Tesla Cybertruck zjechała z linii montażowej. Firma Elona Muska, pokazała na Twitterze zdjęcie zespołu produkcyjnego na tle elektrycznej ciężarówki. Nie wiadomo jednak, czy wyprodukowano pierwszy seryjny egzemplarz, czy kolejny prototyp. 

Tesla Cybertruck — produkcja już ruszyła?

Tesla Cybertruck produkowana ma być w fabryce w Teksasie. Według wcześniejszych doniesień, pierwsze egzemplarze miały zjeżdżać z linii produkcyjnej w sierpniu. Produkcja pełną parą miała ruszyć w październiku, a Tesla chce rocznie produkować 375 000 egzemplarzy modelu Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck

Nie wiadomo, czy zdjęcie przedstawia kolejny egzemplarz prototypowy, które widywano już podczas testów na amerykańskich drogach, czy jest to już model produkcyjny. W tym drugim przypadku oznaczałoby to, że Tesla wyprzedziła planowany wcześniej harmonogram. 

Tesla Cybertruck — długa historia modelu

Tesla Cybertruck został po raz pierwszy pokazana w 2019 roku. Cybertruck od tego momentu doczekał się aż trzykrotnie przesuwanych planów produkcyjnych. Pierwotnie cena samochodu miała wynieść 40 000 dolarów. Ostateczna cena nie została jednak dotychczas podana. Auto zwróciło swoją uwagę głównie ze względu na futurystyczny nietypowy wygląd. 

Tesla Cybertruck

Latem ubiegłego roku Tesla podała, że produkcja ruszy w 2023 roku, a samochody będą produkowane w fabryce w Austin w Teksasie. Produkcja miał ruszyć już w 2022 roku. Amerykański producent zdecydował jednak, że chce najpierw rozbudować moce produkcyjne w swoich zakładach w Kalifornii, a także w Chinach. Firma zmagała się także z rozruchem zakładów w Niemczech i Teksasie. 

Tesla Cybertruck posiada kanciastą, metalową konstrukcję, która wykonana jest z „ultra-twardej” stali nierdzewnej, typu 30X. Zdaniem Tesli sprawia to, że samochód jest odporny na wgniecenia i stłuczki. 

Najbogatsza wersja samochodu ma oferować nawet do 500 mil na jednym ładowaniu, a prędkość od zera do 100 km/h ma być osiągana w zaledwie 2,9 sekundy. Tesla Cybertruck miała także posiadać system jazdy zautonomizowanej – Autopilot. 

Samochód miał być sześciomiejscowy, po trzech pasażerów z przodu i z tyłu. 

Portal Electrek wyliczył, że na nowy samochód w Tesli w przedsprzedaży złożono łącznie 1,9 mln zamówień.

Tesla Cybertruck

Projekt Tesla Cybertruck

Główny projektant Tesli Franz von Holzhausen w rozmowie z telewizją CNBC mówił w grudniu 2022 roku, że Tesla Cybertruck może pochwalić się bardzo dobrą aerodynamiką i funkcjonalnością. 

Zapytany o wygląd elektrycznego pickupa, wskazał, że pojazd zaprojektowano zgodnie z zasadą „forma podąża za funkcją”. Szczególne odzwierciedlenie ma toznaleźć w metodzie samej produkcji. 

Główny projektant Tesli Cybertruck mówił także, że design auta jest tylko efektem ubocznym samych celów produkcyjnych. Wygląd modelu ma być także całkowicie nowym spojrzeniem na pickupy, w porównaniu do tych brył, które powstają od ponad 60 lat. 

Główny projektant Tesli zauważył, że wygląd modelu produkcyjnego Cybertruck będzie bardzo podobny do oryginalnego prototypu, wyłącznie z kilkoma drobnymi zmianami. 

Problemy Tesli z bateriami

Portal Electrive.net. pisze, że prawdopodobnie powodem ostatniego opóźnienia były problemy logistyczne związane z dostawami akumulatorów. Cybertruck będzie bowiem posiadał ogniwa w formacie 4680, które dziś powstają w fabryce we Freemont w Kalifornii. 

Mają one zastosowanie w Modelu Y. Portal donosi, że ogniwa 4680, które będą wykorzystywane w Tesla Cybertruck mogą być w pierwszej fazie produkcji, dostarczane przez firmy Panasonic oraz LG Energy Solution. Tesla bowiem w swoich produktach nie osiągnęła docelowej gęstości energii. 

W styczniu 2022 roku Elon Musk podawał, że chce skoncentrować się na optymalizacji dostaw chipów. Z ich brakiem zmagała się cała branża. W czerwcu ubiegłego roku firma podała także, że wstrzymała przyjmowanie rezerwacji na Cybertruck spoza Ameryki Północnej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię