Fiat Topolino powraca po przerwie od 1955 roku. Taką nazwą ochrzczono wówczas pierwsze wersje Fiata 500. Koncern Stellantis, który jest właścicielem marki Fiat podał, że nowe Topolino będzie mikrosamochodem z napędem elektrycznym.

Fiat Topolino wraca

Fiat wskrzesza nazwę, pod którą powszechnie występował jego kultowy Fiat 500. Tym razem jednak Topolino oznacza w pełni elektryczny mini samochód, który z łatwością może być najbardziej filigranowym elektrycznym Fiatem w gamie. Wygląda również na to, że przyjmie technologię dwóch starszych modeli rodzeństwa z grupy Stellantis.

Fiat zaprezentował nazwę i pierwsze zdjęcie swojego nowego samochodu, który ma być hitem mobilności miejskiej. Fiat Topolino to w pełni elektryczny czterokołowiec, który przywołuje na myśl pierwszego Fiata 500. Był to kultowy samochód, który zrewolucjonizował koncepcję pojazdu silnikowego. Produkowany przez Fiata od 1936 do 1955 roku, Fiat 500, powszechnie nazywany „Topolino”, co po włosku oznaczało imię Myszki Miki, a także ruchliwość drobnych zwierząt.

Nowy Topolino — wielka zagadka

Nowy Fiat Topolino ma uosabiać włoskie „dolce vita” i włoskiego ducha marki Fiat. Czterokołowiec to nowe elektryczne urządzenie mobilne, które zostało zaprojektowane dla szerokiego grona odbiorców, w tym młodszych klientów, rodzin i miłośników miasta.

Auto doskonale nadaje się do miasta, a także dla osób poszukujących zrównoważonego rozwiązania w zakresie mobilności. Skierowany do młodych pokoleń, Topolino jest czymś więcej niż tylko zwykłym rozwiązaniem mobilnym. Dzięki designowi, który pasuje do każdego pokolenia, ma on sprawić, że młodzi ludzie na nowo zakochają się w samochodach. Fiat nie podał jednak ceny ani daty wprowadzenia Topolino na rynek.

Fiat Topolino — bliźniak Citroena Ami?

Opublikowane przez Fiata zdjęcia nowego samochodu, ukazują auto zbudowane w stylu retro. Widać, że włoska marka inspirowała się przy budowie Fiata Topolino innymi bliźniaczymi modelami ze stajni Stellantis: Citroena Ami, a także Opla Rocks-e. W przypadku Citroena Ami i małego Opla, auta pojawiły się na rynku w kategorii quadów – lekkich pojazdów miejskich. To zaś oznacza, że przy poruszaniu się nimi, nie ma konieczności posiadania prawa jazdy. Citroen Ami otrzymał akumulator o pojemności 5,5 kWh. Jego zasięg to około 75 kilometrów i może on rozwinąć prędkość maksymalną 45 kilometrów na godzinę. W przypadku najmniejszego Citroena, cena wynosiła ok. 10 000 euro.

Elektryfikacja Fiata

Fiat chce do 2030 roku stać się marką samochodów wyłącznie elektrycznych. Nowy Topolino idealnie zatem wpisuje się w tę strategię. Włoska marka chce wycofać samochody wyłącznie z silnikami spalinowymi już do 2025 roku. Fiat ma już na rynku elektryczną wersję miejskiego Fiata 500.

Firma już w 2019 roku zaprezentowała koncepcyjny samochód elektryczny Centoventi, który zapowiadał Fiata Pandę nowej generacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię