Grupa Volkswagen i Xanadu – kanadyjska firma zajmująca się technologiami kwantowymi – stworzyły wieloletni program badawczy, którego celem jest poprawa wydajności algorytmów kwantowych do symulacji materiałów do produkcji akumulatorów. Program ma doprowadzić do obniżenia kosztów obliczeń i przyspieszyć przejście Volkswagena na komputery kwantowe w celu opracowania materiałów do produkcji akumulatorów.

  • Grupa Volkswagen podpisała umowę z Xanadu ws. algorytmów kwantowych
  • Algorytmy kwantowe będą służyły w symulacji materiałów wykorzystywanych do produkcji akumulatorów
  • Program ma doprowadzić do obniżenia kosztów obliczeń

Volkswagen, akumulatory i technologia kwantowa

Dokładna i wydajna symulacja materiałów do produkcji akumulatorów jest dziś wyzwaniem dla całego przemysłu. Będzie ona możliwa przy pomocy komputerów kwantowych, szybszych i znacznie dokładniejszych niż te wykorzystywane dziś. Stosowane powszechnie klasyczne metody, znane od kilku dekad wciąż się sprawdzają, ale sięgają już granic swoich możliwości w obszarach badawczych, koniecznych do budowy lepszych akumulatorów.

– Ze swoją strategią NEW AUTO, Volkswagen wkracza na nowe terytorium, zwłaszcza jeśli chodzi o badanie możliwości rozwoju łańcucha wartości akumulatorów. Wysokowydajne materiały nowej generacji i procesy elektrochemiczne są niezbędne, by osiągnąć sukces. Współpraca z wyspecjalizowanymi firmami, takimi jak Xanadu, jest jak wskoczenie do motorówki: komputery kwantowe mogą wywołać rewolucję w materiałoznawstwie i optymalizacji, czyli kluczowych kompetencjach, dzięki którym będziemy mogli pogłębiać nasze doświadczenie w dziedzinie akumulatorów – mówi dr Nikolai Ardey, szef działu innowacji Grupy Volkswagen. 

Algorytmy kwantowe w technologia akumulatorów Volkswagena

W ciągu ostatniego roku Volkswagen i Xanadu zaangażowały się w przekrojowe badania z zakresu materiałoznawstwa, chemii, technologii akumulatorów i algorytmów kwantowych, które stały się podstawą badań w ramach programu. Wspólny program ma na celu sprostanie wyzwaniom przemysłowym w badaniach nad akumulatorami poprzez skupienie się na rozwoju zaawansowanych algorytmów kwantowych do symulacji materiałów akumulatorów, które będą przetwarzane na szybkich i bezbłędnych komputerach kwantowych nowej generacji Xanadu. 

– W Xanadu przesuwamy granice sprzętu, oprogramowania i algorytmów obliczeń kwantowych. Naszym celem w badaniach nad algorytmami kwantowymi jest uczynienie komputerów kwantowych naprawdę użytecznymi. Skupienie się na akumulatorach jest strategicznym wyborem, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie ze strony przemysłu i perspektywy dla obliczeń kwantowych, które pomogą zrozumieć skomplikowaną chemię wewnątrz ogniwa akumulatora – powiedział Juan Miguel Arrazola, szef działu algorytmów w Xanadu. 

Partnerstwo z Xanadu dotyczy nie tylko badań, ma także wspierać inny cel Volkswagena, jakim jest stanie się dostawcą zrównoważonej mobilności opartej na danych i oprogramowaniu.

Volkswagen i działalność w Kanadzie

W tym roku Grupa Volkswagen i rząd Kanady podpisały porozumienie w sprawie promocji elektromobilności w tym kraju. Obie strony zobowiązały się do poszukiwania rozwiązań, które pomogą Kanadzie włączyć się w lokalny i światowy łańcuch dostaw Volkswagena do produkcji akumulatorów.

Rząd Kanady inwestował i nadal inwestuje w technologie kwantowe. Dzięki temu udało się sprowadzić do tego kraju światowej klasy talenty, zbudować ekosystem kwantowy i uczynić Kanadę liderem w dziedzinie technologii kwantowych.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię