„Nissan Brain to Performance” – to nowy program uruchomiony przez Nissana. W jego ramach kierowcy Nissana w Formule E będą poddawani monitorowaniu, szkoleniu i doskonaleniu w celu poprawy ich szybkości i czasu reakcji.

 • Nissan uruchomił nowy program – Nissan Brain to Performance
 • Nowy program ma pomóc w przeanalizowaniu zachować mózgu kierowców
 • Wyniki badań mają się przełożyć na zorganizowanie bardziej efektywnych treningów

Nissan będzie monitorował mózgi swoich kierowców

Nissan w swoim komunikacie pisze, że uruchomił innowacyjny program skoncentrowany na badaniu funkcji mózgu i badaniach anatomicznych oraz treningu i rozwoju swoich kierowców w Formule E – Sebastiena Buemiego i Olivera Rowlanda.

„Nissan Brain to Performance” to program, który ma wykorzystywać zaawansowane obrazowanie mózgu i narzędzia analityczne w celu określenia, co decyduje o dobrych wynikach zawodowych kierowców. Celem programu jest stworzenie skrojonych na miarę i zoptymalizowanych treningów, aby poprawić funkcje mózgu oraz jego anatomię związaną z prowadzeniem samochodów i wyścigami.

W Nissanie mamy odwagę robić to, czego boją się inni. Za pomocą tego przełomowego programu chcemy zrozumieć funkcje mózgu naszych kierowców wyścigowych lepiej niż do tej pory i przesunąć granice osiągów na torze wyścigowym Formuły E. A gdyby udało nam się pomóc kierowcom osiągać lepsze wyniki dzięki zaawansowanej analizie funkcji mózgu i ich treningu? W Formule E liczy się każda dziesiąta część sekundy, więc jesteśmy niezwykle podekscytowani tym, jak wysoce zaawansowany zespół badawczy w Nissanie może poprawić już i tak wysokie funkcje mózgu Seba i Oliego – mówi Tommaso Volpe, dyrektor ds. sportów motorowych grupy Nissan.

Nissan uruchamia program wspomagania funkcji mózgu kierowców. źródło: Nissan
Nissan uruchamia program wspomagania funkcji mózgu kierowców. źródło: Nissan

Nowy program Nissana w Formule E

Nissan wskazuje, że program będzie koordynowany przez dr. Luciana Gheorghego, lidera w dziedzinie analizy i treningu mózgu oraz siły napędowej przyszłościowych badań Nissana nad tym, jak budować lepszą więź między użytkownikami a samochodami Nissana. Obecnym priorytetem programu Nissan Brain to Performance jest poprawa wyników kierowców wyścigowych Nissana w Formule E.

Dr Lucian Gheorghe wskazuje, że ludzkie mózgi są niezwykle potężne, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, że w każdej sekundzie wykonują one ogromną liczbę operacji, które mają krytyczne znaczenie podczas prowadzenia samochodu.

Doskonale przeszkoleni i doświadczeni kierowcy Nissana w Formule E wykonują tę pracę pod ogromną presją i przy bardzo wysokich prędkościach, ciągle starając się osiągnąć lepsze czasy okrążeń. Program Nissana Brain to Performance stara się zrozumieć, co w aktywności elektrycznej mózgu pozwala na osiąganie takich wyników. Następnie chcielibyśmy – w miarę możliwości – pomóc naszym kierowcom uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki za pomocą skrojonego na miarę treningu mózgu. Czy w przyszłości nasze zaawansowane badania pozwolą podnieść umiejętność prowadzenia przeciętnego kierowcy oraz pomogą nam przy opracowywaniu samochodów elektrycznych na tradycyjne drogi? Taką mamy właśnie nadzieję – mówi Gheorghe.

Dr Lucian Gheorghe    źródło: Nissan
Dr Lucian Gheorghe źródło: Nissan

Nissan chce doskonalić kierowców – jak to będzie działać?

Pierwszy etap nowego programu będzie obejmował szczegółową analizę i testy funkcji mózgu kierowców wyścigowych Formuły E w porównaniu do grupy kontrolnej „zwykłych” kierowców, którzy nie biorą udziału w wyścigach. Wszyscy kierowcy będą wykonywali szereg zadań na najnowocześniejszych symulatorach jazdy, podczas których będzie monitorowana i rejestrowana aktywność ich mózgów. Na podstawie wyników badań opracowany zostanie skrojony na miarę program treningowy dla kierowców, który będzie obejmował elektryczną stymulację mózgu. Jego celem będzie poprawa wyników kierowców.

W ramach programu wskazano kilka głównych obszarów:

 • określenie spektrum aktywności mózgu kierowców program dostarczy jasnych informacji, które pozwolą zrozumieć wpływ elektrycznej stymulacji mózgu;
 • określenie, czy poprzez wykorzystanie elektrycznej stymulacji mózgu można polepszyć pracę mózgu zawodowego kierowcy w celu zwiększenia jego osiągów na torze – po poznaniu bieżącej aktywności mózgu zostanie wdrożony skrojony na miarę program trenowania kierowców przy pomocy elektrycznej stymulacji mózgu. Jego wyniki będą monitorowane i raportowane;
 • czy da się wykorzystać interfejs między mózgiem a komputerem w celu ogólnej poprawy umiejętności prowadzenia i czy jego długoterminowym celem może być zwiększenie wiedzy i udoskonalenie przyszłej gamy samochodów elektrycznych Nissana ze szczególnym naciskiem na najwyższy poziom przyjemności z jazdy i skupienia na drodze;
 • stworzenie rekomendacji dotyczących intuicyjnego charakteru opracowywanych w przyszłości samochodów elektrycznych na podstawie lepszego zrozumienia zjawiska bioelektryczności dla dalszej poprawy przyjemności z jazdy.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię