Tesla ma rozważać budowę swojej kolejnej fabryki w Szanghaju. Decyzja ma zapaść najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu. Nowy zakład ma podwoić moce produkcyjne Tesli w Chinach – nawet do 2 mln samochodów rocznie. Informację taką podała Agencja Reuters.

  • Tesla rozważa wybudowanie drugiej fabryki w Szanghaju
  • Nowa fabryka ma zwiększyć moce produkcyjne Tesli do 2 mln samochodów rocznie
  • Tesla zwiększała już na początku lutego zatrudnienie w Szanghaju

Tesla planuje zbudować drugą fabrykę w Szanghaju w Chinach

Agencja Reuters podała taką informację, powołując się na dwa źródła zbliżone do sprawy. Nowy zakład ma powstać wokół istniejącej już w Szanghaju fabryki, która umiejscowiona jest w specjalnej strefie ekonomicznej Lin-gang. Nie podano jednak żadnych informacji na temat potencjalnych kosztów nowej inwestycji.

Samochód Tesla Model Y
zdjęcie: Tesla

Dotychczasowa fabryka, która nazywana jest Gigafactory 3 lub Giga Shanghai, zaczęła działać po niecały roku budowy. Dziś w fabryce produkowany jest m.in. Model 3 i Model Y, dla którego zbudowano specjalną halę. Tesla nie potwierdziła jednak informacji Reutersa.

Samochód Tesla Model 3
zdjęcie: Tesla
Samochód Tesla Model 3
zdjęcie: Tesla

Tesla zwiększy moce produkcyjne do 2 mln samochodów rocznie

Chińskie media donosiły całkiem niedawno, że moce produkcyjne Tesli w Szanghaju mają wzrosnąć do poziomu ponad miliona samochodów rocznie. Reuters pisze, że nowy zakład pozwoli Tesli na zwiększenie produkcji do ponad 2 mln samochodów rocznie.

Gdyby doniesienia Reutera się potwierdziły, a Tesla faktycznie zwiększyłaby swoje moce produkcyjne do 2 mln samochodów rocznie, firma Elona Muska byłaby największym zagranicznym producentem w Chinach. Tesla pokonałaby w tym zakresie japońską Toyotę, która wg statystyk wyprodukowała w Chinach – także poprzez swoje spółki zależne – 1,6 mln samochodów. Ostatnie doniesienia wskazują, że Volskwagen chce w Chinach zbudować swoje moce produkcyjne do miliona samochodów elektrycznych do 2023 roku.

Samochód Tesla Model 3
zdjęcie: Tesla
Samochód Tesla Model Y
zdjęcie: Tesla

Produkcja Tesli w Chinach, w Szanghaju

Źródła Reutersa wskazują, że Tesla chce zwiększyć produkcję w istniejącej już fabryce w Szanghaju do 22 tys. samochodów tygodniowo. To zaś przełoży się na 1,1 mln samochodów rocznie. Reuters pisze także, że władze Tesli złożyły już odpowiedni wniosek do władz chińskich w sprawie rozszerzenia producji i zwiększenia zatrudnienia. Na początku lutego Tesla ogłosiła zwiększenie zatrudnienia o ponad 1500 osób.

Zdolność produkcyjna Tesli wyniosła w 2021 roku ponad 450 000 samochodów rocznie. Liczby te zostały potwierdzone w sprawozdaniu rocznym. Wydajność w głównym zakładzie Fremont opiewa na 100 000 samochodów Modelu S/X oraz 500 000 Modelu 3/Y. W raporcie nie uwzględniono danych pochodzących z fabryki Grünheide pod Berlinem oraz z fabryki w Teksasie.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię