Elektryczne BMW zyskują na popularności. Niemiecki koncern w drugim kwartale podwoił sprzedaż swoich samochodów z wtyczką. Sprzedaż całej grupy wzrosła o 11,3, a bawarska marka utrzymała pozycje numer 1 w segmencie premium.

Elektryczne BMW w drugim kwartale 2023 roku

Sprzedaż elektrycznych BMW wzrosła w drugim kwartale o 117,5 proc. Łącznie dostarczono 88 289 w pełni elektrycznych pojazdów BMW i MINI. Grupa BMW łącznie dostarczyła swoim klientom na całym świecie 553 369 samochodów. Jest to wzrost o 11,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W całym pierwszym półroczu sprzedaż Grupy BMW wzrosła do 1 214 864 sztuk (+4,7 proc.).

W pełni elektryczne pojazdy marki BMW radziły sobie szczególnie dobrze w drugim kwartale, po raz kolejny ponad dwukrotnie zwiększając dostawy (+150,7 proc.). Od kwietnia do czerwca do klientów na całym świecie dostarczono 77 948 w pełni elektrycznych pojazdów BMW.

Nowe BMW X5
Nowe BMW X5

Hity sprzedażowe BMW

Szczególnie popularne okazały się nowe modele serii 7 z w pełni elektrycznym BMW i7 i nowym BMW X7, a także BMW serii 4, z w pełni elektrycznym BMW i4. Duży popyt zaobserwowano w przypadku modelu BMW X5, którego moce produkcyjne znacznie zwiększono w ubiegłym roku. Od kwietnia 2022 r. ten samochód jest produkowany w zakładzie Dadong na rynek chiński, a także w amerykańskim zakładzie w Spartanburgu.

W pełni elektryczne BMW i5 zostanie wprowadzone na rynek w październiku 2023 r. Wraz z premierą BMW i5, Grupa BMW będzie miała w pełni elektryczną ofertę w każdym ze swoich głównych segmentów.

BMW iX xDrive

System autonomicznej jazdy w BMW

Ponadto niemiecki producent stanie się pierwszym producentem samochodów w Niemczech, który zaoferuje system częściowo zautomatyzowanej jazdy. Będzie on działał do prędkości 130 km/h w nowym BMW serii 5. Nowy Highway Assistant pozwala kierowcy zdjąć ręce z kierownicy podczas jazdy i ułożyć je w wygodnej pozycji.

Najnowsza wersja BMW Highway Assistant, dostępna po raz pierwszy w nowym BMW serii 5 Limuzyna, zostanie również uzupełniona o pierwszą na świecie funkcję: aktywnego asystenta zmiany pasa ruchu z potwierdzeniem wzrokowym.

Wprowadzenie na rynek nowego BMW serii 5 Limuzyna oznacza również nowy rozdział w obsłudze klienta. Nowa platforma Proactive Care wykorzystuje sztuczną inteligencję do identyfikacji potrzeb serwisowych pojazdu i proaktywnego oferowania klientowi rozwiązań.

Sytuacja w BMW M

Sprzedając 48 257 egzemplarzy w drugim kwartale 2023 r., BMW M odnotowało wzrost rok do roku o 14,5 proc. Marka wprowadziła niedawno na rynek model BMW M2. Ponadto BMW XM, który jest topowym modelem marki, jest obecnie wprowadzany na rynki całego świata. Dwa kolejne w pełni elektryczne modele BMW M Perfomance, BMW i5 M60 Limuzyna i BMW i7 M70 pojawią się w drugiej połowie roku.

Wzrost sprzedaży MINI

W drugim kwartale marka MINI dostarczyła klientom 71 816 samochodów, co oznacza wzrost o 10,2 proc. rok do roku. W tym samym okresie sprzedaż w pełni elektrycznych pojazdów marki wzrosła o 8,8 proc. Od zeszłego roku najpopularniejszym modelem jest w pełni elektryczny MINI Cooper SE. Linia produktów MINI obejmuje teraz także pierwszy w pełni elektryczny MINI Cooper SE Convertible.

Popyt na Rolls-Royce’a utrzymuje się na wysokim poziomie

Rolls-Royce Motor Cars odnotował w pierwszej połowie 2023 roku sprzedaż na poziomie 3 181 samochodów (-0,3 proc. rdr). Popyt na w pełni elektryczne super coupé Rolls-Royce Spectre przekroczyło oczekiwania, a portfel zamówień sięga już końca 2024 roku. Pierwsze dostawy Rolls-Royce Spectre do klientów nastąpią w czwartym kwartale 2023 roku. Do końca 2030 roku Rolls-Royce będzie oferował wyłącznie pojazdy w pełni elektryczne.

Sprzedaż BMW i MINI na poszczególnych rynkach

W Chinach Grupa sprzedała w 2Q 2023 r. łącznie 197 807 pojazdów BMW i MINI. Sprzedaż była o 16,2 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W Stanach Zjednoczonych w okresie od kwietnia do czerwca tego roku dostarczono klientom 95 533 pojazdy obu marek (+13,7 proc.). w Europie wyniosła 232 706 sztuk (9 proc.). W Niemczech zarejestrowano w tym okresie 76 962 pojazdy tych marek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię