Nissan ogłosił, że wyda 17,59 miliarda dolarów w ciągu pięciu lat na przyspieszenie elektryfikacji pojazdów. Japoński producent chce dogonić konkurencję w jednym z najszybciej rozwijających się obszarów dla producentów samochodów. Nissan ponad dziesięć lat temu zaprezentował elektrycznego Nissana LEAF.

  • Nissan zaprezentował nową strategię
  • W ciągu pięciu lat firma chce wydać 18 mld dolarów
  • Nissan chce do 2030 roku wprowadzić 23 zelektryfikowane samochody, w tym 15 elektrycznych

Nowa strategia Nissana

Nissan będzie wydawać dwa razy więcej, niż w poprzedniej dekadzie na wzrost udziału w rynku pojazdów elektrycznych. Firma podała, że do 2030 r. wprowadzi 23 zelektryfikowane pojazdy, w tym 15 pojazdów elektrycznych.

Nissan zaprezentował program Nissan Ambition 2030. Jest to nowa wizję firmy, która zakłada przede wszystkim zwiększanie możliwości w zakresie mobilności. Wizja ta przyczynia się do realizacji celu Nissana, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej w całym cyklu życia produktów do roku obrotowego 2050.

Rola firm w zaspokajaniu potrzeb społecznych jest coraz większa. W ramach programu Nissan Ambition 2030 będziemy dążyć do budowy nowej ery elektryfikacji, rozwijać technologie ograniczające emisję dwutlenku węgla oraz poszukiwać nowych możliwości biznesowych. Chcemy przekształcić Nissana w zrównoważoną firmę, która jest naprawdę potrzebna zarówno klientom, jak i społeczeństwu – mówi dyrektor generalny Nissana Makoto Uchida

Dzięki wprowadzeniu 20 nowych modeli wyposażonych w napęd elektryczny i e-POWER w ciągu najbliższych pięciu lat, Nissan zamierza zwiększyć udział sprzedaży samochodów zelektryfikowanych na głównych rynkach do roku obrotowego 2026, w tym:

·    w Europie do ponad 75 proc. sprzedaży

·    w Japonii do ponad 55 proc. sprzedaży

·    w Chinach do ponad 40 proc. sprzedaży

·    w Stanach Zjednoczonych do 40 proc. sprzedaży (tylko samochodów elektrycznych) do roku obrotowego 2030

Ambicją Nissana jest wspieranie szerszego dostępu do bezpiecznej i atrakcyjnej mobilności. Aby osiągnąć ten cel, firma będzie kontynuować prace nad rozwojem akumulatorów litowo-jonowych i wprowadzi technologię pozwalającą na ich produkcję bez użycia kobaltu, aby obniżyć ich koszt o 65 proc. do roku obrotowego 2028.

Nissan z innowacyjnymi bateriami

Nissan zamierza wprowadzić na rynek samochód elektryczny wyposażony w opracowane przez siebie akumulatory ze stałym elektrolitem (ASSB – all-solid-state batteries) do roku obrotowego 2028 i przygotować pilotażową linię produkcyjną w zakładzie w Jokohamie już w roku obrotowym 2024. Poprzez wprowadzenie przełomowej technologii akumulatorów ASSB, Nissan będzie mógł rozszerzyć swoją ofertę samochodów elektrycznych we wszystkich segmentach oraz zaoferować w ich lepszą dynamikę i udoskonalone właściwości jezdne.

Dzięki skróceniu czasu ładowania do poziomu jednej trzeciej czasu obecnie potrzebnego, akumulatory ASSB sprawią, że pojazdy bezemisyjne będą bardziej wydajne i przystępne. Ponadto, Nissan oczekuje, że wprowadzenie technologii ASSB obniży koszt zestawów akumulatorów do 75 dolarów za kWh do roku obrotowego 2028, a w przyszłości zamierza obniżyć go jeszcze bardziej, do poziomu 65 dolarów za kWh, aby osiągnąć równowagę kosztową pomiędzy samochodami elektrycznymi i benzynowymi.

Nissan dąży do stworzenia globalnego systemu dostaw akumulatorów, aby zaspokoić rosnący popyt klientów na nowe samochody i przyczynić się do wzrostu liczby użytkowanych samochodów elektrycznych. We współpracy z partnerami, Nissan zamierza zwiększyć swoją globalną zdolność produkcyjną akumulatorów do 52 GWh do roku obrotowego 2026, a następnie do 130 GWh do roku obrotowego 2030.

Nissan chce także dążyć do rozszerzenia zakresu korzyści płynących z mobilności poprzez udostępnienie większej liczbie klientów zaawansowanych inteligentnych technologii wspomagania kierowcy. Działania te będą również wspierać nieustanne wysiłki Nissana w zakresie tworzenia nowych usług i nawiązywania współpracy z partnerami w dziedzinie mobilności.

Firma zamierza rozszerzyć zastosowanie technologii ProPILOT na ponad 2,5 miliona pojazdów marki Nissan i Infiniti do roku obrotowego 2026. Producent będzie również dalej rozwijać swoje technologie w obszarze samochodów autonomicznych, dążąc do wprowadzenia systemów LiDAR nowej generacji w praktycznie wszystkich nowych modelach do roku obrotowego 2030.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię