Volkswagen dogadał się ze związkowcami z IG Metall. Podwyżki sięgną poziomu 8,5 proc. Zostanie nimi objętych 125 tysięcy pracowników. Związek i firma osiągnęły porozumienie w trzeciej rundzie negocjacji.

  • Volkswagen porozumiał się ze związkowcami w sprawie podwyżki płac
  • Podwyżki sięgną 8,5 proc.
  • Wzrost wynagrodzeń zacznie się od czerwca 2023 roku

Podwyżka w Volkswagenie

Volkswagen zgodził się na podwyżkę dla swoich pracowników. Wzrost wynagrodzeń i dodatków szkoleniowych o 5,2 proc. nastąpi z dniem 1 czerwca 2023 r. Podwyżka wynagrodzeń o kolejne 3,3 proc. nastąpi od 1 maja 2024 r. Inflacyjna premia kompensacyjna w wysokości 3000 euro zostanie wypłacona w dwóch etapach: w lutym 2023 roku (2000 euro) i styczniu 2024 roku (1000 euro). Stażyści otrzymają połowę każdej kwoty. Środki te są jednorazowe i wolne od podatku i opłat. 

– Ponad 4000 pracowników zwiększyło presję na pracodawców w drugiej rundzie negocjacji. Doprowadziło to do tego, że Volkswagen w końcu uległ i w trzeciej rundzie negocjacji, przedstawił ofertę, która mogła być negocjowana. Nie chcę ukrywać, że negocjacje nie były łatwe – świadczy o tym długi czas trwania negocjacji, choćby 12 godzin dziś w nocy – mówił Thorsten Gröger, negocjator IG Metall.

IG Metall, który jest największym związkiem zawodowym w Niemczech, początkowo żądał od Volkswagena przyznania 8-procentowej podwyżki płac w ciągu 12 miesięcy dla pracowników sześciu niemieckich zakładów Volkswagena

Więcej dni wolnych w Volkswagenie

Oprócz materialnej strony układu zbiorowego, związkowców cieszy także zmiana w zakresie dni wolnych. Porozumienie uwzględnia postulaty pracowników dotyczące większej ilości czasu wolnego. Coraz więcej z nich chce mieć wybór między pieniędzmi a czasem wolnym, aby spędzić go z rodziną lub przyjaciółmi.

Podwyżki w Volkswagenie niższe od inflacji

IG Metall na swojej stronie internetowej wskazuje, że wrześniowy poziom inflacji w Niemczech na poziomie 10 proc. we wrześniu to najwyższy wzrost cen od 1951 roku, a więc od ponad 70 lat. 

– Czujemy to w supermarkecie, na stacji benzynowej, w piekarni. Dla naszych członków rady zakładowej rosnące ceny są najważniejszym problemem. Najgorsze jednak dopiero przed nami: koszty mediów wzrosną zimą tak bardzo, że wielu wyda na nie więcej niż zarabia – mówiła Daniela Cavallo szefowa związkowców w Volkswagenie. 

Szefowa związkowców podkreślała, że Volkswagen płaci dobre pieniądze – lepsze niż np. w pielęgniarstwie czy opiece dziennej – ale siatka płac w VW ma 20 poziomów i zaczyna się od poziomu 2000 euro brutto.

– W pierwszej piątce utrzymuje się ona poniżej 3000 euro, a dopiero od połowy tej siatki zarobki przekraczają 4000 euro. Dokładnie połowa tabeli znajduje się poniżej średnich zarobków pracowników etatowych w Niemczech. Szybko więc widać, że inflacja uderza także w pracowników Volkswagena – mówiła Cavallo.

Zobacz też: Porsche Taycan Turbo S bije rekord na torze Nürburgring

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię