Robotaxi ma przewieźć pierwszych pasażerów już w 2023 roku. Samochód jest efektem współpracy Hyundaia i firmy Motional – światowego lidera w dziedzinie jazdy autonomicznej. Taksówka powstała w oparciu o model IONIQ 5 (zwanej dalej IONIQ 5 Robotaxi).

  • IONIQ 5 Robotaxi to autonomiczna taksówka opracowana przez Hyundai i Motional
  • Autonomiczna taksówka Robotaxi wyjedzie na drogi w 2023 roku
  • IONIQ 5 Robotaxi będzie jeździć m.in. po drogach USA

Robotaxi – autonomiczna taksówka

IONIQ 5 Robotaxi został zbudowany w oparciu o elektryczny model IONIQ 5, którego światowa premiera miała miejsce w tym roku. IONIQ 5 Robotaxi firmy Motional wg klasyfikacji SAE jest autonomicznym pojazdem poziomu 4. To zaś oznacza, że może bezpiecznie pełnić swoje funkcje i to bez udziału kierowcy. IONIQ 5 Robotaxi to połączenie dwóch najbardziej przełomowych technologii w dziedzinie mobilności: elektryfikacji i autonomicznej jazdy. IONIQ 5 Robotaxi to pierwszy pojazd komercyjny Motional. Firma zapowiedziała, że rozpocznie transport pasażerów nowym samochodem w 2023 roku w ramach partnerstwa z Lyft.

IONIQ 5 Robotaxi - nowa, autonomiczna taksówka
IONIQ 5 Robotaxi – nowa, autonomiczna taksówka

IONIQ 5 Robotaxi – czy jest?

Jak pisze Hyundai w komunikacie prasowym, konstrukcja IONIQ 5 Robotaxi oparta jest na innowacyjnej technologii autonomicznej jazdy. Robotaxi ma ponad 30 czujników, na które składa się połączenie kamer, radarów i lidaru, zapewniających widok 360 stopni, obraz o wysokiej rozdzielczości i wykrywanie obiektów z bardzo dużego zasięgu. Zestaw czujników ma zapewnić w pełni bezpieczną i autonomiczną jazdę i to w każdych warunkach. Samochód ma na pokładzie oprogramowanie od firmy Motional, a zainstalowana technologia obejmuje systemy uczenia maszynowego.

IONIQ 5 Robotaxi została zbudowany na platformie Electric Global Modular Platform (E-GMP) – dedykowanej platformie dla pojazdów elektrycznych (BEV) Hyundai Motor Group. Wnętrze pojazdu daje możliwość pasażerom auta na pełen relaks w czasie jazdy bez kierowcy. Robotaxi będzie miało na pokładzie zestaw interfejsów, które mają umożliwić pasażerom intuicyjną interakcję z pojazdem podczas jazdy i wydawanie komend, aby autonomiczna taksówka na przykład zatrzymała się na dodatkowym przystanek. 

IONIQ 5 Robotaxi – efekt współpracy dwóch gigantów

IONIQ 5 Robotaxi to efekt kooperacji firmy Motional i Hyundai Motor Group. Do nowego projektu Motional wniósł know-how w zakresie technologii jazdy autonomicznej, a Hyundai w zakresie możliwości badawczo-rozwojowych i produkcji.

– Robotaxi oddaje wizję jazdy autonomicznej Motional, która staje się rzeczywistością. Dzięki strategicznemu partnerstwu z Hyundai Motor Group i Aptiv mogliśmy korzystać z doświadczenia tych firm podczas całego procesu rozwoju pojazdu. Autonomiczna taksówka cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, niezawodnością i została zoptymalizowana pod kątem kosztów produkcji – mówił Karl Iagnemma, Prezes i Dyrektor Generalny Motional.

Oprogramowanie dostarczone przez Motional będzie również w stanie zapewnić zdalne wspomaganie pojazdu w przypadku napotkania niespodziewanej sytuacji na drodze, takiej jak roboty drogowe lub powódź. W takim przypadku zdalny operator Motional połączy się z pojazdem i skieruje go na odpowiedni tor jazdy.

Hyundai przekształcił model IONIQ 5, elektryczny model zbudowany na platformie dedykowanej dla pojazdów elektrycznych, w pojazd autonomiczny. W IONIQ 5 Robotaxi zastosowaliśmy różne systemy redundancji, a także szereg technologii zapewniających bezpieczeństwo i wygodę pasażerów. Dzięki udanej integracji modelu IONIQ 5 z technologią autonomicznej jazdy Motional, z dumą ogłaszamy, że zrobiliśmy kolejny ważny krok na drodze do komercjalizacji tej autonomicznej taksówki – mówił Woongjun Jang, Szef Centrum Jazdy Autonomicznej Hyundai Motor Group.

IONIQ 5 Robotaxi - nowa, autonomiczna taksówka /źródło: materiały prasowe
IONIQ 5 Robotaxi – nowa, autonomiczna taksówka źródło: materiały prasowe

Robotaxi od Motional – czym jest koncern?

Motional jako firma powstała w marcu 2020 roku. Jest to spółka joint venture Hyundai Motor Group i firmy Aptiv – światowego lidera technologii przemysłowych w dziedzinie zaawansowanego bezpieczeństwa, elektryfikacji i łączności pojazdów. Motional został stworzony, aby przyspieszyć rozwój i komercjalizację najbardziej wydajnych i najbezpieczniejszych pojazdów autonomicznych na świecie.

Firma przewiozła setki tysięcy klientów flotą robotaxi za pośrednictwem sieci Lyft w Las Vegas. Motional współpracuje z dwoma dużymi podmiotami oferującymi przewozy samochodowe: Lyft i Via. Obecnie Motional wkracza w kolejną fazę komercjalizacji usługi przejazdów bez udziału kierowcy. Robotaxi IONIQ 5 zostanie wprowadzona na wielu rynkach, w tym w USA.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię