Niemiecki operator transportu publicznego RVK złożył zamówienie w firmie Solaris Bus & Coach na 20 autobusów wodorowych Urbino 12. Po zrealizowaniu dostaw miasto Kolonia będzie dysponowało flotą 35 wodorowych autobusów Solarisa. Umowa przewiduje również opcję zamówienia kolejnych 20 pojazdów tego samego typu.

  • Solaris dostarczy 20 autobusów wodorowych do Kolonii
  • 15 autobusów zostało dostarczonych już w ub. roku

Solaris dostarczy autobusy wodorowe do Kolonii

W 2020 r. Kolonia zakupiła 15 wodorowych Urbino, które zostały dostarczone przewoźnikowi w ubiegłym roku. Teraz operator RVK zamówił kolejne 20 pojazdów wykorzystujących technologię wodorowych ogniw paliwowych. Tym samym Kolonia będzie mogła pochwalić się największą flotą wodorowych autobusów Solaris w Europie.

– To nowe zamówienie na nasze autobusy wodorowe, na tak dużą skalę, jest dowodem na to, że cieszymy się dużym uznaniem. Jest to również dowód na dynamiczne przejście na zeroemisyjny, zrównoważony transport publiczny, które ma miejsce w europejskich miastach i miasteczkach. Kolonia jest zdecydowanie liderem tej transformacji – powiedział Petros Spinaris, członek zarządu Solarisa ds. sprzedaży, marketingu i obsługi posprzedażnej.

Wodorowy Solaris Urbino 12

Jeśli chodzi o konstrukcję, wyposażenie i osiągi, pojazdy będą w dużej mierze takie same jak autobusy zamówione ostatnio przez RVK. Autobusy tego typu do napędu potrzebują wodoru. Jest on przechowywany w postaci gazowej w zbiornikach, zamontowanych w przedniej części dachu pojazdu. Autobusy wodorowe będą korzystać z zestawu ogniw paliwowych o mocy 70 kW. W wodorowym ogniwie paliwowym energia elektryczna jest wytwarzana w procesie elektrolizy, a następnie przekazywana bezpośrednio do układu napędowego. W momentach zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną ogniwo paliwowe będzie wspomagane przez baterię Solaris High Power.

Pasażerowie podróżujący autobusami eksploatowanymi przez RVK będą mogli korzystać m.in. z wysokowydajnej klimatyzacji oraz zaawansowanego systemu informacji pasażerskiej. Kierowcy z pewnością docenią zalety systemu MobilEyeShield+, wykrywającego pieszych i rowerzystów w martwym polu widzenia pojazdu. Obejmuje on jedną kamerę skierowaną do przodu i dwie kamery umieszczone po bokach pojazdów, a także alarmy dźwiękowe i wizualne. Co więcej, przewoźnik RVK zamówił system zdalnego zarządzania flotą o nazwie eSConnect, zapewniający dostęp do danych o pojazdach w czasie rzeczywistym.

Rewolucja zeroemisyjna, w której Solaris aktywnie współpracuje z setkami operatorów transportu miejskiego, postępuje i zdobywa coraz więcej zwolenników. W 2021 r. producent dostarczył łącznie 54 zeroemisyjne autobusy wodorowe klientom z Włoch, Niemiec, Holandii i Szwecji. Obecnie firma realizuje zamówienia na ponad 100 kolejnych pojazdów Urbino z napędem wodorowym.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię