Audi w 2023 roku odnotowało solidne wyniki pomimo trudnych warunków ekonomicznych. Przychody wzrosły o 13,1 proc., osiągając 69,9 mld euro, zysk operacyjny wyniósł 6,3 mld euro, a marża operacyjna sięgnęła 9 proc. Przepływy pieniężne netto utrzymały się na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku, wynosząc 4,7 mld euro.

Audi szykuje się na ofensywę

Dzięki wprowadzeniu wielu nowych modeli Audi planuje wzmocnienie i poszerzenie swojej oferty produktowej w nadchodzących latach. Premiera w pełni elektrycznego Audi Q6 e-tron, będącego pierwszym modelem na nowej platformie Premium Platform Electric (PPE), zapowiada serię innowacyjnych premier produktowych. W planach na lata 2024 i 2025 znajduje się ponad 20 nowych modeli.

Gernot Döllner, dyrektor generalny AUDI AG, podkreśla, że firma przygotowuje się na przyszłość pod względem ekonomicznym, technologicznym, a także strategicznym, wprowadzając na rynek nowe produkty. Audi skupia się na kluczowych obszarach działalności, takich jak wyniki finansowe, produkty oraz elastyczna i zwinna struktura korporacyjna. Firma chce przyspieszyć swoją transformację w trudnym środowisku gospodarczym.

Audi zanotowało również silny wzrost na głównych rynkach w Europie, Chinach i Ameryce Północnej. Aby zapewnić długoterminową konkurencyjność, firma doskonali swoje strategie regionalne, dodając większą liczbę ofert specyficznych dla poszczególnych rynków, zwłaszcza w Chinach.

Elektryczne Audi w 2023 roku

W segmencie pojazdów elektrycznych Grupa Audi kontynuuje wzrost. W 2023 roku dostarczono łącznie 178 429 w pełni elektrycznych modeli. Jest to wzrost o 51 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Audi planuje dalszy rozwój w tym obszarze, wraz ze wprowadzeniem nowej platformy Premium Platform Electric (PPE). Będzie ona podstawą techniczną dla przyszłych, zaawansowanych technologicznie, w pełni elektrycznych pojazdów.

Pierwszym modelem opartym na tej platformie będzie Audi Q6 e-tron. Firma kontynuuje również prace nad pojazdami definiowanymi programowo (SDV), które koncentrują się na rozwiązaniach opartych na oprogramowaniu i wirtualnym doświadczeniu klienta.

Wyniki Audi w 2023 roku

W roku podatkowym 2023 Grupa Audi osiągnęła przychody w wysokości 69 865 mln euro. Jest to wzrost o 13,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk operacyjny sięgnął 6,28 mld euro, a marża operacyjna wyniosła 9 proc.

Dobre wyniki finansowe marek Bentley, Lamborghini i Ducati również przyczyniły się do wyniku grupy. Lamborghini dostarczyło klientom 10 112 samochodów, Bentley 13 560 samochodów, a Ducati 58 224 motocykle.

Marka Audi dostarczyła w ubiegłym roku łącznie 1 895 240 samochodów. Był to wzrost o 17,4 proc. rdr. 

2024 rok dla Audi

W roku 2024 Audi spodziewa się dalszej transformacji i kontynuacji wzrostu w trudnych warunkach rynkowych. Planowane są dalsze inwestycje w mobilność elektryczną i rozwój elastycznego portfolio układów napędowych. Spodziewane przychody Grupy Audi w roku podatkowym 2024 mają wynieść od 63 mld euro do 68 mld euro. Marża operacyjna będzie się mieścić w zakresie od 8 do 10 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię