Nissan i Renault po kilku miesiącach konstruktywnych rozmów ogłosiły, że osiągnięto ważny kamień milowy w dyskusji na temat określenia przyszłych zasad współpracy. Podlegają one jeszcze zatwierdzeniu przez radę dyrektorów Nissana. Zgodnie z ustaleniami japoński koncern będzie mógł zainwestować w Ampere – wydzielony z Renault podmiot zajmujący się autami elektrycznymi.

  • Nissan i Renault ustaliły nowe normy współpracy
  • Nissan zainwestuje i obejmie udziały w należącym do Renault Ampere
  • Renault zmniejszy swój udział w Nissanie

Nissan zainwestuje w należące do Renault Ampere

Zmiany w zakresie ustalania zasad współpracy zostaną wprowadzone w trzech etapach. Będą one dotyczyły zacieśniania współpracy poprzez realizację projektów operacyjnych tworzących dużą wartość, a etap ten będzie obejmował kluczowe projekty w Ameryce Łacińskiej, Indiach i Europie. Zostaną wdrożone w trzech wymiarach: rynkowym, produktowym oraz technologicznym. Nissan zamierza zainwestować w Ampere – podmiot typu pure player w dziedzinie samochodów elektrycznych i oprogramowania założony przez Grupę Renault i stać się jego strategicznym udziałowcem. Kwota, jaką Nissan zainwestuje w Ampere, nie została jeszcze ujawniona. Ampere ma do 2030 roku oferować łącznie sześć modeli aut elektrycznych.

Renault zmniejszy swój udział w Nissanie

Renault zmniejszy także swój udział w Nissanie poprzez przeniesienie 28,4 proc. udziałów Nissana do francuskiego funduszu powierniczego, w ramach którego prawo do głosowania byłoby „zneutralizowane” w przypadku większości decyzji, ale „wszystkie prawa ekonomiczne (wpływy z dywidend i sprzedaży udziałów) nadal w całości przypadałyby Renault aż do chwili zbycia udziałów”. W komunikacie czytamy, że Grupa Renault poleciłaby powiernikowi zbycie powierzonych udziałów Nissana, jeżeli byłoby to zasadne z komercyjnego punktu widzenia.

Zobacz też: Testy elektryczne Porsche Macana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię