Porsche stawia na sieć 5G. We współpracy z Vodafone niemiecki koncern wkroczył w erę superszybkiego internetu w swoim Centrum Rozwoju w Weissach. Nowa technologia zapewni bezpieczną i natychmiastową transmisję danych pomiędzy samochodem i człowiekiem.

  • Porsche i Vodafone uruchomiły jedną z najszybszych sieci 5G w Centrum Rozwoju w Weissach
  • Infrastruktura sieci 5G umożliwi Porsche testowanie technologii na wczesnym etapie jej rozwoju
  • Porsche wskazuje, że samochody dzięki superszybkiemu internetowi o rozwoju technologii – mogą stać się mobilnymi kinami domowymi

Porsche buduje sieć 5G

Komunikacja mobilna w czasie rzeczywistym jest już dostępna w celu rozwoju pojazdów w ośrodku w Weissach. Superszybki internet ma pozwolić na poprawienie warunków rozwoju nowych systemów i funkcji pojazdów, umożliwiając integrację 5G w samochodach jutra. Podczas instalacji sieci 5G w Centrum Rozwoju Weissach Porsche i Vodafone skupili się na bezpiecznej i natychmiastowej transmisji między pojazdami a urządzeniami cyfrowymi. W przeciwieństwie do większości innych sieci 5G, które oparte są na LTE, architektura w Weissach jest kompletnym, samodzielnym rozwiązaniem 5G w zakresie częstotliwości 3,5 GHz. Jest to jedna z najszybszych sieci 5G w Europie.

źródło: Porsche

Porsche widzi spore możliwości w 5G

Jak wskazuje producent, sieć 5G umożliwi technologię dzielenia sieci, co ma kluczowe znaczenie dla przemysłu motoryzacyjnego. Oznacza to, że Vodafone i Porsche mogą stworzyć małe podsieci z gwarantowaną przepustowością dla realizacji różnych projektów w Centrum Rozwoju.

– Dzięki sieci 5G, wprowadziliśmy do Weissach najszybszą sieć w Europie, umożliwiając w ten sposób rozwój nowych usług cyfrowych dla samochodów przyszłości. 5G rewolucjonizuje rozwój pojazdów – od pierwszego prototypu do gotowego modelu seryjnego. W przyszłości inżynierowie Porsche będą mogli pracować nad cyfrowymi modelami pojazdów i przygotowywać je do użytku na drodze. Zaczynając od Centrum w Weissach, 5G wchodzi bezpośrednio do samochodów na naszych drogach – mówił dyrektor generalny Vodafone Germany, Hannes Ametsreiter.

5G w praktyce

Porsche wskazuje, że zdolność do pracy w czasie rzeczywistym zapewniana przez 5G i wielodostępowe przetwarzanie brzegowe (MEC) są niezbędne dla rozwoju przyszłych prewencyjnych systemów ostrzegania i wspomagania – a także zautomatyzowanych funkcji jazdy, które wymagają transmisji danych dotyczących bezpieczeństwa między pojazdami. Jednym z przykładów zastosowania innowacji jest funkcja ostrzegania, która daje sygnał pasażerom samochodu o zbliżającym się zagrożeniu.

Porche uważa, że dzięki możliwościom jakie daje sieć 5G – możliwe będzie polepszenie aspektów bezpieczeństwa zdjęcie: materiały prasowe Porsche

Inne możliwości jakie daje sieć 5G to np. nowe usługi łączności i przesyłania strumieniowego o wyższych prędkościach transmisji. W przyszłości przepustowość do 1000 megabitów na sekundę i wymiana danych w czasie rzeczywistym, umożliwią przesyłanie strumieniowe treści w jakości HD, a także transmisje w rzeczywistości rozszerzonej w pojeździe, które de facto zmienią samochody – w kina domowe na czterech kołach.

– Poprawa infrastruktury to ważny krok w kierunku lepszej przyszłości, ponieważ tworzenie sieci i cyfryzacja będą niezwykle ważne w pojazdach jutra, zarówno pod względem ich rozwoju, jak i w późniejszej eksploatacji na drodze – mówił Michael Steiner, członek Porsche Zarząd AG ds. Badań i Rozwoju.

Porsche i sieć 5G w Weissach

Prace nad siecią 5G dla terenów zewnętrznych Centrum Rozwoju Weissach zostały zakończone zaledwie kilka tygodni temu. Dwie stacje komunikacji mobilnej i kilka anten mają zapewnić superszybki internet dla całego obiektu. Kolejnym etapem jest rozszerzenie 5G na obszary wewnętrzne obiektu. Pierwszym obszarem, który zostanie objęty superszybkim internetem będzie centrum integracji elektroniki, w którym możliwa będzie wymiana danych za pośrednictwem sieci 5G, po zainstalowaniu specjalnych anten wewnętrznych.

– W przyszłości będzie można przeprowadzać testy w oparciu o nowy standard komunikacji mobilnej w laboratoriach elektronicznych w Weissach Development Center, a wyniki można następnie będzie weryfikować na miejscu, na torach testowych w rzeczywistych warunkach. Oszczędza to czas na etapie testów, co z kolei oznacza, że ​​możemy skrócić okres opracowywania nowych systemów dla naszych pojazdów – mówił André Schlufter, menedżer ds. łączności i SIM w Porsche AG.

Porsche i Vodafone zbudowały jedną z najszybszych sieci 5G w centrum w Weissach
źródło: Porsche

Infrastruktura 5G w zakładzie w Weissach umożliwi Porsche AG testowanie nowej technologii na wczesnym etapie jej rozwoju i przygotowywanie jej do wdrożenia w pojazdach. 5G i funkcje wykorzystujące tę technologię zostaną w perspektywie średnioterminowej zintegrowane z nowymi generacjami pojazdów Porsche. Dokładny czas rozpoczęcia wdrażania innowacji do seryjnych modeli nie został jeszcze potwierdzony.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię