Lucid – amerykański producent samochodów elektrycznych o największym zasięgu na świecie – podał szczegóły dotyczące swojej pierwszej fabryki samochodów poza USA. Nowa fabryka Lucid wprowadzi zaawansowaną produkcję aut elektrycznych do Arabii Saudyjskiej, a jej moc produkcyjna wyniesie 155 000 sztuk.

  • Lucid zbuduje fabrykę w Arabii Saudyjskiej
  • Będzie to pierwsza fabryka Lucid poza USA
  • Produkcja sięgnie 155 000 aut rocznie
  • Rząd Arabii Saudyjskiej zamówi 100 000 samochodów Lucid

Lucid zbuduje fabrykę w Arabii Saudyjskiej

Nowa fabryka w Arabii Saudyjskiej ma zaspokoić rosnący globalny popyt na pojazdy elektryczne Lucid, zwiększając w połowie dekady globalne zdolności produkcyjne Lucid do 500 000 pojazdów elektrycznych rocznie. Podpisane umowy z Arabią Saudyjską według szacunków zapewnią firmie Lucid finansowanie i zachęty o łącznej wartości do 3,4 miliarda dolarów w ciągu najbliższych 15 lat. Rząd Arabii Saudyjskiej potwierdził także zobowiązanie do zakupu do 100 000 pojazdów elektrycznych Lucid w ciągu 10 lat

Lucid podpisał umowę z Ministerstwem Inwestycji Arabii Saudyjskiej, Saudyjskim Funduszem Rozwoju Przemysłowego i kilkoma innymi podmiotami.

Cieszę się, że ten nowy zakład produkcyjny powstanie właśnie w Arabii Saudyjskiej. Bardzo się cieszę, że możemy współpracować z naszymi partnerami i rządem Arabii Saudyjskiej w realizacji naszej wspólnej wizji zrównoważonego rozwoju – powiedział Peter Rawlinson, dyrektor generalny i główny technolog firmy Lucid.

Jego Ekscelencja Bandar Alkhorayef, Minister Przemysłu i Zasobów Mineralnych oraz Prezes Saudi Industrial Development Fund (SIDF), stwierdzili, że przemysł motoryzacyjny w Królestwie stanowi jednym z ważniejszych sektorów wspieranych przez Narodową Strategię Przemysłową. W ich ocenie jest to jedna ze złożonych gałęzi przemysłu, która przyczynia się do rozwoju łańcuchów dostaw dla szerokiej gamy produktów.

Fabryka Lucid w Arabii Saudyjskiej
Fabryka Lucid w Arabii Saudyjskiej

Podpisanie umowy stanowi ważny krok w kierunku realizacji celu Arabii Saudyjskiej, jakim jest dywersyfikacja gospodarki poprzez stworzenie nowego ośrodka produkcyjnego, który stanie na czele przyszłej mobilności w regionie Bliskiego Wschodu. Przyciągnięcie światowego lidera w dziedzinie pojazdów elektrycznych, jakim jest Lucid, do otwarcia swojego pierwszego międzynarodowego zakładu produkcyjnego w Arabii Saudyjskiej odzwierciedla nasze zaangażowanie w tworzenie długoterminowej wartości ekonomicznej w sposób zrównoważony, trwały i globalnie zintegrowany. Projekt ten dowodzi zaufania inwestorów do konkurencyjności Arabii Saudyjskiej, jej zdolności do tworzenia możliwości i zaspokajania globalnego popytu na wysoce złożony produkt, jakim są pojazdy elektryczne – powiedział Khalid Al-Falih, Minister Inwestycji Arabii Saudyjskiej.

Produkcja samochodów Lucid w Arabii Saudyjskiej

Firma Lucid przeanalizowała wiele możliwości, zanim zdecydował się na inwestycję w Arabii Saudyjskiej. Lucid oficjalnie nazwał nowy saudyjski zakład „AMP-2” (Advanced Manufacturing Plant 2), wskazując na jego pozycję jako kolejnego kamienia węgielnego pionowo zintegrowanej globalnej sieci produkcyjnej Lucid. Fabryka znajduje się w „Dolinie Przemysłowej” KAEC, w pobliżu Portu Króla Abdullaha, w głównym korytarzu handlowym Morza Czerwonego, w obszarze, który obsługuje ponad jedną trzecią kontenerów w Regionie Zachodnim Arabii Saudyjskiej. Regionalna siedziba firmy Lucid na Bliskim Wschodzie w Rijadzie działa od zeszłego roku.

Lucid Air

W zakładzie AMP-2 Lucid planuje początkowo rozpocząć działalność w zakresie montażu „zestawów” pojazdów Lucid Air, które bedą wstępnie produkowane w amerykańskim zakładzie AMP-1 w Casa Grande w Arizonie, a z czasem także w zakresie produkcji kompletnych pojazdów. Lucid spodziewa się, że budowa fabryki rozpocznie się już wkrótce, a w szczytowym momencie Lucid spodziewa się produkować w niej do 155 000 pojazdów rocznie. Początkowo pojazdy będą przeznaczone na rynek Arabii Saudyjskiej, ale Lucid planuje eksportować gotowe pojazdy na inne rynki światowe. Ponadto, jeszcze w tym roku mają się rozpocząć regionalne dostawy Lucid Air na Bliski Wschód.

Lucid Air

Arabia Saudyjska kupi 100 000 samochodów Lucid

W kwietniu 2022 roku Ministerstwo Finansów Rządu Arabii Saudyjskiej zawarło z firmą Lucid umowę na zakup co najmniej 50 000, a potencjalnie nawet 100 000 pojazdów Lucid w okresie dziesięciu lat. Wielkość zamówienia wyniesie od 1 000 do 2 000 pojazdów rocznie, a do roku 2025 wzrośnie do 4 000-7 000 pojazdów rocznie. Cena zakupu pojazdów będzie oparta na standardowych cenach detalicznych Lucid. Zobowiązanie to wspiera dążenie rządu do dywersyfikacji gospodarki, zapewnienia tysięcy miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników oraz zapewnienia korzyści ekonomicznych Arabii Saudyjskiej zgodnie ze strategią Saudi Vision 2030.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię