Pierwsza wodorowa ciężarówka Toyoty i VDL rusza w testy uliczne. Pojazd jest efektem współpracy pomiędzy obiema firmami. Testy potrwają przez pięć lat.

Pierwsza wodorowa ciężarówka Toyoty i VDL

Toyota i VDL zaprezentowały pierwszą ciężarówkę na ogniwa paliwowe VDL z technologią Toyoty w ramach współpracy zakończonej w maju. Prototyp jest obecnie używany i testowany w logistyce Toyoty. Celem jest jego ocena i ciągłe doskonalenie, aby móc rozszerzyć projekt.

Pierwsza wodorowa ciężarówka Toyoty i VDL to dopiero początek projektu pilotażowego. W maju obie firmy ogłosiły, że latem wypuszczą na drogi pierwszą ciężarówkę H2 z doposażonym modułem ogniw paliwowych Toyoty. Kolejne pojazdy pojawią się jesienią. W przygotowaniu są już cztery kolejne ciężarówki z ogniwami paliwowymi. Będą one wykorzystywane przez dostawców usług logistycznych Toyoty: VOS Transport Group, CEVA, Groupe CAT, a także Yusen.

Wodorowa ciężarówka Toyoty

Wodorowe ciężarówki Toyoty w trasie

Firmy te będą korzystać z ciężarówek wodorowych Toyoty na swoich codziennych trasach między Kolonią, Antwerpią, Lille, a także w Amsterdamie i Rotterdamie. Na każdej z tras będzie znajdować się co najmniej jedna stacja tankowania wodoru oraz stacje serwisowe, w przypadku niespodziewanych awarii.

Wspólny projekt Toyoty z VDL pomoże zebrać informacje na temat tego, jak najlepiej wdrażać samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi do transportu ciężkiego. Testy, które będą trwały przez pięć lat mają przyczynić się do budowy europejskiej infrastruktury, która pomoże zrealizować cele Rozporządzenia o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych (AFIR). Mają one utorować drogę dla kolejnych rozwiązań z dziedziny wodorowej mobilności.

Toyota nie podała jednak żadnych szczegółów technicznych dotyczących wodorowej ciężarówki. Samochód ma zamontowany najprawdopodobniej moduł ogniw paliwowych, który dostępny jest w dwóch wersjach: do montażu pionowego lub poziomego. Zdjęcia pokazane przez Toyotę wskazują jedynie, że zbiorniki na wodór zamontować tuż za kabiną kierowcy.

Wodorowa ciężarówka Toyoty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię