Porsche Taycan pobiło rekord, jakie auta elektryczne ustanowiły na torze Nürburgring. Żaden seryjnie produkowany elektryk nigdy wcześniej nie pokonał okrążenia w 7 minut i 33 sekundy. Dokonał tego Porsche Taycan Turbo S

  • Elektryczny Porsche Taycan pobił rekord aut elektrycznych na torze Nürburgring
  • Porsche Taycan pokonało okrężenie w czasie 7 minut 33 sekund
  • Porsche Taycan Turbo S zostało doposażone w zestaw wyczynowy, ale aut zachowało charakter auta seryjnego

Elektryczne Porsche Taycan bije rekord elektryków na torze

Elektryczny Porsche Taycan Turbo S został wyposażony w nowy zestaw wyczynowy oraz Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC) i — poza wymaganą klatką bezpieczeństwa i fotelami wyścigowymi elektryczne Porsche było całkowicie standardowym pojazdem produkcyjnym. Auto ważyło tyle samo, co samochód produkowany seryjnie. Nowy rekord został zatwierdzony przez notariusza, a TÜV Rheinland potwierdziło, że rekordowy samochód jest standardowym modelem produkcyjnym.

Porsche Taycan Turbo S bije rekord na torze Nürburgring
Porsche Taycan Turbo S bije rekord na torze Nürburgring

Elektryczne Porsche Taycan z zestawem wyczynowym

Zestaw wyczynowy obejmuje 21-calowe koła o RS-Spyder z homologacją na drogi oraz sportowe opony Pirelli P Zero Corsa, które są już dostępne dla modelu Taycan. Mieszanka stosowana w oponach jest podobna do tej stosowanej w oponach wyścigowych. Kolejnym elementem zestawu wyczynowego jest aktualizacja oprogramowania systemu Porsche 4D Chassis Control, tak aby działał on w harmonii ze sportowymi oponami. 

System analizuje i synchronizuje wszystkie systemy podwozia elektrycznego Porsche Taycan w czasie rzeczywistym. 

W przeszłości tylko rasowe samochody supersportowe wchodziły w zakres czasu 7:33. Z nowym zestawem wyczynowym mogłem jechać jeszcze szybciej, a samochód był jeszcze bardziej precyzyjny i zwinny – mówi Kevin Giek, wiceprezes ds. linii modelowej Taycan. 

Porsche Taycan Turbo S bije rekord na torze Nürburgring
Porsche Taycan Turbo S bije rekord na torze Nürburgring

Zestaw wyczynowy firmy Porsche Tequipment — czyli co miał na pokładzie elektryczny Taycan?

Zestaw wyczynowy oferowany jest przez Porsche Tequipment. Jest on obecnie dostępny tylko na rynku niemieckim i tylko dla sportowego sedana elektrycznego Porsche Taycan Turbo S z roku modelowego 2023. Produkcja tych samochodów rozpoczęła się pod koniec lipca 2022 roku, natomiast sam performance kit ma być dostępny od końca roku. 

Sportowe opony są przeznaczone przede wszystkim do jazdy po torze. Nabywcy mogą więc w każdej chwili zmienić je z powrotem na standardowe opony drogowe. Nie jest przy tym konieczne przywracanie oryginalnego oprogramowania podwozia.

Cieszymy się, że rekord Nürburgringu dla samochodów elektrycznych wraca w ręce Porsche. Ten czas okrążenia nie tylko pokazuje, jak wielki potencjał tkwi w naszym nowym zestawie wyczynowym, ale także po raz kolejny potwierdza sportowe geny Taycana – mówi Kevin Giek, wiceprezes ds. linii modelowej Taycan. 

Elektryczny Porsche Taycan Turbo S — co pod maską?

Moc elektrycznego Porsche Taycan Turbo S, wynosi aż 460 kW. Średnie zużycie auta to ok. 23,4 – 21. 9 kWh/100 km wg norm WLTP. Zasięg elektrycznego Porsche to 440 – 468 km na jednym ładowaniu. Przy aktywnym systemie Launch Control samochód osiąga maksymalną moc 560 kW.

Elektryczny Porsche Taycan GTS Hockenheimring Edition

W maju 2022 roku Porsche z okazji 90. rocznicy toru Hockenheimring, zaprezentowało pierwszą edycję specjalną opartą na swoim elektrycznym samochodzie sportowym: Porsche Taycan GTS Hockenheimring EditionAuto elektryczne posiada wiele unikalnych detali, takich jak lakier w kolorze Stone Grey w połączeniu z akcentami Bronzite. Porsche Exclusive Manufaktur przygotowało wnętrze w czarnej skórze z ozdobnymi przeszyciami i wieloma innymi elementami w kolorze Island Green. 

Specjalne dodatki Porsche Taycan GTS Hockenheimring Edition

Emblematy serii specjalnej znalazły się także na kluczykach do samochodu. Posiadacze samochodu mają możliwość korzystania Porsche Experience Centre Hockenheimring, które znajduje się w samym sercu toru wyścigowego. W cenie jest również dwuletnie bezpłatne ładowanie w godzinach otwarcia PEC Hockenheimring. Klienci mogą również korzystać z preferencyjnego parkowania podczas imprez PEC „Frühschicht”, czyli comiesięcznych spotkań miłośników Porsche.

Porsche Taycan GTS Hockenheimring Edition - specjalna edycja Porsche Taycan
Porsche Taycan GTS Hockenheimring Edition – specjalna edycja Porsche Taycan

Lakier Stone Grey elektrycznego Porsche Taycan GTS Hockenheimring Edition pochodzi z programu kolorów niestandardowych i jest zarezerwowany dla edycji specjalnej w bieżącym roku modelowym Taycana.Bronzite został opracowany jako kolor kontrastujący i reinterpretuje on klasyczne metaliczne odcienie i zapewnia eleganckie akcenty na zewnątrz i we wnętrzu.

Wnętrze Porsche Taycan GTS Hockenheimring Edition
Wnętrze Porsche Taycan GTS Hockenheimring Edition

Wnętrze nowego Porsche Taycana

Kolejnym elementem przyciągającym wzrok jest 21-calowa kierownica Mission E Design. Środek koła jest polakierowany na kolor Bronzite (wykończenie satynowe), podczas gdy otaczająca go krawędź obręczy jest wykończona w kolorze nadwozia Stone Grey. Na każdej obręczy zastosowano jednocześnie lakier satynowy i lakier o wysokim połysku, co sprawia, że pojazd jest jeszcze bardziej ekskluzywny. Podobnie jak tarcza koła, kołpak piasty jest pomalowany na kolor Bronzite (wykończenie satynowe) i zawiera kolorowy herb Porsche. Zaciski hamulcowe są pomalowane na czarno.

Porsche Taycan GTS Hockenheimring Edition - specjalna edycja Porsche Taycan

Inne akcenty w kolorze Bronzite obejmują boczne listwy progowe SportDesign, żłobkowaną nakładkę na tylny dyfuzor oraz oznaczenie modelu „Taycan GTS” na klapie bagażnika. Tabliczka z wypukłym logo rocznicy zdobi słupek B, a umieszczony obok napis „Hockenheimring Edition” jest wykończony w kolorze kamiennoszarym.

Ozdobne przeszycia w kolorze Island Green i drewno Paldao

Koncepcja stylistyczna nadwozia jest kontynuowana także we wnętrzu. Ozdobne przeszycia w kolorze Island Green, kontrastują z czarnym skórzanym wnętrzem. Ten schemat kolorystyczny jest pierwszym tego typu w serii modeli elektrycznych Porsche Taycan.

Kolejną atrakcją są listwy ozdobne z drewna Paldao o otwartych porach. Dźwignia zmiany biegów, uchwyty na kubki i nawiewy powietrza nad konsolą środkową, a także boczne nawiewy powietrza po stronie kierowcy i pasażera są pomalowane na kolor Bronzite. Wielofunkcyjna kierownica sportowa GT została wzbogacona o wykończenie w kolorze Bronzite oraz ozdobne przeszycia i oznaczenie godziny 12 w kolorze Island Green. Dywaniki podłogowe wykończone są skórzaną wkładką i ozdobnymi przeszyciami w kolorze Island Green.

Kolejną cechą szczególną jest wytłoczone logo rocznicy Hockenheimring na pokrywie schowka w konsoli środkowej. Osłony progów drzwi ze szczotkowanego aluminium w kolorze czarnym mają podświetlane oznaczenie modelu „Taycan GTS”.

Porsche Taycan GTS Hockenheimring Edition - specjalna edycja Porsche Taycan
Porsche Taycan GTS Hockenheimring Edition – specjalna edycja Porsche Taycan

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię