Od kilku tygodni media rozpisują się na temat zaangażowania się w przemysł motoryzacyjny chińskiego Xiaomi. Dziennikarze, powołując się na anonimowe źródła w firmie ścigali się w raportowaniu na temat potencjalnego terminu, kiedy chiński gigant będzie sprzedawał swoje elektryczne samochody. Teraz prezesa Xiaomi ucina wszelkie spekulacje – mówi, że firma będzie produkować masowo własne samochody w pierwszej połowie 2024 r.

  • Auto elektryczne od Xiaomi pojawi się na rynku w pierwszej połowie 2024 roku
  • Xiaomi oficjalnie potwierdziło tę datę
  • We wrześniu spółka zarejestrowała specjalnie dedykowaną do rozwoju aut elektrycznych spółkę

Auto elektryczne Xiaomi już w 2024 roku

Lei Jun, dyrektor generalny Xiaomi, powiedział, że chiński producent smartfonów będzie masowo produkował własne samochody w pierwszej połowie 2024 r. We wtorek taką informację przekazał rzecznik chińskiej firmy. Informacja została najpierw podana na spotkaniu z inwestorami. Jak donosi Agencja Reuters, pisały o niej lokalne media, a następnie została potwierdzona przez samą spółkę.

Zang Ziyuan, dyrektor międzynarodowego działu marketingu Xiaomi, również zamieścił taką informację na swoim koncie na Weibo. Podana data wyznacza kolejny ważny cel dla raczkującego działu pojazdów elektrycznych, który Xiaomi formalnie ogłosiło na początku tego roku.

Po podaniu informacji akcje Xiaomi podskoczyły o 5,4 proc. Jest to największy dzienny wzrost procentowy od 12 maja, przedłużając zyski inwestorów już trzecią sesję z rzędu.

W marcu Xiaomi poinformowało, że zobowiąże się zainwestować 10 miliardów dolarów w nowy dział samochodów elektrycznych w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Firma zakończyła rejestrację biznesową swojej jednostki EV pod koniec sierpnia.

Firma zwiększyła zatrudnienie dla jednostki, ale nie ujawniła jeszcze, czy będzie produkować samochód niezależnie, czy poprzez partnerstwo z istniejącym producentem samochodów.

Auto elektryczne od Xiaomi – plotki się potwierdziły

Chińskie media wskazywały datę 2024 roku, jako moment wprowadzenia auta elektrycznego przez Xiaomi już w połowie września tego roku. Pisały także, że kolejny model ma pojawić się w każdym z trzech kolejnych lat. Koncern nie potwierdzał wówczas tych tych informacji, a media powoływały się na informacje od „osób zaznajomionych ze sprawą”. Wskazywano wówczas, że Xiaomi spodziewa się sprzedać 900 000 pojazdów w ciągu pierwszych trzech lat

Xiaomi ma przyjąć dwutorowe podejście w celu zwiększenia wolumenu produkcji. Z jednej strony chce kupić istniejącą już fabrykę, a z drugiej firma sama chce zbudować drugą. Doniesienia medialne wskazywały, że Xiaomi przygląda się fabryce Borgward w Miyun Park w Pekinie. Dzięki przejęciu zakładów firma znacznie skróciłaby ścieżkę osiągnięcia mocy produkcyjnej. Zdolność produkcyjna tego zakładu, ma wynosić 180 000 samochodów rocznie. Według informacji CINNOResearch druga fabryka, którą nowa spółka zależna planuje wybudować samodzielnie, miałaby znaleźć się w dzielnicy Hannan w Wuhan. Obecnie te informacje nie zostały jeszcze potwierdzone.

Elektryk od Xiaomi

W marcu bieżącego roku firma Xiaomi ogłosiła swoje plany zaangażowania się w produkcję pojazdów elektrycznych. Na początku września podała informację, że zakończyła rejestrację swojej nowej spółki zależnej, która będzie odpowiedzialna za produkcję samochodów. W biznes motoryzacyjny, Xiaomi ma zainwestować 10 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię