Pierwsze zwycięstwo McLarena w Formule E w Brazylii. Sam Bird odnotował jedno z najbardziej dramatycznych zwycięstw w historii Formuły E w wyścigu w São Paulo. Kierowca na ostatnim okrążeniu zapewnił zespołowi McLarena pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach świata oraz jego pierwszy tryumf z tym zespołem.

McLaren zwycięża w Brazylii

Bird objął prowadzenie już na początku, dzięki pierwszej rundzie aktywacji TRYBU ATAKU. Prowadzenie zmieniało się pomiędzy Birdem, Pascalem Wehrlein’em i jego kolegą z zespołu Porsche, Antonio Felix da Costa’ą. Jednak kierowca McLarena nie zamierzał się poddawać. Sam Bird nie wygrał żadnego wyścigu od czasu startu w Nowym Jorku w 2021 roku.

Zwycięzca wyścigu, Bird i jego były kolega z zespołu, Mitch Evans, z fabrycznego Jaguara, bardzo dobrze poradzili sobie z zarządzaniem energią. W końcowych okrążeniach wyścigu para zdołała oderwać się od reszty stawki. Kierowca z Nowej Zelandii nie miał już energii, aby przeciwstawić się manewrowi wyprzedzania wykonanego przez Birda.

Jaguar liderem klasyfikacji generalnej

Zwycięstwo Birda w zespole klienta McLarena Nissana i kolejne podium dla Rowlanda w zespole fabrycznym pokazuje wyraźny trend wzrostowy japońskich producentów. Dzieje się to po kilku bardzo trudnych latach spędzonych na końcu stawki. Kierowca Jaguara, Nick Cassidy, nadal prowadzi w klasyfikacji kierowców z 57 punktami, przed Wehrleinem (53) i Evansem (39). Jednak Cassidy nie zdobył punktów w Brazylii: uszkodził przedni spojler swojego Jaguara w zamieszaniu podczas otwarcia wyścigu. W trakcie wyścigu, owa część całkowicie się odczepiła i dostała pod samochód. Cassidy nie był w stanie zwolnić ani sterować i uderzył mocno w barierę.

Na czele klasyfikacji zespołów z 96 punktami pozostaje Jaguar. Zespół fabryczny Porsche jest już daleko z tyłu z 61 punktami, na drugim miejscu znajduje się DS-Penske (57), McLaren (55) i Andretti (47).

McLaren w Formule E

W maju 2022 roku McLaren Racing poinformował o chęci wystartowania w serii elektrycznych wyścigów Formuły E od 9. sezonu. Technologię napędów firma w ramach współpracy pozyskała od japońskiego Nissana. Japońska marka poza współpracą sama także utrzymała swój zespół fabryczny.

McLaren startuje w trzeciej już generacji elektrycznych wyścigów. Zespół wyścigowy utworzono z przejęcia teamu Mercedes-EQ Formula E Team. Jamie Reigle dyrektor generalny wskazywał w momencie ogłoszenia chęci startu, że start McLarena w Formule E przyciągnie rzesze fanów sportowej marki. Dla samej firmy ruch ten na stanowić kontynuację wyścigowego dorobku. McLaren obecny jest w sportach motorowych od 1963 roku, a trzy lata później zadebiutował w Formule 1. Łącznie zespół zdobył 20 tytułów Mistrza Świata Formuły 1 oraz 180 zwycięstw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię