Herb Porsche jest dziś jednym z najpopularniejszych znaków towarowych na świecie. Od 1952 roku zdobi każdy sportowy samochód z Zuffenhausen. Skąd jednak wziął się pomysł na jego powstanie? Ślady prowadzą do Nowego Jorku na początku lat 50. XX wieku.

  • Herb Porsche ma 71 lat
  • Pierwszy raz pojawił się na kierownicy samochodu w 1952 roku
  • Herb Porsche zaprojektował projektant Porsche – Franz Reimspieß

Herb Porsche na samochodach

Dziś herb Porsche jest jednym z najpopularniejszych znaków towarowych na świecie. Po raz pierwszy ozdobił on samochód marki z Zuffenhausen w 1952 roku. Zainspirowany pieczęcią miejską Stuttgartu, herb przedstawia w swoim centrum ryczącego konia i jest obramowany konturami złotej tarczy. Powyżej nazwy miasta znajdują się kolory państwowe – czerwony i czarny – oraz stylizowane poroże, które pochodzi z herbu Wirtembergii. Herb zdobi napis „Porsche”, który pełni rolę dachu.

Herb Porsche
Herb Porsche

Od 1948 r. na masce każdego samochodu sportowego z Zuffenhausen znajdował się napis „Porsche”. Pomysł zastosowania oryginalnego znaku towarowego w modelu 356 pojawia się dopiero za trzy lata. W marcu 1951 r. Porsche i Ottomar Domnick, lekarz ze Stuttgartu, a jednocześnie klient marki, zwrócili się do niemieckich uczelni artystycznych w ramach konkursu na projekt nowego herbu. Nagrodą główną było 1000 marek. Jednak żaden z projektów nie zyskał ich uznania. Pomysł zyskuje jednak na popularności w Nowym Jorku, z dala od producenta samochodów sportowych.

Herb Porsche i kluczowa rola Maksa Hoffmana

Ostatecznie to urodzony w Austrii Max Hoffman, właściciel Hoffman Motor Company, dał ostateczny impuls ws finalnego wyglądu herbu niemieckiej marki. Hoffman specjalizował się w imporcie europejskich samochodów sportowych i zdążył już wówczas zdobyć silną pozycję na rynku. Samochody, które sprowadzał do swojego salonu zaprojektowanego przez popularnego architekta Franka Lloyda Wrighta, w kolejnych etapach podbijały amerykańskie drogi na szeroką skalę.

Herb Porsche

Niedługo po sprowadzeniu pierwszego Porsche 356 do USA, samochód zdobył nagrodę za najciekawszy samochód na Concours d’Élégance w Watkins Glen w Nowym Jorku. Podczas kolacji biznesowej z Ferrym Porsche w Nowym Jorku pod koniec 1951 r. importer ponownie poruszył temat opracowania atrakcyjnego znaku, który zbuduje jeszcze większą tożsamość.

Wygląd herbu Porsche

27 grudnia 1951 roku Ferry Porsche zapisuje następujące słowa: „Piasta kierownicy z napisem „Porsche” i herbem Stuttgartu lub czymś podobnym„. Po powrocie do Niemiec zleca projektantowi Porsche – Franzowi Xaverowi Reimspießowi – zaprojektowanie znaku towarowego, który symbolicznie odzwierciedlałby korzenie firmy, a także jakość i dynamikę produktów.

W 1952 r. zadebiutował na piaście kierownicy modelu 356, od 1954 r. ozdobił także maskę samochodu Porsche, a od 1959 r. kołpaki.

Pierwszy herb Porsche
Pierwszy herb Porsche

Zobacz też: Nowy bolid formuły E Porsche 99X Gen3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię