Toyota ruszy z produkcją małego elektrycznego sedana – bZ3. Auto będzie posiadało baterie dostarczone przez chińską firmę BYD. Agencja Reuters podała tę informację powołując się na trzy swoje źródła.

  • Toyota ma wkrótce ruszyć z produkcją elektrycznego auta — bZ3
  • Auto ma kosztować ok. 20 000 dolarów
  • Toyota bZ3 ma być nieco większy od popularnej Corolli

Nowe auto elektryczne Toyoty — bZ3

Nowe auto elektryczne Toyoty — bZ3 — będzie autem stworzonym specjalnie pod chińskiego klienta. To zaś oznacza, że będzie to drugi model auta elektrycznego z linii „Beyond Zero”. Agencja Reuters nie podaje głębszych informacji na temat nowego elektryka Toyoty. Jedno ze źródeł wskazuje, że samochód może kosztować 20 000 dolarów. Agencja wskazuje, że japoński producent chciał pokazać swoje nowe auto elektryczne już w czasie targów motoryzacyjnych w Pekinie w kwietniu, ale zostały one odwołane z powodu szerzącej się pandemii Covid-19.

O nowym aucie elektrycznym Toyoty, które będzie dedykowane na rynek chiński pisaliśmy już w grudniu ubiegłego roku. Wówczas to jedno ze źródeł Reutersa podawało, że nowy elektryk Toyoty będzie nieco większy, niż Corolla – najlepiej sprzedający się samochód wszechczasów na świecie; miała on być „Corollą z większą sekcją dotyczącą tylnego siedzenia”.

Toyota i nowe auta elektryczne

Do 2030 roku gama elektrycznych samochodów bateryjnych Toyoty i Lexusa będzie liczyła 30 modeli. Akio Toyoda na konferencji w grudniu 2021 roku podkreślił, że roczna sprzedaż aut elektrycznych osiągnie poziom 3,5 miliona samochodów. Lexus do 2030 roku będzie oferował w Europie, Ameryce Północnej i Chinach wyłącznie samochody elektryczne (BEV). Toyota chce równolegle rozwijać wszystkie rodzaje zelektryfikowanych napędów, aby dostosować ofertę do specyfiki poszczególnych rynków.

Japoński koncern zapowiedział, że opracuje uniwersalną platformę E3, łączącą e-TNGA z normalnymi platformami TNGA, na której będzie można wydajnie i szybko opracowywać samochody HEV, PHEV i BEV we wszystkich kluczowych europejskich segmentach.

Toyota w czasie prezentacji pokazała 16 elektrycznych samochodów Toyoty i Lexusa. Auta przygotowywane są do wprowadzenia do sprzedaży w najbliższym czasie. Lexus pokazał 4 prototypowe modele aut elektrycznych. Do 2035 roku gama Lexusa będzie się składała wyłącznie z samochodów elektrycznych (BEV) na całym świecie.

Toyota stawia nie tylko na auta elektryczne

Toyota planuje ogromne inwestycje, bo do 2030 roku firma przeznaczy 30 miliardów euro na rozwój i produkcję samochodów elektrycznych, w tym 2 biliony jenów na baterie. 30 miliardów euro Toyota zainwestuje w rozwój gamy hybryd, hybryd plug-in i samochodów na wodór. Łącznie inwestycja w globalną gamę zelektryfikowanych samochodów do końca dekady wyniesie 60 miliardów euro.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię