Toyota obniża produkcję w czerwcu. Japoński koncern w związku z problemami związanymi z brakiem chipów obniża swój plan produkcyjny na przyszły miesiąc do 850 000 samochodów. Agencja Reuters podaje też, że część linii produkcyjnych będzie miała przestój. 

  • Toyota tnie produkcję w czerwcu
  • Produkcja zostanie obniżona o 100 000 samochodów
  • Japońska firma zapowiada także przestój w produkcji

Toyota obniża produkcję w czerwcu 

Toyota zapowiedziała, że mimo cięć w produkcji w czerwcu podtrzymuje swoje szacunku dotyczące całorocznej produkcji, które sięgają 9,7 mln samochodów do marca 2023 roku. Producent samochodów ogłosił również zawieszenie linii produkcyjnych w fabrykach krajowych z powodu niedoboru dostaw, który ma związek z blokadą w Szanghaju z powodu COVID-19. Zawieszenie będzie trwało do pięciu dni pomiędzy środą 25 maja a 3 czerwca. Będzie ono dotyczyło łącznie 16 linii montażowych w 10 fabrykach w maju i czerwcu.

Produkcja samochodów Toyoty w japońskiej fabryce
Zakład produkcji samochodów Toyota w Japonii zdjęcie: Toyota

Toyota cierpi z powodu COVID-19 w Chinach

Jest to już drugi tego typu komunikat wydany w maju. 11 maja Toyota poinformowała, że w tym miesiącu zawiesi działanie większej liczby linii produkcyjnych w swoich fabrykach w Japonii z powodu blokady spowodowanej koronawirusem w Szanghaju. Toyota podała wówczas także, że w związku z sytuacją w Chinach musi obciąć majowe plany produkcyjne o 50 tys. samochodów do 750 tys. aut.  

Toyota, która jest największym na świecie producentem samochodów pod względem sprzedaży, odnotował zysk operacyjny w wysokości 3,56 mld dolarów za trzy pierwsze miesiące, kończące się w marcu. Był to jednak wynik poniżej oczekiwań rynku.

Toyota nie jest jedynym producentem, który cierpi z powodu nawrotu epidemii COVID-19 w Azji. Tesla, która ma swoją własną fabrykę w Szanghaju, także była zmuszona do przestojów, a zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw, odbiły się także na produkcji fabryki pod Berlinem. 

Zdjęcie fabryki Toyoty
zdjęcie: Toyota

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię