Toyota bZ4X jest gotowa do wprowadzenia do sprzedaży w Europie. Samochód powstał na nowej platformie eTNGA, przeznaczonej specjalnie dla aut elektrycznych zasilanych bateriami. Jest to pierwszy elektryczny model z nowej serii samochodów elektrycznych bZ (Beyond Zero). Jego cena zaczyna się od 206 900 zł

  • Toyota bZ4X to pierwszy model z linii bateryjnych samochodów elektrycznych bZ (Beyond Zero), jest gotowa do wejścia na europejskie rynki
  • auto jest oferowane z napędem elektrycznym na cztery koła
  • Dane homologacyjne potwierdzają zasięg na jednym ładowaniu do 516 km z napędem na przód i do 470 km z napędem na cztery kola XMODE
  • Pierwsze auta trafią do klientów latem 2022 roku

Elektryczna Toyota bZ4X

Nowy bZ4X to elektryczny SUV od japońskiej Toyoty. Jest to pierwszy samochód elektryczny na baterie od Toyoty. Wraz z nowym modelem debiutuje zupełnie nowy system napędu na cztery kola XMODE, oparty na współpracy niezależnych silników elektrycznych przy przedniej i tylnej osi.

Wnętrze Toyoty bZ4X

Wnętrze Toyoty bZ4X

Elektryczna Toyota bZ4X

Zasięg Toyoty bZ4X

Oficjalne dane homologacyjne wg procedury WLTP potwierdzają wyjątkowo duży zasięg Toyoty bZ4X oraz niskie zużycie energii, możliwe m.in. dzięki wydajnym silnikom i zaawansowanemu systemowi zarządzania energią.

Samochód z 204-konnym silnikiem napędzającym przednie koła może przejechać do 516 km po naładowaniu baterii do pełna, zużywając średnio 14,3 kWh/100 km. Auto z dwoma silnikami o łącznej mocy 217 KM, napędzającymi przednią i tylną oś, uzyskało wyniki do 470 km zasięgu i 15,8 kWh/100 km zużycia energii. Wyniki te mogą nie nieco różnić się w zależności od konkretnych wersji wyposażenia na poszczególnych rynkach i co za tym idzie – masy pojazdu.

Elektryczna Toyota bZ4X

Wnętrze Toyoty bZ4X

Wysoki poziom wydajności jest możliwy m.in. dzięki nowej baterii trakcyjnej o pojemności 71,4 kWh, utrzymywanej w optymalnej temperaturze przez system ogrzewania i chłodzenia. Jej zaawansowana konstrukcja jest wynikiem ponad 25-letnich doświadczeń Toyoty w doskonaleniu technologii zelektryfikowanych samochodów. Pewność, jaką marka wiąże z jakością i trwałością produkowanych przez siebie akumulatorów trakcyjnych, znajduje odzwierciedlenie w fabrycznej gwarancji na baterie, trwającej aż 8 lat, z limitem przebiegu do 160 000 km. Aby móc zagwarantować klientom tak wysoką jakość, Toyota tak długo doskonaliła baterię do bZ4X, aż osiągnęła trwałość na poziomie 70 proc. po 10 latach i pokonaniu 1 miliona kilometrów.

Elektryczna Toyota bZ4X
Elektryczna Toyota bZ4X

Samochody będą dostarczone latem 2022 r.

Pierwsi europejscy klienci otrzymają zamówione egzemplarze Toyoty bZ4X latem 2022 roku. Ceny auta zaczynają się od 206 900 zł. Oferta obejmuje cztery wersje wyposażenia oraz atrakcyjny wybór dodatkowych pakietów i akcesoriów, w tym ładowarkę Wallbox Home za 3 500 zł lub Wallbox Connected w cenie 6 500 zł.

Elektryczna Toyota bZ4X

Toyota bZ4X w Polsce

Toyota uruchomiła na początku marca w Polsce rezerwacje online na swój elektryczny samochód bZ4X. Nowa elektryczna Toyota bZ4X jest dostępna w czterech wersjach wyposażenia i w dwóch konfiguracjach napędu – z 204-konnym silnikiem napędzającym przednią oś lub z napędem na cztery koła XMODE opartym na współpracy dwóch silników elektrycznych o łącznej mocy 217 KM.

Elektryczna Toyota bZ4X – wersja Comfort

Podstawowa wersja Comfort Toyoty bZ4X zawiera najnowsze technologie z dziedziny bezpieczeństwa, multimediów, łączności i zarządzania energią. Toyota bZ4X Comfort otrzymuje pompę ciepła, ogrzewającą samochód przy zużyciu 1/3 energii, której potrzebuje klasyczna nagrzewnica.

Elektryczna Toyota bZ4X

zdjęcie: Toyota

Elektryczna Toyota bZ4X

zdjęcie: Toyota

W aucie znajdziemy też dwustrefową klimatyzację automatyczną z nawiewami w drugim rzędzie siedzeń, aluminiowe felgi 18 cali, przednie światła LED z jedną soczewką czy inteligentny kluczyk.

Elektronika w wersji Comfort

System multimedialny nowej generacji Toyota Smart Connect także jest dostępny już w podstawowej wersji Comfort. Zawiera 8-calowy ekran dotykowy, kamerę cofania, systemy Apple CarPlay i Android Auto z bezprzewodowym połączeniem z telefonem, nawigację Connected z mapami online i 4-letnią darmową transmisją danych, a także inteligentnego asystenta głosowego, który rozpoznaje, czy komendę wypowiedział kierowca czy pasażer na przednim fotelu.

Elektryczna Toyota bZ4X

zdjęcie: Toyota

Koło elektrycznej Toyoty bZ4X

zdjęcie: Toyota

Darmowa aplikacja MyT

Posiadacz nowego bZ4X w podstawowej wersji może także korzystać z darmowej aplikacji na telefon MyT, zawierającej różnego rodzaju usługi zdalne, w tym uruchamianie świateł awaryjnych oraz odblokowywanie i blokowanie zamka centralnego poprzez aplikację w telefonie.

Multimedia będą za zgodą właściciela aktualizowane i rozbudowywane online. Nie trzeba do tego celu podłączać internetu z telefonu – Toyota bZ4X jest wyposażona we własną kartę SIM, czyli niezależny dostęp do internetu za pośrednictwem modułu DCM.

Cena elektrycznej Toyoty bZ4X

Elektryczna Toyota bZ4X w wersji Comfort kosztuje od 201 900 zł. Miesięczne raty w Leasingu KINTO ONE wynoszą od 2 240 zł netto.

Wnętrze Toyoty bZ4X

zdjęcie: Toyota

Wnętrze Toyoty bZ4X

zdjęcie: Toyota

Wnętrze Toyoty bZ4X

zdjęcie: Toyota

Systemy bezpieczeństwa w Toyocie bZ4X

Toyota bZ4X już w podstawowej wersji Comfort została wyposażona w nową generację systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota T-MATE. Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych, rowerzystów i motocyklistów został rozbudowany o nowe funkcje zapobiegania kolizjom z pojazdami nadjeżdżającymi z naprzeciwka.

Oprócz tego zostały usprawnione funkcje asystenta jazdy na skrzyżowaniach oraz wspomagania kierownicy w razie ryzyka zderzenia, która pomaga bezpiecznie ominąć przeszkodę.

System wspomagający i układ zapobiegania

Samochód jest wyposażony także w inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC) działający w pełnym zakresie prędkości, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) funkcją powrotu na zadany tor jazdy (SC), asystenta utrzymania pasa ruchu (LTA), automatyczne światła drogowe (AHB), rozbudowany układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA), system wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS) oraz automatyczne powiadamianie ratunkowe (eCall).

Wersja Prestige

W wersji Prestige system multimedialny Toyota Smart Connect otrzymał pełnowymiarowy ekran dotykowy 12,3 cala, a nawigacja Connected – tryb pracy offline. Samochód został wzbogacony o trójsoczewkowe przednie światła LED, elektryczną regulację fotela kierowcy, podgrzewanie przednich foteli, kierownicy i wycieraczki przedniej szyby, tylne czujniki parkowania, zamykaną ładowarkę indukcyjną telefonu z przejrzystą pokrywą, elektrycznie unoszone drzwi bagażnika otwierane bezdotykowo, przyciemniane tylne szyby i tylny spojler.

Wnętrze Toyoty bZ4X

zdjęcie: Toyota

Wersję Prestige można rozbudować o pakiet Tech, zawierający m.in. system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM), monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni oraz tylne czujniki parkowania z funkcją hamowania przed obiektami i samochodami.

Elektryczny bZ4X Prestige jest dostępny od 217 900 zł lub od 2 415 zł netto w Leasingu KINTO ONE. Auto w tej wersji z napędem 4×4 XMODE kosztuje od 231 900 zł. Pakiet Tech wymaga dopłaty 3 000 zł.

Wersja Executive bZ4X

Toyota bZ4X w wersji Executive posiada panoramiczny szklany dach, system autonomicznego, zdalnego parkowania T-MATE z funkcją pamięci miejsc, uruchamiany za pomocą telefonu, monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni, podgrzewane i wentylowane fotele z perforacją i pamięcią. Auto w tej wersji posiada także asystenta bezpiecznego wysiadania z pojazdu (SEA) i system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM). Wersja Executive wzbogacona jest o system Premium Audio JBL z 9 głośnikami.

Cena Toyoty bZ4X w wersji Executive z napędem na przód wynosi 239 900 zł, a z napędem na cztery koła XMODE 253 900 zł. Raty w programie Leasing KINTO ONE zaczynają się od 2 752 zł netto.

Wnętrze Toyoty bZ4X

zdjęcie: Toyota

Elektryczna Toyota z solarnym dachem

W limitowanej wersji Premiere Edition, elektryczna Toyota bZ4X posiada dach solarny. Auto zasilane panelami fotowoltaicznymi mogą wygenerować dziennie energię wystarczającą do przejechania maksymalnie 10,9 km lub do naładowania 140 telefonów od 0 do 100 proc.

W ciągu roku system wytworzy maksymalnie energię na pokonanie 1800 km. Podczas postoju, przy wyłączonym silniku dach solarny ładuje baterię trakcyjną, a podczas jazdy zasila urządzenia pokładowe, w ten sposób pośrednio wydłużając zasięg samochodu.

Elektryczna Toyota bZ4X

zdjęcie: Toyota

Elektryczna Toyota bZ4X

zdjęcie: Toyota

Podgrzewane fotele z tyłu w wersji Premiere Edition

Model bZ4X Premiere Edition zyskuje względem wersji Executive także podgrzewane skrajne siedzenia z tyłu, system Premium Audio JBL z 9 głośnikami w standardzie oraz dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, czyli czujnik zbicia szyby i czujniki przechyłu systemu alarmowego.

Standardowo we wszystkich wersjach auto otrzymuje zaawansowany system znakowania pojazdu technologią syntetycznego DNA, rekomendowany przez Policję, immobilizer i czujnik wtargnięcia do pojazdu, a od wersji Prestige także chromowane nakrętki antykradzieżowe do kół aluminiowych.

Specjalna wersja bZ4X Premiere Edition z dachem fotowoltaicznym i napędem XMODE kosztuje 263 900 zł. Nowy elektryczny SUV w najwyższej wersji jest oferowany w programie Leasing KINTO ONE od 3 032 zł netto miesięcznie.

Elektryczna Toyota bZ4X

zdjęcia: Toyota

Elektryczna Toyota bZ4X

zdjęcie: Toyota

Elektryczny bZ4X z dodatkami

Nowego elektrycznego SUV-a Toyoty można kupić razem z ładowarką Wallbox Home za 3 500 zł lub Wallbox Connected w cenie 6 500 zł. Fotelik Takata MAXI Plus i uchwyt na tablet kosztują łącznie 2 000 zł. Możliwości transportowe auta można zwiększyć przy pomocy bagażnika dachowego z boxem Thule Touring 600 w promocyjnej cenie 3 200 zł (zamiast 3 900 zł) lub demontowalnego haka holowniczego z uchwytem na rower i wiązką 13PIN za 4 000 zł zamiast 5 000 zł.

Pakiet Protection zawierający dywaniki gumowe, wykładzinę bagażnika, wykładzinę ochronną na tylne siedzenia i osłony przeciwbłotne jest dostępny w cenie 1 000 zł zamiast 1 600 zł. Na dowolne akcesoria można zyskać rabat 1 000 zł, aktywując aplikację MyT w telefonie.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię