Władimir Putin spotkał się z przedstawicielami rosyjskiego przemysłu motoryzacyjnego. Prezydent Rosji omówił sytuację w branży. Sprzedaż samochodów w maju w Rosji spadła o 83 procent w ujęciu rocznym. Branża nie ma wiele problemów: z Rosji wycofały się największe koncerny motoryzacyjne, sprzedaż aut została wstrzymana, wstrzymano także dostawy części. Rosja próbuje jednak swoich sił w produkcji chipów. 

  • Władimir Putin spotkał się z przedstawicielami firm z branży motoryzacyjnej
  • Sprzedaż samochodów w Rosji spadła o 83,5 proc. w maju 2022 roku
  • Rosja próbuje swoich sił w producji chipów

Putin na spotkaniu z przemysłem motoryzacyjnym

Agencja Tass powołując się na Dmitrija Pieskowa wskazuje, że w czerwcu Władimir Putin spotkał się z przedstawicielami dużych branżowych organizacji z sektora motoryzacyjnego. Spotkanie odbyło się przy okazji Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu, a udział w nim wzięli także członkowie rosyjskiego rządu. 

Rosyjski przemysł motoryzacyjny w dużych tarapatach

Agencja Tass podkreśla, że już na początku czerwca Putin zakomunikował na posiedzeniu rządu, że w rosyjskiej branży motoryzacyjnej nastąpiło załamanie produkcji. Z Rosji wycofali się w zasadzie wszyscy producenci samochodów, tacy jak: Toyota, BMW, Volvo, czy DaimlerTruck. Zawieszona została także sprzedaż samochodów, ale także i części samochodowych. 

Dane wskazują, że sprzedaż nowych aut w Rosji w maju spadła o 83,5 proc. w ujęciu rocznym. Sięgnęła ona poziomu 24 268 sztuk. Rosyjskie ministerstwo przemysłu i handlu szacuje, że w całym 2022 roku sprzedaż aut w Rosji ma spaść do poziomu 55 proc. i wynieść 75 000 aut. 

Rosja chce produkować chipy

Portal Russia Posts pisze, że moskiewskie Technolpolis szykuje się do uruchomienia produkcji chipów dla przemysłu motoryzacyjnego. Największy krajowy producent mikroelektroniki — firma Mikron — pokazała swoje nowe rozwiązania, które mają zastąpić importowane części samochodowe. Mikroczipy mają znaleźć zastosowanie m.in. w elektronice nadwozia i systemów sterowania silnikiem, a także przy wspomaganiu kierownicy i oświetleniu. 

Nie wiadomo, jednak kiedy i czy w ogóle produkcja ruszy. 

Portal donosi, że nowe produkty zostały przedstawione Ministrowi Przemysłu i Handlu Denisowi Manturowi podczas jego wizyty w Zelenogradzie.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię