Volkswagen Poznań chce do 2050 roku stać się przedsiębiorstwem neutralnym z punktu widzenia bilansu CO2. By osiągnąć ten cel, spółka regularnie wdraża projekty, których celem jest zmniejszenie oddziaływania na środowisko zakładów produkcyjnych spółki w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni. Firma rusza z budową farmy fotowoltaicznej w zakładzie we Wrześni.

  • Volkswagen Poznań buduje we Wrześni farmę fotowoltaiczną o powierzchni 28 boisk piłkarskich
  • Farma osiągnie pełne moce wytwarzania w 2024 roku
  • Prace mają ruszyć już z początkiem 2023 roku

Volkswagen Poznań buduje we wrześni farmę fotowoltaiczną

Wszystkie fabryki Volkswagen Poznań zasilane są w 100 proc. energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, dostarczaną dzisiaj przez zewnętrznych dostawców. Firma robi teraz krok w kierunku samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej, co pozytywnie wpłynie na bilans energetyczny spółki. Na terenie zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni powstanie farma fotowoltaiczna, która docelowo obejmie niemal 20 ha powierzchni i wytwarzać będzie w sumie 15 MW energii elektrycznej.

– Naszym celem jest zwiększenie stabilności energetycznej oraz wzrost efektywności środowiskowej i finansowej. Farma fotowoltaiczna to tylko jeden z elementów tego złożonego procesu. Przypomnę, że oprócz tego odzyskujemy również energię cieplną pochodzącą z procesów produkcyjnych m.in. z naszej odlewni, którą przekazujemy do sieci miejskiej ogrzewając tym samym 6500 mieszkań w Poznaniu – mówi Stefanie Hegels, dyrektorka zakładu we Wrześni.

Farma dostarczy 13 MW energii

Budowę farmy fotowoltaicznej podzielono na dwa etapy. W pierwszym panele ustawione zostaną na powierzchni ok. 3,8 ha. Stąd pozyskiwana będzie energia elektryczna o mocy 2 MW. Drugi etap to kolejnych 16 ha paneli, które ustawione będą w kolejnych miesiącach, i które dostarczą 13 MW energii. Łącznie instalacja obejmie teren odpowiadający powierzchni 28 boisk piłkarskich i dostarczy energię, która wystarczyłaby dla blisko 4000 domówi jednorodzinnych przez rok.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na przełom stycznia i lutego 2023 r, a całość osiągnie pełne moce wytwarzania na początku 2024. W latach kolejnych firma planuje systematyczne zwiększanie udziału energii elektrycznej pochodzącej z instalacji OZE mieszczących się na terenie zakładów Volkswagen Poznań. Wśród analizowanych projektów znajduje się m.in. zabudowa dachów instalacjami fotowoltaicznymi oraz budowa farmy z turbinami wiatrowym.

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię