Sieć MOYA rozwija sieć ładowania. Firma Anwim, która jest właścicielem sieci podpisała w środę umowę z NFOŚiGW na dofinansowanie ich budowy. Powstać ma 46 punktów ładowania.

Sieć MOYA i stacje ładowania

Sieć MOYA rusza z budową stacji ładowania. Anwim, który jest właścicielem i operatorem stacji paliw podpisał umowę na dofinansowanie budowy 46 punktów ładowania. W ramach dotacji z NFOŚiGW Amwim pozyskał sumę 17 mln zł. Pierwsze stacje ładowania mają pojawić się już w przyszłym roku. Na stacjach MOYA mają stanąć szybkie ładowarki o mocy od 120 do 180 kW.

Ładowarki mają powstać na stacjach MOYA przy najważniejszych arteriach komunikacyjnych w Polsce. Ma to poprawić komfort podróżowania samochodami elektrycznymi po Polsce i przyczynić się do zwiększenia gęstości sieci ładowania nad Wisłą. Samo tempo budowy sieci ma zostać rozłożone na trzy lata. Spółka Anwim chce docelowo posiadać 4 000 własnych punktów ładowania do końca dekady. Ponadto firma chce także poszerzyć swoją sieć poprzez współpracę z innymi operatorami. Ma to spowodować, że klienci sieci MOYA już pod koniec 2023 roku będą mogli korzystać z ok. 1 000 punktów sieci ładowania na terenie całej Polski.

Paweł Grzywaczewski członek zarządu Anwimu mówił, że transformacja energetyczna transportu potrzebuje dostosowania się całego rynku pod względem zmian legislacyjnych oraz zmieniających się potrzeb konsumenckich. Podkreśla jednocześnie, że jest to również proces, który należy odpowiednio zaplanować. Dodaje, że firma chce rozbudowywać swoją sieć punktów ładowania w ramach sieci własnej MOYA, ale także i poza nią.

Sieć MOYA i stacje ładowania — nowa strategia Anwimu

Anwim w maju opublikował nową strategię rozwoju. W jej ramach wyznaczono dwa główne obszary, w których w ciągu najbliższych pięciu latach grupa chce rosnąć. Pierwszym z nich jest rozwój sieci stacji paliw MOYA. Spółka chce realizować dalsze plany ekspansji na polskim rynku. Tempo wzrostu będzie na poziomie 50 nowych punktów każdego roku. Próg 500 stacji MOYA ma zostać osiągnięty już w 2024 roku. Do 2030 roku sieć MOYA ma liczyć 800 stacji paliw.

Kolejnym elementem są zielone inwestycje w ramach, których Anwim chce rozwijać sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także sprzedaż i produkcję energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Anwim w perspektywie najbliższych 5-7 lat chce przeznaczyć na inwestycje ponad 1,5 mld złotych. Na realizację zielone strategii, spółka chce wydać do ok. 1 mld złotych. Program inwestycyjny ma być realizowany przy pomocy środków własnych spółki, a także ze źródeł zewnętrznych. Spółka już w tej chwili podjęła odpowiednie działania w tym zakresie.

Grupa Anwim ustanowiła zielone inwestycje, jako jeden z głównych obszarów swojej strategii. Firma chwali się, że od wielu lat wydaje środki na inwestycje w panele fotowoltaiczne, a także działania z obszarów ESG.

Anwim i Elocity

W czerwcu 2023 roku Anwim wybrał partnera technologicznego rozwoju sieci ładowania. Technologię dostarczy spółka Elocity. Punkty ładowania, które będą dostępne na sieci stacji MOYA będą dostępne w aplikacji MOYA firma, Super MOYA, a także Elocity.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię