Hiszpański rząd regionalny Katalonii zaoferował Volkswagenowi wybór spośród co najmniej dwóch możliwych lokalizacji dla fabryki akumulatorów. Agencja Reuters podaje, że Katalonia konkuruje w tym aspekcie z sąsiednią Aragonią. Volkswagen chce zbudować jeden ze swoich nowych zakładów właśnie w Hiszpanii – pisze Agencja, powołując się na swoje dwa anonimowe źródła.

  • Katalonia zaoferowała dwie lokalizacje pod nową fabrykę akumulatorów Volkswagena – donosi Reuters
  • Aragonia także przedstawiła niemieckiemu koncernowi swoją lokalizację
  • Rząd hiszpański chce wydać 4,3 mld euro na promowanie produkcjo pojazdów elektrycznych

Nowa fabryka Volskwagena – Katalonia ściga się z Aragonią

Reuters pisze, że Aragonia walczy o nową inwestycję Volkswagena, proponując koncernowi możliwą lokalizację nowego zakładu. W całej Hiszpanii już kilka regionów włączyło się do wyścigu o pozyskanie 4,3 mld euro. Tyle bowiem hiszpański rząd centralny chce przeznaczyć na promowanie produkcji pojazdów elektrycznych, a także zbudowanie pierwszej w kraju, fabryki akumulatorów. Środki będą pochodzić przede wszystkim z unijnych funduszy.

Nowa fabryka Volskwagena w Hiszpanii? Firma nie potwierdza

Rzecznik Volkswagena w rozmowie z Reutersem powiedział, że proces wyboru lokalizacji jest obecnie w toku i nie został jeszcze zakończony. Zauważył jednak, że „wymagania technologiczne, logistyczne i ekonomiczne dotyczące lokalizacji fabryki są bardzo wysokie”.

Hiszpania jest drugim co do wielkości producentem samochodów w Europie, zaraz po Niemczech. Główna fabryka samochodów SEAT-a znajduje się w pobliżu Barcelony, stolicy Katalonii. Rozpoczęcie produkcji samochodów elektrycznych zapowiedziano tam 2025 rok.

Jak pisze Reuters, w rejonie Barcelony znajduje się również fabryki Nissana, Stellantis ma swoje zakłady produkcyjne w Aragonii.

Volkswagen chce jeszcze do końca dekady zbudować sześć fabryk akumulatorów w Europie. W lipcu niemiecki koncern zdradził, że dołoży wszelkich starań, aby zbudować jedną z nich w Hiszpanii. Wskazał jednak, że będzie to zależało od wsparcia rządu w Madrycie i dostępu do funduszy publicznych.

Nowa fabryka akumulatorów Volkswagena – w Katalonii, czy w Aragonii?

Dwa źródła Reutersa podają, że rząd kataloński zaoferował SEAT-owi spory obszar gruntów publicznych wokół miasta Lleida. Jedno z nich wskazało, że Katalonia zaoferowała również ziemię w nadmorskim mieście Tarragona. Obie lokalizacje są dobrze skomunikowane zarówno pod względem komunikacjo kolejowej, jak i drogowej. Grunty państwowe, są ponadto dużo tańsze, niż grunty prywatne.

Reuters pisze także, że SEAT-owi zaoferowano również lokalizację w rejonie Huesca, w Aragonii.

Każda z tych potencjalnych lokalizacji znajdowałaby się wzdłuż tras transportowych łączących fabrykę SEAT-a w Barcelonie z fabryką samochodów Volkswagena w regionie Navarry. Miałoby to duże znaczenie, w sytuacji, w której oba zakłady potrzebowałyby akumulatorów do samochodów elektrycznych.

– Pracujemy nad przyciągnięciem nowych inwestycji dążących do reindustrializacji regionu, z wartością dodaną – powiedziała katalońska dyrektor przemysłowa Natalia Mas w oświadczeniu e-mail przesłanym Reutersowi.

Źródło w rządzie Aragonii powiedziało agencji, że region poinformował hiszpańskiego ministra przemysłu o swojej zdolności do przyjęcia fabryki akumulatorów.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię