Nissan, wraz z członkami zespołu wyprawy „Od bieguna do bieguna”, zaprezentował specjalną wersję nowego elektrycznego crossovera Ariya. Auto wyruszy w liczącą 27 000 km podróż z magnetycznego bieguna północnego na biegun południowy. Podczas tej ekspedycji, która ma rozpocząć się w marcu, Ariya będzie musiała poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami klimatyczno-terenowymi i pokonać obszary, na których występują rozległe połacie lodowe, gruba pokrywa śnieżna, strome górskie podjazdy i nieprzyjazne pustynne wydmy.

  • Nissan pokazał model Ariya przystosowany do ekspedycji polarnej
  • Nissan Ariya posiada m.in. przenośny generator energii odnawialnej, który będzie wykorzystywany do ładowania samochodu w regionach polarnych
  • Samochód posiada także lekką turbinę wiatrową oraz panele słoneczne

Nissan Ariya w wersji polarnej

Aby przystosować Nissana Ariya do tych trudnych warunków, inżynierowie i projektanci z Nissana korzystali ze wsparcia Arctic Trucks, specjalistów w dziedzinie pojazdów przeznaczonych do wypraw polarnych. Wprowadzone w samochodzie modyfikacje z założenia były ograniczone do minimum i nie obejmowały żadnych ingerencji w akumulator czy układ napędowy. Polegały głównie na odpowiednim dostosowaniu zawieszenia i wyposażeniu samochodu w 39-calowe koła. W połączeniu z e-4ORCE, zaawansowaną technologią napędu na wszystkie koła, mają one zapewnić komfort jazdy w ekstremalnie trudnym terenie i pełną kontrolę nad pojazdem.

— Jednym z najważniejszych aspektów całej naszej przygody jest to, że jej głównym bohaterem jest standardowy egzemplarz produkcyjny samochodu elektrycznego, który po wprowadzeniu kilku niewielkich zmian będzie miał okazję zademonstrować swoje rzeczywiste możliwości, bez względu na warunki, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć. Nasz Nissan Ariya tylko w niewielkim stopniu różni się od modelu fabrycznego – korzysta wciąż z tego samego akumulatora i układu napędowego, co tylko jeszcze raz dowodzi, jak udanym i wszechstronnym modelem jest Ariya — Chris Ramsey, lider elektrycznej wyprawy „Od bieguna do bieguna”.

Nissan Ariya i wyprawa „Od bieguna do bieguna”
Nissan Ariya i wyprawa „Od bieguna do bieguna”
Nissan Ariya i wyprawa „Od bieguna do bieguna”

Ramsey podkreśla, że zmodyfikowane zostało zawieszenie i poszerzone zostały nadkola, aby wykorzystać walory stabilnej płyty podłogowej na potężnych 39‑calowych kołach z oponami BF Goodrich.

Innowacyjne technologie zamontowane w polarnej wersji Nissana Ariya

Członkowie ekspedycji będą mieli dostęp do zamontowanego na pokładzie samochodu ekspresu do kawy z dużym zapasem mieszanki pochodzącej ze zrównoważonych upraw. Na dachu umieszczono specjalną platformę, z której bezpośrednio może startować dron, który pomoże uchwycić piękno trasy. Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem jest przenośny generator energii odnawialnej, który będzie wykorzystywany do ładowania samochodu w regionach polarnych. Przenośny prototyp zawiera poręczną, lekką turbinę wiatrową oraz panele słoneczne, które wykorzystają silne wiatry i długie godziny światła dziennego, aby zapewnić ładowanie akumulatora trakcyjnego w czasie odpoczynku.

— Planowanie wyprawy „Od bieguna do bieguna” i przygotowania do niej stanowiły istotną część naszego życia przez ostatnie cztery lata, dlatego naprawdę nie mogę się już doczekać marca, kiedy wreszcie wyruszymy w trasę. Na swojej drodze spotkamy wielu ludzi i lokalnych społeczności, i zapoznamy się z działaniami, jakie podejmują oni na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Z chęcią podzielę się tymi doświadczeniami i historiami ze wszystkimi zainteresowanymi. Jesteśmy prawdziwymi prekursorami w tym, co robimy. Nikt nigdy dotąd nie podjął takiej próby, co czyni naszą wyprawę jeszcze bardziej ekscytującą — Julie Ramsey, pilot wyprawy „Od bieguna do bieguna”.

Nissan Ariya i wyprawa „Od bieguna do bieguna”
Nissan Ariya i wyprawa „Od bieguna do bieguna”

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię