Škoda zaprezentowała nowy samochód elektryczny. Škoda Enyaq Coupé iV to pierwszy elektryczny model czeskiej firmy, który został także opracowany w wersji o wysokiej wydajności – RS.

  • Škoda zaprezentowała nową wersję elektrycznego samochody – Škodę Enyaq
  • Škoda pokazała dwa modele – Enyaq Coupé iV oraz Enyaq Coupé RS iV

Nowa elektryczna Skoda Enyaq

Podobnie do blisko spokrewnionego Volkswagena ID.5 GTX, Enyaq Coupé RS wykorzystuje dwa silniki elektryczne – po jednym na każdej osi – dając możliwość przyspieszenia do 100 km/h w czasie 6,5 s. ENYAQ COUPÉ iV charakteryzuje się połączeniem sportowej sylwetki z bardzo przestronnym wnętrzem i pojemnym bagażnikiem.

Skoda Enyaq Coupé RS
Skoda Enyaq Coupé RS zdjęcie: Skoda

Łagodnie opadająca ku tyłowi linia przyciemnianego, panoramicznego dachu oraz wyrazisty, tył nadają elektrycznemu modelowi dynamiczny charakter. Elektryczny SUV w wariancie coupé debiutuje od razu również w usportowionej wersji RS.

– Po udanej premierze naszego pierwszego elektrycznego SUV-a, nowy ENYAQ COUPÉ iV wnosi do rodziny ŠKODY jeszcze więcej emocji, sportowej stylistyki i elegancji. Naszym projektantom i inżynierom po raz kolejny udało się połączyć wysoki poziom funkcjonalności z emocjonującym designem. Zupełnie nowy, topowy model w gamie to także pierwsza w historii w pełni elektryczna ŠKODA RS – mówi Thomas Schäfer, dyrektor generalny spółki ŠKODA AUTO.

Škoda Enyaq jest oparta na modułowej platformie dla samochodów elektrycznych MEB Grupy Volkswagen. Coupé ma 4653 mm długości i 1879 mm szerokości. Jego wysokość wynosi 1622 mm, a rozstaw osi 2765 mm. Sportowe linie zapewniają współczynnik oporu powietrza wynoszący 0,234.

koda Enyaq Coupé RS
Skoda Enyaq Coupé RS zdjęcie: Skoda

ENYAQ COUPÉ iV będzie dostępny na europejskich rynkach z dwoma rozmiarami akumulatorów do wyboru, a także z napędem na tylną oś lub na cztery koła. Dostępne opcje będą generowały moc od 132 kW do 220 kW (wariant RS). W zależności od specyfikacji, elektryczny model zaoferuje zasięg nawet do 545 km w cyklu WLTP.

Atletyczny wygląd samochodu podkreślają duże obręcze kół ze stopów lekkich o wymiarach od 19 do 21 cali. Premiera coupé to także dwie nowe opcje kolorystyczne dodane do gamy ENYAQ iV: efektowny metalizowany Pomarańczowy Phoenix i metalizowany Szary Graphite, który zastępuje Szary Quartz ŠKODY.

Lakier Zieleń Mamba jest zarezerwowany wyłącznie dla wersji RS. Podobnie jak w przypadku modelu ENYAQ iV, nowa koncepcja wnętrza z opcjami Design Selections zastępuje w wariancie Coupé klasyczne wersje wyposażenia.

Skoda Enyaq i przyciemniony dach

Nowa ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV oprócz wersji SPORTLINE dostępna będzie również jako usportowiony ENYAQ COUPÉ RS iV. Model wyposażony jest w sportowy zderzak przedni i boczne progi w kolorze nadwozia oraz aluminiowe obręcze kół o wymiarach od 19 do 21 cali. Od słupka B linia dachu łagodnie opada ku tyłowi i łączy się z tylną klapą o ostrej krawędzi spływu. Linie pojazdu są dodatkowo podkreślone przez, największy w gamie ŠKODA,  przyciemniany, panoramiczny szklany dach, który jest standardowym elementem wersji coupé.

Elektryczna Skoda Enyaq
Elektryczna Skoda Enyaq zdjęcie: Skoda

Panoramiczny szklany dach płynnie łączy się z tylną szybą i wpuszcza do wnętrza więcej światła dziennego, nadając samochodowi bardziej przestronny charakter, a jego powłoka pomaga zapewnić przyjemny klimat w kabinie.

Podobnie jak w przypadku modelu ENYAQ iV, wersja coupé jest dostępna z opcjonalnym przodem Crystal Face, w którym pionowe żebra efektownego grilla ŠKODY są oświetlone za pomocą 131 diod LED, a poziomy pas świetlny dopełnia imponujący wygląd samochodu. ENYAQ COUPÉ RS iV jest standardowo wyposażony w Crystal Face.

ENYAQ COUPÉ RS iV – dwa rodzaje akumulatorów

Nowe coupé będzie dostępne na europejskim rynku w czterech poziomach wydajności. Moc zaczyna się od 132 kW w tylnonapędowym modelu ENYAQ COUPÉ iV 60, który jest wyposażony w akumulator 62 kWh (netto: 58 kWh). ENYAQ COUPÉ iV 80 ma również napęd na tylną oś i wytwarza moc 150 kW z akumulatora 82 kWh (netto: 77 kWh). Modele ENYAQ COUPÉ iV 80x i ENYAQ COUPÉ RS iV są wyposażone w drugi silnik na przedniej osi, dzięki czemu posiadają napęd na cztery koła. ENYAQ COUPÉ iV 80x ma moc systemową 195 kW, podczas gdy topowy ENYAQ COUPÉ RS iV dostarcza aż 220 kW z maksymalnym momentem obrotowym 460 Nm.

To pierwsza w historii całkowicie elektryczna ŠKODA RS. Jej charakterystyczne cechy to wyjątkowo dynamiczne osiągi, czarne detale stylistyczne i pełnowymiarowy czerwony pas odblaskowy z tyłu, typowy dla modeli RS tej marki. ENYAQ COUPÉ RS iV przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 6,5 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 180 km/h – 20 km/h – więcej niż jakikolwiek inny wariant nowego coupé. Wariant RS może zostać zamówiony w kolorze Zieleń Mamba, który jest unikalny dla modeli RS marki.

Elektryczna Skoda Enyaq
Elektryczna Skoda Enyaq zdjęcie: Skoda

Wydajność i zasięg elektrycznej Skody

Zupełnie nowe, całkowicie elektryczne coupé ŠKODY charakteryzuje się współczynnikiem oporu powietrza 0,234, co poprawia znakomity wynik modelu ENYAQ iV. Niesamowita aerodynamika przyczynia się do wysokiego poziomu wydajności samochodu. Niski opór ma znaczący wpływ na maksymalny zasięg pojazdu, który w modelu ENYAQ COUPÉ iV 80 wynosi do 545 km w cyklu WLTP. Dzięki możliwości szybkiego ładowania nowe coupé doskonale nadaje się do pokonywania długich dystansów. Wyposażony w opcjonalny hak holowniczy ENYAQ COUPÉ iV może holować przyczepy o masie do 1400 kg na pochyłościach 8%.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię