Jaguar Land Rover będzie miał więcej pieniędzy na rozwój samochodów elektrycznych. Producent otrzyma pożyczkę państwową, która ma przyspieszyć jego transformację.

  • Jaguar Land Rover dostanie 670 mln dolarów pożyczki rządowej
  • Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie rozwoju elektromobilności
  • Jaguar Land Rover chce zmieniać swoją ofertę w kierunku samochodów elektrycznych i zelektryfikowanych

Jaguar Land Rover dostanie pomoc rządową

Jaguar Land Rover otrzyma państwową pożyczkę w wysokości 500 milionów funtów (670 milionów dolarów). Rządowe środki mają wesprzeć producenta samochodów w przejściu na samochody elektryczne.

Pięcioletnia pożyczka pomoże JLR wesprzeć badania, rozwój i eksport samochodów bateryjnych w ramach krajowego programu gwarancji rozwoju eksportu – poinformował w poniedziałek UK Export Finance.

Jaguar Land Rover

Premier Boris Johnson chce budować lokalny przemysł samochodów elektrycznych, ponieważ Wielka Brytania przygotowuje się do zakazu sprzedaży nowych samochodów benzynowych i wysokoprężnych w 2030 roku.

Jaguar Land Rover zmierza w kierunku elektromobilności

JLR planuje zelektryfikować swoją gamę silników spalinowych. Jaguar ma zostać zelektryfikowany do 2025 roku, zaś Land Rover otrzyma swój pierwszy w pełni elektryczny model w 2024 roku.

Jaguar Land rover

W ramach strategii Reimagine producent samochodów planuje inwestować około 2,5 miliarda funtów rocznie, a do marca 2026 r. ma osiągnąć poziom 3 miliardów funtów. Ma to zwiększyć liczbę pojazdów z napędem akumulatorowym w asortymencie producenta.

JLR odnotował 9 milionów funtów (12 milionów dolarów) straty przed opodatkowaniem w czwartym kwartale. W analogicznym okresie 2020 roku JLR odnotował zysk w wysokości 439 milionów funtów.

Sprzedaż Jaguara – końcówka 2021 roku, najgorsza od czasu 2013 roku

Jaguar ma za sobą trudną końcówkę 2021 roku. Globalna sprzedaż Jaguara w kwartale kończącym się 31 grudnia spadła o 49 procent do poziomu 14 407.

Jaguar F-Type Coupé widok z góry
Sprzedaż Jaguara w 4Q 2021 roku była najniższa od 2013 roku zdjęcie: Jaguar

Automotive News Europę pisze, że pomimo uzyskania pierwszeństwa w kolejce do mikrochipów, sprzedaż Land Rovera (w tym modeli Range Rover) również spadła w okresie od października do grudnia – o 35 procent do poziomu 65 719.

Pod koniec roku Jaguar ucierpiał, ponieważ JLR nadał priorytet trudno dostępnym na runku półprzewodnikom dla swoich bestsellerowych modeli Land Rovera, w tym dla nowego Defendera.

Jaguar i Land Rover zostały połączone w 2013 roku w jeden byt, po przejęciu przez Tata Motors.

Jaguar F-Type Coupé widok z boku
Sprzedaż Jaguara w 4Q 2021 roku była najniższa od 2013 roku zdjęcie: Jaguar

Trudny rok dla sprzedaży Jaguara

W całym 2021 r. sprzedaż Jaguara Land Rovera spadła o 1,2 procent do poziomu sprzedaży 420 856 samochodów. Sprzedaż samego Jaguara spadła o 16 procent do 86 270 sztuk. Automotive News pisze, że marka szczególnie ucierpiała w ostatnim kwartale roku, który stanowił zaledwie 17 procent jej rocznej sprzedaży. Całoroczna sprzedaż Land Rovera wzrosła o 3,4 procent do 334 586 samochodów.

Według danych ACEA sprzedaż Jaguara na rynkach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i krajach EFTA w 2021 r. spadła o 19 procent do 38 039 samochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię