Auta elektryczne w UE w październiku odpowiadały za 14,2 proc. wszystkich rejestracji nowych samochodów. W ubiegłym miesiącu rynek samochodowy w UE znacznie się rozrósł. Liczba nowych rejestracji wzrosła o 14,6 proc. do 855 484 sztuk.

Auta elektryczne w UE w październiku

W październiku udział samochodów elektrycznych w rynku wzrósł do 14,2 proc., wobec 12 proc. w analogicznym okresie roku ubiegłego. Od początku roku udział elektryków sięga już 14 proc., przewyższając samochody z silnikiem diesla. W ubiegłym miesiącu w UE zarejestrowano 121 808 sztuk tego typu pojazdów. Największy wzrost odnotowano w Belgii (147,3 proc.) i w Danii (100,7 proc.). W Niemczech, na największym rynku samochodów elektrycznych odnotowano umiarkowany wzrost na poziomie 4,3 proc. 

Auta elektryczne w UE to już 14,2 proc. rynku

Samochody hybrydowe w UE

Samochody hybrydowe zajęły drugie miejsce z prawie 29 proc. udziałem w rynku. Liczba nowych rejestracji tego typu aut wzrosła w UE w październiku o 38,6 proc. Tutaj największe wzrosty zauważono w Niemczech (57,9 proc.), Francji (40,1 proc.) i Włoszech (28 proc.). Łączna sprzedaż hybryd sięgnęła 2,2 miliona sztuk. Stanowi to ponad jedną czwartą rynku.

Hybrydy plug-in i samochody spalinowe

Jeśli zaś chodzi o hybrydy z wtyczką, ich sprzedaż w ubiegłym miesiącu spadła o 5 proc. w ujęciu rocznym, do 72 002 sztuki. W samych Niemczech odnotowano spadek na poziomie 49 proc. W rezultacie udział tego typu aut spadł z poziomu 10,2 proc. do 8,4 proc.

Samochody benzynowe utrzymały prowadzenie, choć w październiku ich udział spadł do 33,4 proc. wszystkich rejestracji nowych samochodów. Z drugiej strony, w październiku unijny rynek samochodów z silnikiem Diesla, nadal się zmniejszał. Udział samochodów z silnikiem wysokoprężnym wynosi obecnie 12 proc., w porównaniu z 15,9 proc. w październiku ubiegłego roku.

Rynek samochodów w UE odradza się

Październik był piętnastym miesiącem wzrostu rejestracji pojazdów z rzędu. Dwucyfrowe wzrosty procentowe odnotowano na trzech największych rynkach: Francji (21,9 proc.), Włoszech (20 proc.) i Hiszpanii (18,1 proc.). Niemiecki rynek samochodowy odnotował jednak skromniejszy wzrost w ujęciu rocznym, bo na poziomie 4,9 proc.

W czasie dziesięciu miesięcy 2023 roku liczba rejestracji nowych samochodów wzrosła o 16,7 proc., sięgając prawie dziewięciu milionów sztuk. Wzrost rejestracji w tym czasie zanotowano na wszystkich rykach UE, poza węgierskim. 

Liczba rejestracji nowych samochodów w UE w październiku 2023 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię