Jeden z byłych inżynierów zajmujących się opracowywaniem samochodów w Apple przyznał się do kradzieży technologii. Agencja Reuters podaje, że wyrok zapadnie dopiero listopadzie. Inżynier po opuszczeniu murów Apple zaczął pracę u chińskiego producenta aut elektrycznych — Xpeng. 

  • Jeden z byłych inżynierów w Apple przyznał się do kradzieży technologii
  • Inżynier pracował przy samochodach autonomicznych
  • Skradziona została technologia związana z self-driving

Kradzież technologii aut elektrycznych w Apple

Reuters pisze, że Xiaolang Zhang przyznał się do zarzutu kradzieży technologii. Amerykańscy prokuratorzy postawili mu zarzuty kradzieży tajemnicy handlowej. Na ławie oskarżonych zasiadły łącznie dwie osoby. Zhang miał pobrać plany płytki obwodowej, która ma być wykorzystywana przez Apple w technologii self-driving. Miało to miejsce już po złożeniu wypowiedzenia i przekazaniu informacji, że będzie pracował dla chińskiego Xpenga oraz po kupieniu biletu do Chin. 

Agencja pisze, że inżynier został aresztowany na lotnisku w San Diego. Miało to miejsce tuż po przekroczeniu punktu kontroli bezpieczeństwa. 

Xiaolang Zhang pierwotnie zaprzeczał zarzutom. Ostatecznie jednak przyznał się do winy i poszedł na ugodę z amerykańskimi prokuratorami. Wyrok ma zapaść w listopadzie 2022 roku. 

Sklep z logo Apple
zdjęcie: Laurenz Heymann/Unsplash

Xpeng poza sporem prawnym

Jak podaje Reuters sam chiński Xpeng podał, że nie jest i nie był w żadnym sporze prawnym z amerykańskim gigantem technologicznym. Producent aut elektrycznych podał także, że nie jest zaangażowany w sprawę Zhanga. Sam Zhang dołączył do zespołu Xpenga w 2018 roku. 

Do winy nie przyznaje się za to Jizhong Chen, który jako drugi były inżynier Apple oskarżony jest kradzież tajemnic handlowych. Rozprawa w jego sprawie zaplanowana jest na 29 sierpnia. 

Samochód elektryczny Apple

Apple ma przedstawić swój samochód elektryczny w 2025 r. Auto nie będzie miało kierownicy ani pedałów, a wnętrze zaprojektowane zostało z myślą o jeździe bez użycia rąk. Projekt budowy auta elektrycznego pod nazwą „Project Titan” ruszył już w 2014 roku. Wtedy to po raz pierwszy zaczęto projektować auto od podstaw. Pierwotnie auto miało zostać zaprezentowane w 2024 roku. 

W listopadzie 2021 roku Apple pozyskał na swój pokład Christophera Moore’a, który był szefem zespołu pracującego nad autonomicznym samochodem elektrycznym w Fordzie. Wcześniej szef projektu samochodowego Apple, Doug Field, dołączył do zespołu Forda, aby pracować nad zaawansowanymi technologiami i systemami. 

Apple rozwija technologię autonomicznych samochodów, które będą posiadały swoją własną technologię akumulatorów.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię