Skoda rozszerza swoją rodzinę RS o kolejny całkowicie elektryczny model – ENYAQ RS iV. Podobnie jak w przypadku ENYAQ COUPÉ RS iV, czeski producent samochodów zdecydował się na dwa silniki o łącznej mocy systemowej 220 kW i napęd na wszystkie koła w topowej wersji swojego SUV-a. ENYAQ RS iV ma zasięg ponad 500 kilometrów w cyklu WLTP.

  • Skoda poszerza rodzinę RS o nowy model — ENYAQ RS iV
  • Zasięg auta to 500 kilometrów
  • Auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w 6,5 sekundy

Nowa Skoda ENYAQ RS iV

Sportowa linia RS czeskiego producenta samochodów została poszerzona o drugi całkowicie elektryczny model – ENYAQ RS iV. SUV posiada napęd na wszystkie koła i dwa silniki elektryczne o mocy systemowej 220 kW, podobnie jak ENYAQ COUPÉ RS iV. Dzięki temu dwie wersje RS rodziny ENYAQ iV są najmocniejszymi pojazdami w portfolio Skody. 

Rodzina ENYAQ iV oparta jest na Modułowym Pakiecie Elektryfikacji Grupy Volkswagen (MEB) i zjeżdża z linii produkcyjnej w głównym zakładzie Skody w Mladá Boleslav. ENYAQ iV i ENYAQ COUPÉ iV są jedynymi modelami MEB, które są produkowane w Europie poza Niemcami. Skoda ogłosiła, że w najbliższych dniach z linii produkcyjnej zjedzie 100-tysięczny samochód z rodziny ENYAQ iV. Liczba ta obejmuje zarówno SUV ENYAQ iV, jak i serię ENYAQ COUPÉ iV we wszystkich ich wariantach, takich jak sportowe wersje RS i SPORTLINE. Obok modeli całkowicie elektrycznych, producent samochodów oferuje klientom także ekosystem Skoda iV, który obejmuje wallboxy do wygodnego ładowania w domu oraz POWERPASS, czyli kartę do ładowania, z której można korzystać w całej Europie.

Skoda Enyaq RS iV
Skoda Enyaq RS iV
Skoda Enyaq RS iV
Skoda Enyaq RS iV

Skoda ENYAQ RS iV — bateria, moc i zasięg

Dynamiczny wygląd Skody ENYAQ RS iV, ze sportowym zawieszeniem w standardzie, dużymi 20- lub 21-calowymi kołami i charakterystycznymi elementami RS, sprawia, że jest on natychmiast rozpoznawalny. Z prędkością maksymalną 180 km/h jest o 20 km/h szybszy od pozostałych modeli ENYAQ iV, podobnie jak wariant coupé. Samochód elektryczny rozpędza się od 0 do 100 km/h w 6,5 sekundy i może pochwalić się maksymalnym momentem obrotowym 460 Nm. Bateria o pojemności 82 kWh, daje maksymalny zasięg ponad 500 kilometrów w cyklu WLTP. Dzięki maksymalnej mocy ładowania 135 kW wysokonapięciowy akumulator litowo-jonowy ENYAQ RS iV można naładować od 10 proc. do 80 proc. w zaledwie 36 minut na stacjach szybkiego ładowania.

Wygląd i design Skody ENYAQ RS iV

Poza sportowym wyglądem nowa Skoda ENYAQ RS iV oferuje dużą ilość miejsca dla nawet pięciu osób. SUV ma 4 653 milimetry długości, 1 879 milimetrów szerokości i 1 605 milimetrów wysokości, a rozstaw osi wynosi 2 768 milimetrów. Pojemność bagażnika, wynosząca 585 litrów, jest o 15 litrów większa niż w modelu ENYAQ COUPÉ RS iV, a po złożeniu oparć tylnych siedzeń można ją powiększyć do 1710 litrów.

Skoda ENYAQ RS iV wyróżnia się szczególnie dynamicznym wyglądem zewnętrznym z licznymi detalami charakterystycznymi dla modelu RS: obramowanie grilla Skody jest w kolorze czarnym, podobnie jak ramki okien, osłony lusterek zewnętrznych i dyfuzor tylny, a także napis Skoda i oznaczenie modelu z tyłu. Przedni zderzak ma czarne akcenty o wysokim połysku na obudowach kurtyn powietrznych, które w modelu RS mają kształt litery E.

Boczne progi są polakierowane w kolorze nadwozia, a czerwony reflektor w tylnym zderzaku biegnie przez całą szerokość pojazdu – to cecha wyróżniająca wszystkie modele Skoda RS. Na przednich skrzydłach widnieją ekskluzywne zielone logotypy RS. Skoda ENYAQ RS iV jest standardowo wyposażony w Crystal Face; 131 diod LED podświetla pionowe żebra, a także poziomą listwę grilla Skody. Łączą się one z pełnymi reflektorami Matrix LED i pełnymi światłami tylnymi LED, które są standardem w modelu RS, tworząc animowany efekt powitalny.

Skoda Enyaq RS iV
Skoda Enyaq RS iV
Skoda Enyaq RS iV
Skoda Enyaq RS iV
Skoda Enyaq RS iV
Skoda Enyaq RS iV

15 milimetrów niższe nadwozie ENYAQ RS iV

Podkreślając dynamiczny wygląd Skody ENYAQ RS iV, standardowe sportowe zawieszenie obniża nadwozie o 15 milimetrów przy przedniej osi i 10 milimetrów przy tylnej. Zapewnia to doskonałą aerodynamikę, przy współczynniku oporu powietrza 0,265. Standardowo Skoda ENYAQ RS iV jest wyposażona w czarne, 20-calowe koła Taurus, natomiast 21-calowe koła Vision w kolorze antracytowym są dostępne opcjonalnie. 

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię