Nissan i McLaren Racing ogłosiły dziś wieloletnią współpracę techniczną, która rozpocznie się wraz z początkiem sezonu 2022/23 ABB FIA Formula E World Championship. McLaren niedawno ogłosił, że będzie chciał jeździć w Formule E.

  • Nissan i McLaren będą współpracowac w Formule E
  • Nissan dostarczy technologie układów napędowych
  • Nissan jest w Formule E od 2018 roku

Nissan i McLaren ramię w ramię w Formule E

McLaren Racing potwierdził swój udział w całkowicie elektrycznej serii od 9. sezonu. W ramach współpracy Nissan będzie dostarczał technologie układów napędowych brytyjskiemu zespołowi przez cały okres Formuły E Gen3.

Nowa umowa z McLarenem stanowi dodatek do bezpośredniego zaangażowania Nissana w homologację Gen3. Nissan będzie również kontynuował rywalizację w Formule E z własnym zespołem fabrycznym.

McLaren wchodzi w Formułę E
McLaren wchodzi w Formułę E

– Nasze nowe partnerstwo z McLaren Racing będzie miało duże znaczenie, ponieważ związek ten będzie inspirował obie firmy do współpracy i dzielenia się wiedzą – powiedział Ashwani Gupta, dyrektor operacyjny Nissana.

Ashwani Gupta - dyrektor operacyjny Nissana
Ashwani Gupta – dyrektor operacyjny Nissana

Nissan w ramach dążenia do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całej swojej działalności i cyklu życia produktów do 2050 r. zamierza do początku lat 2030-tych na najważniejszych rynkach świata zelektryfikować każdy nowy pojazd. Japoński producent samochodów chce wykorzystać swoje doświadczenie w przenoszeniu wiedzy i technologii między torem wyścigowym a drogowym.

– Przygotowując zespół na jego pierwszy sezon w Formule E, w naturalny sposób poszukujemy najlepszych partnerstw i możliwości na każdym froncie – przy czym aspekt techniczny jest jednym z kluczowych obszarów. Nissan udowodnił swoją wiedzę, kunszt i zaangażowanie w ciągu ostatnich czterech sezonów w Formule E, a wkraczając w erę Gen3, mamy pełne przekonanie, że ta współpraca przyniesie obu stronom wiele sukcesów. To będzie prawdziwe partnerstwo, które przyczyni się zarówno do poprawy wyników zespołu, jak i do rozwoju technologii układów napędowych Nissana w Formule E – mówi Zak Brown, dyrektor generalny, McLaren Racing.

Nissanie w Formule E

Nissan zadebiutował w pełni elektrycznymi pojazdami wyścigowymi w Sezonie 5 (2018/19) Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA, stając się pierwszym i jedynym japońskim producentem, który wystartował w tej serii.

W sezonie 7 (2020/21) japoński koncern ogłosił swoje długoterminowe zaangażowanie w Formułę E oraz zaangażowanie w erę Gen3, której era rozpocznie się od sezonu dziewiątego (2022/23). Będzie ona trwać aż do końca sezonu 12 (2025/26).

W kwietniu 2022 roku Nissan ogłosił przejęcie zespołu wyścigowego e.dams, dzięki czemu japoński producent samochodów przejął na własność jego udział w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA.

W zespole Nissana jeździ dziś Sébastien Buemi, który pozostaje w zespole przez swój czwarty sezon, dołączając do zespołu Nissan e.dams od początku jego podróży w Formule E w 2018 roku. Szwajcarski kierowca jest partnerem wschodzącej gwiazdy – Maximiliana Günthera – który dołączył do zespołu we wrześniu 2021 roku.

Nissan sprzedał już 600 000 pojazdów Nissan LEAF, od momentu debiutu modelu w 2010 roku, Nissan wykorzystał swoje doświadczenie w zakresie pojazdów elektrycznych do opracowania samochodu wyścigowego Formuły E.

Ashwani Gupta - dyrektor operacyjny Nissana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię