Fabryka Audi w Ingolstadt osiągnęła zeroemisyjność produkcji. Po Brukseli i Győr na Węgrzech jest to trzecia fabryka Audi działająca przy zerowej emisji netto. W ramach programu ochrony środowiska Mission:Zero Audi postawiło sobie za cel osiągnięcie neutralności emisyjnej netto do 2025 r. we wszystkich swoich zakładach na całym świecie. Do tego czasu zostaną podjęte ostatnie kroki w Neckarsulm i San José Chiapa w Meksyku.

Fabryka Audi w Ingolstadt

W swoim pierwszym filarze Audi poprawia efektywność energetyczną w swoich zakładach. W 2022 r. środki zarządzania energią pozwoliły zakładowi w Ingolstadt zaoszczędzić ponad 35 000 megawatogodzin energii. Zapobiegło to emisji ponad 5000 ton dwutlenku węgla.

Platforma Platforma Energy Analytics opracowana przez Audi wniosła znaczący wkład w osiągnięcie tego celu. Energy Analytics to oparty na oprogramowaniu system analityczny, który na bieżąco kompiluje, przygotowuje i przetwarza duże ilości danych. Pochodzą one z procesów produkcyjnych z różnych źródeł w firmie. 

Dzięki temu użytkownicy mogą szybko zidentyfikować kluczowe punkty analizy. Umożliwia to łatwiejsze zrozumienie i kategoryzację przyczyn niepotrzebnego zużycia energii, identyfikację potencjału oszczędności i ostatecznie określenie odpowiednich środków.

Produkcja energii odnawialnej na miejscu

Audi we własnym zakresie wytwarza również energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Do tej pory w Ingolstadt moduły fotowoltaiczne zainstalowano na powierzchni 23 000 metrów kwadratowych. W nadchodzących latach Audi będzie nadal zwiększać udział energii wytwarzanej samodzielnie we wszystkich swoich zakładach produkcyjnych. Obecnie w głównym zakładzie znajduje się około 41 000 metrów kwadratowych modułów fotowoltaicznych.

Wyjście poza dekarbonizację

Działania programu środowiskowego Mission:Zero wykraczają poza dekarbonizację i odnoszą się do kluczowych obszarów działalności w zakresie wykorzystania wody, efektywnego gospodarowania zasobami oraz ochrony i zachowania różnorodności biologicznej. Audi chce stworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym. Zasoby takie jak tworzywa sztuczne, woda i inne surowce są w niej wykorzystywane w cyklach zamkniętych. 

W Ingolstadt firma od 2019 roku prowadzi centrum zaopatrzenia w wodę procesową wyposażone w bioreaktor membranowy, aby efektywniej wykorzystywać wodę. W tym roku Audi jako pierwszy producent samochodów premium dołączył do Alliance for Water Stewardship (AWS). Niemiecka firma planuje do 2035 roku zmniejszyć o połowę ekologiczne zużycie wody w swoich zakładach produkcyjnych na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię