Rimac Nevera osiągnął prędkość maksymalną 412 km/h, co czyni go najszybszym elektrycznym samochodem produkcyjnym na świecie. Rekordowy wyczyn jest kontynuacją potwierdzonego przez niezależnych ekspertów 8,582-sekundowego rekordu osiągniętego na ćwierć mili w 2021 roku.

  • Rimac Nevera najszybszym elektrycznym autem produkcyjnym świata
  • Auto osiągnęło na torze prędkość 412 km/h
  • Rimac Nevera produkowany jest w Zagrzebiu w Chorwacji

Rimac Nevera pobił rekord prędkości

Zespół Rimac szukał owalnego toru z wystarczająco długimi odcinkami prostymi, aby Nevera mogła osiągnąć maksymalną prędkość. Wybór padł ostatecznie na tor Automotive Testing Papenburg w Niemczech, z dwoma 4-kilometrowymi prostymi. Obiekty, na których można osiągnąć prędkość ponad 400 km/h, są bardzo rzadkie, ponieważ rzadko który samochód jest w stanie osiągnąć taki wynik.

Rimac Nevera został zestawiony w trybie osiągania najwyższych prędkości, tworząc specjalny profil aerodynamiczny auta, który równoważył opór i siłę docisku, aby zapewnić stabilność przy dużych prędkościach. Po założeniu drogowych opon Michelin Cup 2R i sprawdzeniu ich stanu przez technika Michelin, Rimac przystąpił do próby bicia rekordu.

Rimac Nevera osiągnął rekordową prędkość 412 km/h
Rimac Nevera osiągnął rekordową prędkość 412 km/h

Rimac Nevera najszybszym elektrycznym autem produkcyjnym świata

Za kierownicą usiadł Miro Zrnčević, główny kierowca testowy i rozwojowy Rimaca. Jego zadaniem było idealne wyjście na prostą z zakrętów toru, aby dać samochodowi jak największą szansę na osiągnięcie maksymalnej prędkości. Kiedy samochód wyrównał się po wyjściu z łuku, jadąc z prędkością około 250 km/h, Miro uwolnił pełną moc czterosilnikowego układu napędowego i pakietu akumulatorów opracowanego przez Rimaca, rozpędzając model Nevera do prędkości 412 km/h.

W ten sposób model Rimac Nevera stał się rekordzistą świata w kategorii najszybszego elektrycznego samochodu produkcyjnego, a także najszybszym samochodem kiedykolwiek zarejestrowanym na Automotive Testing Papenburg. Prędkość maksymalna została zmierzona przy użyciu Racelogic V-Box – wysoce precyzyjnego urządzenia pomiarowego opartego na GPS. Prędkość maksymalna 412 km/h była celem wyznaczonym przez zespół Rimac, gdy samochód został po raz pierwszy odsłonięty na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2018 roku.

– Jazda z prędkością 412 km/h oznacza podróżowanie z prędkością równą jednej trzeciej prędkości dźwięku. Samo osiągnięcie takiej prędkości w samochodzie drogowym jest niewiarygodnie skomplikowane, ale w Neverze stworzyliśmy samochód, który może pokonywać długie dystanse na jednym ładowaniu, może zmierzyć się z ciasnymi i krętymi torami wyścigowymi, może driftować, a także bić rekordy prędkości na linii prostej. Najważniejszą rzeczą, jakiej dowiedziałem się podczas próby bicia rekordu, jest to, jak opanowany i stabilny był samochód – potwierdzając, że nasze zespoły zajmujące się aerodynamiką i dynamiką pojazdu wykonały niesamowitą pracę – mówił Miro Zrnčević, główny kierowca testowy i rozwojowy Rimaca.

Rimac Nevera osiągnął rekordową prędkość 412 km/h
Rimac Nevera osiągnął rekordową prędkość 412 km/h

Pierwsze modele Rimac Nevera już u klientów

Rimac Nevera jest dostarczany klientom z ograniczoną prędkością maksymalną na poziomie 352 km/h, ale przy wsparciu zespołu Rimac i w kontrolowanych warunkach może osiągnąć prędkość maksymalną 412 km/h. Z racji, że podczas tego typu jazd opony są poddawane ogromnym obciążeniom, większość środków ostrożności jest skierowana na upewnienie się, że opony są odpowiednio ustawione do tak dużych prędkości. Produkcja modelu Nevera trwa obecnie w siedzibie firmy Rimac na obrzeżach Zagrzebia w Chorwacji, a pierwsze samochody zostały już dostarczone do klientów na całym świecie.

Rimac Nevera obecnie jest zarówno najszybciej przyspieszającym samochodem produkcyjnym na świecie, jak i najszybszym elektrycznym samochodem produkcyjnym. Auto wyznacza nową erę w ewolucji osiągów motoryzacyjnych dzięki technologii zaprojektowanej, opracowanej i wyprodukowanej we własnym zakresie w Grupie Rimac.

Producent podaje, że Rimac Nevera generuje 1 914 KM z czterech silników elektrycznych zaprojektowanych przez Rimac, które napędzają hipersamochód od 0-60 mph w zaledwie 1,85 sekundy, a do 100 mph w 4,3 sekundy. 

Rimac Nevera osiągnął rekordową prędkość 412 km/h
Rimac Nevera osiągnął rekordową prędkość 412 km/h
Rimac Nevera osiągnął rekordową prędkość 412 km/h
Rimac Nevera osiągnął rekordową prędkość 412 km/h

Zobacz też: Porsche Taycan Turbo S bije rekord na torze Nürburgring

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię