Porsche Engineering i Vodafone Business utworzyły pierwszą w Europie hybrydową prywatną sieć komórkową 5G (MPN) w Centrum Technicznym Nardò (NTC) na potrzeby rozwoju inteligentnych i połączonych pojazdów. Dziewięć stacji bazowych dla łączności sieci mobilnej jest połączonych ze sobą za pomocą światłowodowej sieci szkieletowej, aby zagwarantować wysokie standardy w zakresie bezpieczeństwa danych i dostępnej przepustowości. 

  • Porsche i Vodafone uruchomiły pierwszą w Europie sieć 5G w centrum badawczym w Apulii
  • Szybki internet pozwoli na lepszą pracę nad nowymi rozwiązaniami
  • Na torze Centrum Technicznego Nardò będą prowadzone prace nad pojazdami autonomicznymi

Sieć 5G Porsche i Vodafone

Poligon w południowych Włoszech, należący do Porsche i obsługiwany przez Porsche Engineering, oferuje sieć komunikacyjną działającą w czasie rzeczywistym, która oferuje zmniejszenie opóźnień, większą przepustowość, wyższy poziom bezpieczeństwa oraz szybszy czas wdrożenia. W ten sposób NTC jeszcze bardziej podkreśla swoją rolę jako wiodącego partnera technologicznego w zakresie zintegrowanego rozwoju i walidacji inteligentnych pojazdów.

Porsche Engineering i Vodafone Business utworzyły pierwszą w Europie hybrydową prywatną sieć komórkową 5G
Porsche Engineering i Vodafone Business utworzyły pierwszą w Europie hybrydową prywatną sieć komórkową 5G (MPN) w Centrum Technicznym Nardò (NTC)

Nowa infrastruktura sieci komórkowej umożliwia pokrycie siecią 4G i 5G całego centrum testowego, które zajmuje obszar ponad 700 hektarów w regionie Apulii i posiada ponad 20 torów do przeprowadzania testów o wysokiej wydajności. Dzięki rozwiązaniu Vodafone Business 5G NTC ma na celu umożliwienie swoim klientom efektywnego rozwoju i walidacji szerokiej gamy przyszłych aplikacji o znaczeniu krytycznym dla biznesu: od nowej łączności, funkcji pojazd-infrastruktura, pojazd-pojazd i wysoce zautomatyzowanej jazdy aż po pojazdy autonomiczne.

– Na naszym poligonie doświadczalnym w Nardò zobowiązujemy się do ciągłego przesuwania granic technologii na wyższy poziom – tak, aby nasi klienci mogli z powodzeniem sprostać rosnącym wymaganiom przyszłej mobilności. Dzięki nowej sieci 5G NTC oferuje jeszcze lepszą infrastrukturę do opracowywania i testowania inteligentnych, autonomicznych i połączonych pojazdów – mówi Peter Schäfer, prezes Porsche Engineering i przewodniczący Komitetu Udziałowców Centrum Technicznego w Nardò. 

Sieć 5G pozwoli Porsche na jeszcze lepsze symulacje i testy

Nowy system charakteryzuje się hybrydową infrastrukturą, wykorzystującą sieć prywatną w pełni zintegrowaną z publiczną siecią komórkową Vodafone. Dzięki tej konstrukcji, w tej samej lokalizacji, zapewniony jest zarówno zasięg prywatny, jak i publiczny. W ten sposób lokalna ludność może korzystać z dostępności szybkiej sieci publicznej 5G, a jednocześnie klienci sieci NTC mogą korzystać z sieci prywatnej, która gwarantuje wysokie standardy bezpieczeństwa danych.

Oprócz nowej sieci mobilnej NTC oferuje swoim klientom również wysokowydajne łącze o przepustowości 1 Gbit/s. Pozwala to na szybkie i bezpośrednie połączenie z chmurą, umożliwiając jeszcze bardziej wydajną inżynierię opartą na danych.

– Mobilne sieci prywatne 5G mogą stanowić trampolinę dla firm, umożliwiając im ewolucję sposobu prowadzenia działalności. W Nardò technologia MPN umożliwia stworzenie obiektu, który przypomina inteligentne miasto, z zasięgiem, który jest bezproblemowy na terenie kampusu i poza nim dla następnej generacji aplikacji, które przekształcą transport i mobilność. Jesteśmy podekscytowani, że możemy pomóc zespołowi w Nardò zaplanować przyszłość i uwolnić potencjał biznesowy dzięki niektórym z naszych najnowszych technologii – dodaje Vinod Kumar, prezes Vodafone Business. 

Od czasu przejęcia NTC przez Porsche w 2012 r. stale inwestowano w modernizację i unowocześnianie technologiczne poligonu. Oprócz inwestycji w warsztaty, systemy bezpieczeństwa i inne tory, słynny 12,6-kilometrowy tor kołowy o średnicy czterech kilometrów został całkowicie odnowiony w 2019 roku – łącznie z położeniem światłowodów do szybkiej transmisji danych oraz odpowiedniego oznakowania dróg w celu zatwierdzenia zautomatyzowanej jazdy. Nowa sieć 5G w NTC jest częścią szerszych inicjatyw współpracy między Grupą Porsche a Vodafone, które w sierpniu 2021 r. doprowadziły do wdrożenia autonomicznej sieci 5G w Centrum Rozwoju Porsche w Weissach w Niemczech.

Porsche Engineering i Vodafone Business utworzyły pierwszą w Europie hybrydową prywatną sieć komórkową 5G
Porsche Engineering i Vodafone Business utworzyły pierwszą w Europie hybrydową prywatną sieć komórkową 5G

Centrum Techniczne Nardò

Centrum Techniczne Nardò w Apulii – od 2012 r. prowadzone przez Porsche Engineering Group – opracowuje i testuje połączone i inteligentne pojazdy przyszłości. Założone w 1975 r., posiada obecnie ponad 20 torów i obiektów testowych na ponad 700 hektarach i zatrudnia ponad 160 osób. Centrum Techniczne Nardò oferuje najnowocześniejsze usługi inżynieryjne w zakresie testowania pojazdów ponad 90 firm motoryzacyjnych na całym świecie. Należący do Nardò Technical Center szybki pierścień w Salento jest unikalny na świecie – o długości 12,6 km, umożliwia testowanie pojazdów w ekstremalnych warunkach. 

Zobacz też: Porsche Taycan Turbo S bije rekord na torze Nürburgring

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię