Volvo EX30 to najmniejsze elektryczne Volvo. Szwedzka marka zapowiada nadchodzącego elektryka, który uzupełni ofertę szwedzkiego producenta. Firma pokazała pierwsze zdjęcia i mówi, że nowy samochód będzie jednym z najbezpieczniejszych samochodów na rynku.

Volvo EX30 — bezpieczeństwo dla rowerzystów

Volvo EX30 to najmniejszy SUV w historii Volvo. Samochodów ma dbać o bezpieczeństwo dzięki wielu inteligentnym rozwiązaniom. Na przykład na ruchliwych drogach miejskich, drzwi samochodu otwierające się nieumyślnie na drodze rowerzysty są odpowiedzialne za znaczną liczbę wypadków.

Tak zwane wypadki dooringowe stanowią aż jedną piątą wszystkich zgłoszonych wypadków rowerowych w niektórych miastach. Według Cycling UK każdego roku w Wielkiej Brytanii 60 osób ginie lub zostaje poważnie rannych w wyniku uderzenia drzwiami samochodu.

Aby pomóc w ograniczeniu liczby takich wypadków, nadchodzące Volvo EX30 wyposażono w alarm otwierania drzwi. Może on ostrzegać za pomocą sygnałów wizualnych i dźwiękowych, gdy kierowca ma zamiar otworzyć drzwi przed przejeżdżającym rowerzystą lub innym użytkownikiem ruchu.

Systemy bezpieczeństwa

Ostrzeżenie o otwarciu drzwi jest jedną z kilku funkcji technologii Safe Space w całkowicie elektrycznym Volvo EX30. Samochód zaprojektowano z myślą o bezpieczeństwie w miastach, z użyciem technologii zaprojektowanej specjalnie z myślą o ochronie ludzi w zatłoczonych środowiskach miejskich.

Jako najmniejszy SUV w historii Volvo, nowy EX30 bazuje na wieloletniej wiedzy Volvo w temacie bezpieczeństwa i badaniach przeprowadzonych na podstawie rzeczywistych wypadków. EX30 zaprojektowano tak, aby chronić kierowcę i pasażerów w razie zderzenia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii, a także konstrukcji strukturalnej, która spełnia wewnętrzne wymagania w zakresie bezpieczeństwa. Samochód ma wzmocnioną klatkę bezpieczeństwa: słupki A, B i C, a także dach.

Podwozie i klatka bezpieczeństwa zbudowano z różnych form wytrzymałej stali, która skutecznie kompensuje skutki ewentualnego zderzenia.

EX30 posiada również boczną poduszkę powietrzną po wewnętrznej stronie fotela kierowcy, zaprojektowaną w celu zmniejszenia obrażeń głowy i klatki piersiowej w przypadku zderzenia bocznego.

Volvo EX30 i systemy bezpieczeństwa czynnego

Volvo EX30 ma także zaoferować kierowcom zaawansowany zestaw nowych funkcji bezpieczeństwa czynnego. Pomaga one chronić ludzi wewnątrz i na zewnątrz samochodu. Wewnątrz EX30 standardowo montowany jest nowy zaawansowany system ostrzegania kierowcy, który czuwa, gdy ten nie jest w najlepszej formie.

Samochód posiada również specjalny czujnik, oparty na potężnych algorytmach umieszczony za kierownicą, który wykrywa ruchy oczu i twarzy około 13 razy na sekundę. W ten sposób EX30 może zrozumieć, czy kierowca jest rozproszony, senny lub w inny sposób nieuważny, nawet jeśli sam nie zdaje sobie z tego sprawy.

Całkowicie nową funkcję hamowania automatycznego na skrzyżowaniach w mieście zaprojektowano tak, aby pomóc uniknąć wypadków na skrzyżowaniach. W przypadku, gdy inny samochód niespodziewanie zajedzie kierowcy drogę, funkcja automatycznego hamowania zatrzyma samochód. Pomoże to złagodzić skutki lub uniknąć kolizji.

Volvo więcej szczegółów na temat nowego elektryka EX30 poda 7 czerwca 2023 roku. Wtedy też ruszy przyjmowanie zamówień na nowy samochód.

Nowe elektryczne Volvo co roku

W listopadzie 2022 roku Volvo zaprezentowało swój elektryczny hit – Volvo EX90. Skandynawska firma zapowiadała wówczas, że chce każdego roku przedstawiać nowy model auta elektrycznego. W tym roku przyszedł czas właśnie na Volvo EX30. Szwedzka firma chce do 2030 r. być producentem aut wyłącznie elektrycznych. Dekadę później Volvo ma osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną.

Volvo EX90 pierwotnie było całkowicie budowane w USA. W 2023 roku ruszyć miała produkcja w Chinach. Zarówno amerykański, jak i chiński zakład produkcyjny mają być w pełni zeroemisyjne. Volvo EX90 to o wiele większy od EX30, rodzinny SUV. Volvo zapowiadało w czasie premiery, że w tym samochodzie „nie zginie nikt”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię