Stellantis i Toyota ogłosiły rozszerzenie współpracy ws. opracowania nowego auta dostawczego. Samochód będzie przeznaczony na rynek europejski, a jego wprowadzenie na rynek przewidziane jest na 2024 rok. Nowy van będzie posiadał napęd elektryczny.

  • Toyota i Stellantis zbudują razem dużego vana
  • Auto będzie produkowane w Gliwicach i we Włoszech
  • Nowy van będzie trzecim vanem objętym umową o współpracy

Stellantis i Toyota zbudują razem dużego vana

Poszerzenie współpracy pomiędzy Toyotą, a Stellantisem sprawi, że nowy, duży van będzie już trzecim vanem, który będzie objęty umową między producentami.

Stellantis dostarczy Toyocie nowy duży samochód dostawczy do sprzedaży w Europie pod marką Toyota. Pojazd będzie produkowany w zakładach Stellantis w Gliwicach w Polsce i w miejscowości Atessa we Włoszech. Auto trafi do sprzedaży w połowie 2024 roku, a wraz z nim Toyota zadebiutuje w segmencie dużych samochodów użytkowych.

– Objęcie umową z Toyotą trzeciego modelu potwierdza ogromne doświadczenie firmy Stellantis w produkcji pojazdów użytkowych oraz bateryjnych napędów elektrycznych do wszelkich typów pojazdów. Współpraca z Toyotą wzmacnia naszą pozycję lidera w Europie w zakresie lekkich aut użytkowych i bezemisyjnych samochodów oraz przybliża nas do realizacji naszego celu Dare Forward 2030, który zakłada, że staniemy się niekwestionowanym światowym liderem lekkich samochodów dostawczych pod względem technologii, produkcji, udziału w rynku i rentowności – mówi Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis.

Stellantis i Toyota budują wspólnie Proace’a

Współpraca Stellantis i Toyota Motor Europe rozpoczęła się w 2012 roku od średniej wielkości użytkowego vana Toyota PROACE produkowanego w fabryce Stellantis Hordain we Francji. W 2019 roku dołączył do niego kompaktowy model PROACE CITY produkowany w fabryce Stellantis w Vigo w Hiszpanii. Zapowiadany duży dostawczy van pogłębi współpracę między TME i Stellantis, umożliwiając Toyocie skompletowanie pełnej gamy lekkich samochodów dostawczych w Europie, a jednocześnie pozwalając obu firmom czerpać korzyści z optymalizacji kosztów rozwoju i produkcji.

Zdjęcie elektrycznej Toyoty PROACE Electric
DHL Parcel w Holandii kupił 400 egzemplarzy elektrycznego vana – Toyota PROACE Electric źródło: Toyota
Toyota Proace City Electric

– Cieszymy się, że możemy rozszerzyć to udane partnerstwo poprzez wprowadzenie do naszej gamy dużego samochodu dostawczego, który odegra ważną rolę jako uzupełnienie naszej oferty samochodów użytkowych dla europejskich klientów Toyoty. Wraz z pick-upem Hilux, średniej wielkości vanem PROACE i kompaktowym vanem PROACE CITY, nowy samochód dostawczy wpisuje się cele Toyoty w zakresie rozwoju gamy lekkich pojazdów użytkowych –powiedział Matt Harrison, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

Następca Ducato?

Dla Toyota Motor Europe nowy model będzie przełomem, bowiem do tej pory japoński koncern nie oferował dużego samochodu dostawczego. Zagraniczne media spekulują, że dużym vanem będzie prawdopodobnie następca obecnej generacji Fiata Ducato. Auto od 2020 roku jest oferowane przez Stellantis w wersji z napędem elektrycznym – z dwoma rodzajami akumulatorów (47 lub 79 kWh).

– To dla nas wspaniała wiadomość i tak naprawdę naturalny, kolejny krok w rozwoju biznesu LCV. Przez ostatnie lata sukcesywnie budowaliśmy swoją pozycję na rynku samochodów użytkowych, teraz przyszedł czas na segment największy, czyli HDV. Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do wprowadzenia największego vana, zatem będzie to dla TCE i naszych dealerów doskonała możliwość dalszego rozwoju biznesu” – skomentował Tomasz Suliga Regional LCV Manager Toyota Central Europe

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię