Najszybsza ładowarka na świecie może ładować cztery auta elektryczne jednocześnie i ma moc 360 kW. Taką technologię przedstawiła ostatnio firma ABB. Jaki czas ładowania auta elektrycznego? Zaledwie 15 minut.

  • Najszybsza ładowarka na świecie – Terra 360 – ładuje samochód w zaledwie 15 minut
  • Ładowarka będzie dostępna na rynku pod koniec 2021 roku
  • ABB będzie oferowało najszybszą ładowarkę na rynkach poza Europą dopiero od 2022 roku

Najszybsza ładowarka na świecie od ABB

Najszybszą ładowarkę na świecie opracowała firma ABB. Urządzenie o nazwie „Model Terra 360” posiada maksymalną moc 360 kW i umożliwia pełne naładowanie samochodu elektrycznego w czasie do 15 minut. Ładowarka od ABB jest stacją modułową. Terra 360 dzięki dynamicznemu zarządzaniu obciążeniem, może ładować jednocześnie do czterech pojazdów jednocześnie. Jest to duża rewolucja, bo dziś kierowca, który ma pecha i chce się naładować, musi czekać aż inny, który akurat jest podpięty – skończy swoje ładowanie. Okres oczekiwania, czasem wynosi nawet godzinę. Terra 360 ma z tym skończyć.

Urządzenie zajmuje mniej miejsca przy znacznie większej mocy i posiada szereg funkcjonalności ułatwiających obsługę. To duży, technologiczny skok. Pełne naładowanie baterii w ciągu kwadransa lub doładowanie w ciągu kilku minut to argument, który powinien przekonać sceptyków. To świetne rozwiązanie m.in. dla stacji paliw, pozwalające w łatwy sposób zaadoptować ładowarkę bez uszczerbku dla funkcjonalności obiektu, czy też dla miejsc obsługi podróżnych (MOP), gdzie będziemy mogli szybko doładować baterie i po chwili kontynuować podróż. Stacja wyróżnia się przy tym atrakcyjnym wyglądem. Może stanowić element nowoczesnej przestrzeni bez zaburzania układu architektonicznego – mówi Krzysztof Marat, odpowiedzialny za rozwój biznesu elektromobilności ABB w Polsce.

Najszybsza ładowarka na świecie – rewolucja?

Najszybsza ładowarka ABB – Terra 360 – wyposażona jest także w specjalny innowacyjny system świetlny. Przeprowadza on użytkownika przez cały proces ładowania. Jednocześnie pokazuje on stan naładowania baterii pojazdu oraz czas pozostały do zakończenia ładowania. Ładowarka jest również przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiada ergonomiczny system obsługi kabli, który pomaga kierowcom w szybkim podłączeniu się do urządzenia. Ładowarkę można także personalizować, poprzez foliowanie lub zmianę koloru pasków świetlnych LED. Co więcej, istnieje również możliwość dołączenia zintegrowanego 27-calowego ekranu reklamowego do odtwarzania filmów i zdjęć.

Rządy na całym świecie tworzą programy promujące pojazdy elektryczne i sieci ładowania, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Zapotrzebowanie na infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, a w szczególności na stacje ładowania, które są szybkie, wygodne i łatwe w obsłudze, jest przez to większe niż kiedykolwiek. Terra 360, z jej opcjami ładowania dopasowanymi do różnych potrzeb, jest kluczem do zaspokojenia tego popytu i przyspieszenia popularyzacji elektromobilności na całym świecie – mówi Frank Muehlon, dyrektor globalnego biznesu elektromobilności ABB.

Najszybsza ładowarka na świecie – nie tylko na stacje, ale też i dla firm

Firma ABB wskazuje, że ładowarki Terra 360 przeznaczone są także dla flot samochodów osobowych. Oznacza to, że nie ma konieczności instalowania ich na stacji paliw, czy w centrach handlowych – ale każda firma może ją sobie postawić na terenie zakładu. To również optymalne rozwiązanie dla samochodów flotowych, dostawczych i ciężarowych, które właścicielom dają elastyczność (ładowanie w nocy lub szybkie uzupełnienie energii w ciągu dnia). Samo urządzenie nie jest duże – można je instalować na małych zajezdniach lub na parkingach, gdzie ilość miejsca jest ograniczona.

Najszybsza ładowarka na świecie będzie dostępna w sprzedaży dopiero od końca 2021 roku. W USA i innych częściach świata dopiero od 2022 roku.

ABB chwali się, że Terra 360 to prawdziwa perła w koronie firmy. Od czasu, kiedy ABB pojawiło się na rynku w 2010 roku, sprzedało ponad 460 tys. ładowarek na ponad 88 rynkach, z czego 21 tys. szybkich ładowarek DC i 440 tys. ładowarek AC. Terra 360 ma być jednak prawdziwym przełomem.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię