Rekord SEAT-a w pierwszym półroczu 2023 roku. Wyniki hiszpańskiego producenta napędzał sukces marki CUPRA oraz wyższym poziomem produkcji. SEAT zanotował zysk operacyjny na poziomie 371 milionów euro. Jest to 468 milionów więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Rekord SEAT-a w pierwszym półroczu

Rekord SEAT-a przełożył się na znaczącą poprawę wyników finansowych. Przychody sięgnęły 7,4 mld euro, co jest wzrostem o ponad 37 proc. w ujęciu rocznym. Rok temu hiszpańska firma zakończyła pierwszą połowę roku z wynikiem 5,4 mld euro. Obecny wynik jest najwyższym poziomem przychodów notowanym w tym okresie w historii firmy.

Wayne Griffiths, dyrektor generalny marek SEATCUPRA powiedział, że wynik po pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku jest dla firmy szczególnym osiągnięciem. Szef SEAT-a podkreśla, że obecnym celem firmy jest ustabilizowanie zysku operacyjnego oraz osiągnięcie zamierzonych celów zrównoważonego rozwoju. 

— Wiem, że najlepsze jeszcze przed nami – zapewnia Wayne Griffiths.

Rekord SEAT-a

Rosną dostawy i sprzedaż. Formentor hitem sprzedaży

W pierwszym półroczu SEAT dostarczył do swoich klientów łącznie ponad 107 000 samochodów. Jest to wzrost o 56,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Najlepiej sprzedającym się samochodem hiszpańskiego producenta była CUPRA Formentor. Jest to bowiem najpopularniejszy samochód CUV typu A w Europie.

Łącznie, sprzedaż tego modelu sięgnęła 60 000 egzemplarzy. Drugim najpopularniejszym modelem była także samochód CUPRY – Born. W pierwszej połowie 2023 roku jego sprzedaż sięgnęła 19 000 egzemplarzy. Jest to dwukrotnie lepszy wynik niż w analogicznym okresie 2022 roku (+129,4 proc.).

— Te wyjątkowe osiągnięcia są zasługą całej społeczności miłośników CUPRA, zarówno tej z Hiszpanii, jak i już na całym świecie. To rekordowe wyniki, ale nasza droga jeszcze się nie kończy. Mamy nieograniczone ambicje i jesteśmy gotowi podejmować kolejne wyzwania w drugiej połowie roku, aby usytuować CUPRĘ na jeszcze wyższym poziomie — mówił Sven Schuwirth, dyrektor operacyjny marki CUPRA.

Jego zdaniem obecnie kluczowe dla firmy jest dalsze skalowanie sukcesu odniesionego przez modele Formentor i Born. firma zapowiada także ekspansję na nowe rynki.

Rekord SEAT-a

CUPRA na polskich drogach

Popularność samochodów marki CUPRA rośnie także nad Wisłą. Najnowszy raport opracowany przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wskazuje, że w czasie od stycznia do czerwca 2023 r. w Polsce przybyło ponad 4 tys. modeli wyprodukowanych przez hiszpańskiego producenta. Daria Zielaskiewicz, dyrektorka marek SEAT i CUPRA podkreśla, że także i u nas model Formentor odpowiada za największą część sprzedaży. Jej zdaniem mocnym filarem sprzedaży jest także CUPRA Leon, która jest wyposażona w 150-konny silnik, a model ten ma cieszyć się sporym zainteresowaniem ze strony klientów. Hitem może się także okazać 150-konna wersja samochodu CUPRA Ateca. Jego premiera miała miejsce w połowie czerwca 2023 roku.

Pierwsze półrocze było zadowalające również dla samej marki SEAT. Wysoki popyt na samochody oraz zwiększenie produkcji zaowocowało większymi dostawami. W pierwszej połowie 2023 r. dostawy SEAT-a wzrosły o 13,6 proc., osiągając łączną liczbę 154 200 dostarczonych pojazdów. Dla porównania w pierwszej połowie 2022 roku było to 135 800 samochodów.

Dobry 2022 rok dla SEAT-a

SEAT ma za sobą także dobry cały 2022 rok. Z punktu widzenia finansów firmy, zysk urósł aż o 550 mln euro. Zwrot ze sprzedaży był wyższy o 5,7 proc. Firma zarobiła na czysto 68 mln euro. W 2021 roku poniosła stratę w wysokości 256 milionów euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię