Rozwój elektromobilności w Czechach może przyspieszyć. Pomoże w tym Skoda. Czeskie Ministerstwo Transportu, spółka energetyczna CEZ i Skoda chcą jeszcze do 2025 r. uruchomić kilka tysięcy punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

  • Skoda będzie uczestniczyć w procesie rozbudowy infrastruktury ładowania w kraju
  • W Czechach do 2025 roku zostanie uruchomionych kilka tysięcy punktów ładowania
  • Czechy chcą pozyskać kolejną inwestycję od Volkswagena – fabrykę baterii

Skoda i elektromobilność w Czechach

Deklaracja co do intencji wspólnej współpracy została podpisana w Pradze. Punkty ładowania mają powstać w dużej mierze na dworcach kolejowych i wzdłuż głównych dróg. Będą one zasilane „neutralną pod względem emisji CO2 energią elektryczną”, którą dostarczyć ma CEZ. Lokalizacje punktów ładowania zostaną ustalone we współpracy ze Skoda i Elli – spółką zależną Grupy Volkswagen zajmującą się rozwiązaniami w zakresie ładowania.

Przy okazji spotkania w Pradze, Skoda wydała oświadczenie, w którym zadeklarowała, że ​​Czechy mają stać się hubem elektromobilności. Wszystko dzięki strategii Skody o przejściu na mobilność elektryczną do 2030 roku.

Skoda postrzega Czechy, jako potencjalny węzeł elektrycznej mobilności, a czeski rząd i CEZ mają wspierać transformację infrastruktury – nie tylko dla samochodów elektrycznych, ale dla całej bazy przemysłowej.

– Czechy są atrakcyjną, potencjalną lokalizacją dla jednej z sześciu fabryk ogniw akumulatorowych, które Volkswagen planuje w Europie, z konkurencyjnymi kosztami energii i pracy. Czechy posiadają dobre połączenia z innymi lokalizacjami Grupy w Europie Wschodniej oraz jedno z największych złóż litu w Europie. Decydującym czynnikiem będzie przejście kraju na elektromobilność – od przejścia na energię odnawialną po konsekwentny rozwój infrastruktury ładowania i wszechstronną promocję technologii przyszłości – mówi Thomas Schmall, członek zarządu Grupy Volkswagen ds. Technologii.

Ruch w kierunku poprawy infrastruktury stacji ładowania w Czechach jest ważny dla Volkswagena i jest częścią szerszego krajobrazu elektromobilności i dostaw baterii. W spotkaniu w Pradze udział wziął nie tylko czeski wicepremier i minister przemysłu, handlu i transportu Karel Havlíček, ale także Herbert Diess, prezes zarządu Volkswagen AG.

Jedna ze wspomnianych już fabryk Volkswagena ma powstać w Europie Środkowej lub Wschodniej. Decyzja o lokalizacji spodziewana jest w pierwszej połowie 2022 roku.

Spotkanie władz Volkswagena, Skody i rządu czeskiego w Pradze               zdjęcie: Skoda
Spotkanie władz Volkswagena, Skody i rządu czeskiego w Pradze zdjęcie: Skoda

Skoda i elektromobilność

W ciągu najbliższych prowadzi najbardziej rozbudowany program inwestycyjny w swojej historii, wydając około 2 mld euro na elektryfikację i cyfryzację. Jak zapowiadała firma na początku 2019 roku, do końca 2022 roku producent ma zaprezentować ponad 30 nowych modeli, z których ponad 10 będzie częściowo lub całkowicie zelektryfikowanych. Od początku 2020 r. wszyscy partnerzy handlowi Skody w Czechach są zobowiązani do posiadania stacji ładowania w swoich punktach sprzedaży i serwisu, co ma przyczynić się ając się do znacznej rozbudowy lokalnej infrastruktury ładowania.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię