku chcemy obniżyć ślad węglowy netto produktów energetycznych Shell o 65 proc., przyczyniając się w ten sposób do poprawy stanu powietrza w miastach – mówi Monika Kielak-Łokietek, dyrektorka działu stacji paliw i rozwoju sieci detalicznej w Shell Polska.

Shell i IONITY rozbudowuje sieć ładowania

W październiku Shell i IONITY uruchomiły w okolicy Starogardu Gdańskiego, przy autostradzie A1 pierwsze superszybkie ładowarki. Mieszczą się one na MOP Olsze Wschód oraz Olsze Zachód przy autostradzie A1. Stacje ładowania mają moc 350 kW.

Koncern paliwowy Shell, we współpracy z IONITY – należącą do grupy Volkswagen, największą w Europie siecią ładowania o dużej mocy – chce popularyzować elektromobilność w Polsce i w Europie. Kierowcy już od 15 listopada mogą korzystać z tych stacji ładowania. Shell i IONITY wskazywali, że moc 350 KW, stanowi siedmiokrotnie więcej niż oferują dotychczasowe stacje ładowania, które są zlokalizowane przy autostradach (50kW). IONITY podkreśla, że w Polsce prąd w stacjach ładowania pochodzi z OZE. Shell w tej części Europy, rozpoczął swoją ekspansję w 2020 roku od Węgier. Tam obok autostrady M7 w pobliżu jeziora Balaton zainstalowano ładowarki IONITY o dużej mocy. W ówczesnym czasie Węgry były największym rynkiem zbytu dla pojazdów elektrycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Kolejne uruchomienia planowane były w Czechach, Słowenii, Słowacji i Polsce.

Samochody elektryczne w Polsce

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 30 tysięcy samochodów elektrycznych. Raport „Jak elektromobilność zmieni rynek pracy w Polsce. Zielone sektory przyszłości”, przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Boston Consulting Group, wskazuje, że liczba miejsc pracy w związku z transformacją branży motoryzacyjnej może się w Polsce zwiększyć o 6 tysięcy do 2030 roku .

W 2020 roku, pomimo pandemii, nad Wisłą zarejestrowano 9 879 samochodów z napędem elektrycznym. W ujęciu rok do roku oznacza to wzrost o 140 proc. Obecnie Shell dysponuje 60 tysiącami punktów ładowania o standardowej mocy na całym świecie. Celem firmy jest, by do 2025 roku było ich 500 tysięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię