Samochody elektryczne BYD będą produkowane w Europie. Pierwsza fabryka pojazdów osobowych chińskiego giganta na Starym Kontynencie powstanie w Szeged na Węgrzech. Rząd Victora Orbana od dłuższego czasu starał się przyciągnąć tę inwestycje. Była ona także jednym z tematów poruszanych podczas listopadowej wizyty węgierskich polityków w Chinach. 

BYD będzie produkował w Europie

BYD ogłosiło kolejny etap realizacji swojej europejskiej strategii. W Szeged na Węgrzech powstanie zupełnie nowe centrum produkcyjne. Nowoczesny obiekt będzie pierwszym tego typu miejscem wybudowanym przez chińską firmę w Europie i będzie on wyposażony w zaawansowaną linię do produkcji samochodów. Fabryka będzie budowana w kilku etapach. Z jej budową spore nadzieje wiążą Węgrzy, którzy spodziewają się ogromnego impulsu dla lokalnego rynku pracy, a także wsparcie lokalnych łańcuchów dostaw. Nie podano jednak, ile dokładnie osób znajdzie tam pracę. 

Komunikat BYD potwierdza zatem doniesienia niemieckiego Frankfurter Allgemeine Sonntagszeiting, o których pisaliśmy już w listopadzie 2023 roku. 

Nowy zakład BYD na Węgrzech

BYD podkreśla, że nowy zakład będzie wykorzystywał najbardziej zaawansowaną światową technologię i wysoce zautomatyzowane procesy produkcyjne. Ma on stać się jednym z wiodących na świecie miejsc, w których powstają auta elektryczne. Budowa centrum produkcyjnego będzie miała pozytywny wpływ na lokalną gospodarkę poprzez promowanie wymiany technologicznej i innowacji między Chinami i Węgrami. BYD zapowiada również wykorzystanie swojej specjalistycznej wiedzy w zakresie zintegrowanych pionowych łańcuchów dostaw, aby pomóc w stworzeniu ekologicznego „ekosystemu” na Węgrzech.

Węgry rosną w siłę

Jedną z większych zalet Węgier jest lokalizacja kraju. Położenie w samym sercu Europy i krzyżujące się węzły komunikacyjne zachęciły chińskich inwestorów do wybrania tego kraju. To tego dochodzi także doświadczenie w branży motoryzacyjnej, bowiem BYD nie będzie jedynym producentem, który działa w tym kraju. Dodatkowo o chińską inwestycję starał się rząd węgierski.

W październiku podczas swojej wizyty w Shenzhen na temat fabryki rozmawiać miał węgierski minister spraw zagranicznych. Wskazywał on na rolę rewolucji elektromobilności, jaka ma miejsce w sektorze motoryzacyjnym. 

BYD na Węgrzech

Chińska firma BYD już dziś obecna jest na Węgrzech, za sprawą swojej fabryki autobusów elektrycznych w Komárom. Powstała ona już w 2017 roku. Była to pierwsza fabryka BYD eBUS w Europie. Według wcześniejszych doniesień BYD pięciokrotnie zwiększyło swoje moce produkcyjne, z 200 do 1000 e-busów. Producent samochodów planuje także w kraju fabrykę montażu akumulatorów.

Firma sprzedaje również samochody elektryczne na Węgrzech i w 18 innych krajach Europy. BYD chce w ciągu najbliższego roku wprowadzić rynek europejski trzy nowe modele elektryczne. Obecnie BYD sprzedaje w Europie pięć modeli aut elektrycznych: BYD HAN, BYD TANG, BYD ATTO 3, BYD SEAL i BYD DOLPHIN. Są to auta uzupełniające ofertę w segmentach od C do E. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię